CEZARA BUCUR

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns milana spune:

ti-am scris pe mail

quote:
Originally posted by Anny

Pe 9 ma duc la eco morfofetala (la Centrul M. unirea), dar nu la Cezara. La Cezara ajung pe 14 aprilie, la Giulesti.

Apropo de coagulograma, mi-a zis o asistenta ca e importanta mai catre sfarsitul sarcinii, asa ca daca n-o s-o faci acum nu cred ca e o problema. Oricum, chiar daca o sa iti mai dea si alte analize de facut, in mare cam astea sunt cele mai importante.
Cat te costa analizele?







- 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clara spune:

fetelor, inca o intrebare.
daca platesc consultatia, trebuie sa-i mai dau ceva si d-nei doctor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clara spune:

inca o intrebare?
la nastere cam cit?
imi cer scuze pentru intrebarile astea , dar asta-i realitatea?
si cum se comporta cezara, in momentul nasterii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Salut, fetele!

Am promis ca revin cu vesti si am intarziat, imi cer scuze, sunt o puturoasa.
Am fost din nou la Cezara pe 27 martie, de data asta la Centrul Medical Unirea. Din pacate, am uitat sa intreb cat costa o consultatie, la mine a fost gratuit, am serviciile medicale platite prin firma.

Prima impresie pe care mi-o facusem despre ea a fost corecta, a doua vizita n-a facut decat sa-mi intareasca aceasta impresie. Consultatia a fost de fapt o lunga discutie pe marginea analizelor si a ecografiei morfologice pe care o facusem cu o saptamana inainte. Mi-a facut o trecere in revista a analizelor care ma asteapta pe viitor, un control rapid la burtica, plus masurat de greutate si tensiune (pentru prima oara, din pacate la primul meu medic n-am primit asa ceva).
In rest, am incercat sa-mi controbai in memorie toate intrebarile pe care le stransesem (si pe care nu le-am notat, desi am promis ca fac asta) si am discutat. Spre sfarsit, am intrebat-o timid daca sunt sanse sa o am alaturi la nastere, tinand cont si de termenul de 31 august, data la care multa lume isi savureaza ultimele zile de concediu. Si-a rememorat in doua minute programul pe toata vara si a zis: "da, cred ca sunt sanse bune, in iunie am sa fiu plecata o saptamana, s-ar putea si-n iulie sa lipsesc, dar in august aproape sigur am sa fiu aici". Anny, avem intalnire la Giulesti in august!

Ca o concluzie, "sedinta" a durat aproape jumatate de ora, eu m-am simtit din ce in ce mai relaxata si, daca n-ar fi fost duduia asistenta (altfel, o tipa draguta, dar am simtit-o ca pe un junghi in coaste tot timpul), cred ca o mai tineam pe Cezara la palavre cel putin inca 30 de minute. :-)
Mi-a recomandat cu entuziasm cursurile prenatale de la Giulesti, am inteles ca sunt tinute de o doamna kinetoterapeut foarte draguta, unde, in afara de clasicele lectii despre travaliu si nastere, se fac si sedinte de gimnastica, respiratie, si, daca esti foarte cuminte, poti sa primesti un tur al salilor de "tortura", in scopul de a te familiariza cu ele. Am gasit o descriere destul de buna a acestui curs pe net, stiu ca a mai fost postat linkul, dar il atasez si eu, sa fie la-ndemana: http://reclama/cursuri_giulesti.php

Intrebarile Clarei legate de nastere mi le-am pus si eu, daca se gaseste cineva care a nascut cu Cezara poate ne da si noua mai multe detalii. Clara, pana una-alta, exista deja o poveste frumoasa postata de BB aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2278

