A ramas cineva cu Puregon sau Menogon?

A ramas cineva cu Puregon sau Menogon? | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj

Fericitelor,care din voi imi poate da si mie vesti bune despre stimularea cu Puregon sau Menogon?dar nu prin FiV, ci natural.Eu ma straduiesc de un an sa fac un, dar nu am reusit.acum fac stimulare cu menogon, dar am facut si cu puregon.Spuneti-mi si mie k am sanse si k voi ramane....va rog....incurajati-ma k nu mai pot...Dc ati ramas spuneti-mi cate luni ati facut stimularea, cand trebuia sa ,ce altceva v-a mai ajutat,k eu nu stiu ce sa mai fac
va pup si astept o raza de speranta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna Mada,

Cred ca incerci stimulare ovariana numai cu monitorizare la dr. nu? Asa de capul tau nu este bine, o sa iti trimit diseara un PM si iti scriu cum am ramas eu gravi cu Clomiphen si PuregonAm avut 2 luni stimulare fara rezultat, o luna pauza si urmatoarea stimulare a dat rezultate
te si spera in continuare la reusita!!!

33+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Buna,


Nu stiu exact ce e Puregon.
Eu am ramas gravida dupa tratamentul cu Pergotime.
Dupa peste un an jumate de incercari, am luat Pergotime si in adoua luna de tratament am ramas graviduta.


Daca te-ar interesa mai multe despre Pergotime , zi-mi si-ti raspund.
Oricum multa multa multa bafta.




ile27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka77 spune:

Madaluta eu am ramas insarcinata in noiembrie 2003 in urma tratamentului cu Puregon si Pregnyl
am facut puregon in zilele 3-5-7-9 si pregnyl in ziua 10 pt declansarea ovulatiei.
Inaintea acestui tratamnet am facut inseminari artificiale degeaba,am ajuns la dr ANCAR si datorita lui astazi am o scumpete de baiat.A, si inca ceva,in urma cu 2 luni am ramas din nouy insarcinata,de data asta fara nici un picut de tratament.
Deci se poate.
Bafta multa si sa fie asa cum vrei tu.

Ancutza cu bebe Luca Andrei.(28.07.2004)

http://community.webshots.com/user/anka77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

fetelor !!!!!in sfarsit mai aud si de bine...nici nu stiti cat de mult ma bucur pentru voi k ati reusit