In sfarsit, poate nu e locul cel mai bun, dar vreu musai sa mai laud pe cineva in acest mesaj. Cezara m-a sfatuit la prima noastra intalnire sa fac un test genetic (triplu test - depisteaza sindromul Down, spina bifida, si alte boli de acest gen) la Giulesti. Am stat mult pe ganduri, stiam ca astfel de teste se fac numai daca ai antecendente in familie (intre timp am aflat ca nu-i chiar asa), dar mi-am facut curaj intr-o dimineata si-am dat o fuga la Giulesti, poate si din curiozitate sa vad cum arata spitalul pe dinauntru.
Mica cladire unde se fac analizele de sange arata absolut jalnic, in primul moment am refuzat sa cred ca acolo trebuie sa intru, am ocolit-o, in cautarea unei usi mai umane. Cand m-am dumirit, am tras o gura de aer adanc in piept, si-am intrat. Inauntru lucrurile arata si mai jalnic, dar in sfarsit, nu asta vreau sa spun.
"Domnisoara chimist", dupa cum mi-a prezentat-o o asistenta, cea care se ocupa cu aceste teste, si care iti da rezultatul, este o persoana cum n-am crezut sa gasesc intr-un spital din Romania. In jumatate de minut ma simteam ca acasa, desi venisem la recoltare de sange (brrrr!), m-am dus dupa rezultat extrem de senina si de relaxata (in ciuda emotiilor pe care ti le da un astfel de test), si, cireasa de pe tort, nu numai ca n-a vrut sa primeasca nimic de la mine, dar m-am trezit ca-mi inapoiaza o parte din banii de pe analiza (analiza costa 450.000, am stiut de la inceput), in ciuda privirii mele de melc: "Pai, n-ar trebui sa fie invers?" "Nu, nu, e asa cum zic eu!"
Sper din tot sufletul sa nu-i fac o defavoare postand acest mesaj, dar atunci am stat juma' de zi cu gura cascata, imi repetam singura pe strada: "nu se poate, asa om n-am mai vazut!".
Deci, daca aveti ocazia sa faceti vreun test genetic la Giulesti, mergeti fara grija, e o domnisoara vesela si cu suflet mare care va asteapta. :-)

Cu acestea v-am pupat, ca m-am intins cat o zi de post, sarcina usoara si pupici pe burtici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Fetelor,

Pana acum s-a vorbit numai de bine despre Cezara Bucur. As vrea sa stiu si impresiile fetelor CARE AU NASCUT CU EA.
Suntem multe care urmeaza sa nastem cu ea si ne-ar folosi cateva informatii.

Va multumesc anticipat
Anny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Vara mea a nascut vineri cu ea. O sa va dau diseara mai multe amanunte. Stiu doar ca a fost nastere naturala,a ajuns la spital dilatata la 4 asa ca nu i-a mai facut epidurala...la ora 14 a venit pe lume Stefanutz,3.700 kg, scor apgar 10 (contractiile au apucat-o pe la 8 dimineata). Cezara a fost cu ea tot timpul! Va scriu diseara dupa e vorbesc cu ea ca azi le dä drumul acasa:)

"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Draga Papadie,

Ti-as fi recunoscatoare pentru toate detaliile posibile . Pana acum totul a fost ok. Noi (eu si inca cateva fete) suntem cu burtici marisoare (vom naste prin august) si vrem sa stim cat mai multe.

Asteptam detaliile,
Anny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Revin :-)
Deci fata a nascut in 15 minute si evident Cezara a fost acolo cu ea
:-))) A spus ca Cezara, ca de obicei, s-a comportat excelent.
Partea nasoala din spital a fost ca obisnuiesc sa hraneasca bebeii cu lapte praf de 3 ori pe zi si ca atunci cind se duc mamicile sa-i hraneasca lor le e cel mult somn, foame delok. Asa ca a facut febra laptelui... In rest, e rupta de oboseala (n-a putut dormi de durere de sâni)iar ala mik a facut acu juma' de ora primul caca "acasä":-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Draga Papadie,

Multumesc mult pentru raspuns.
Daca mai sunt si alte fete care au nascut cu Cezara ..... astept(am) impresiile voastre.

Anny

Mergi la inceput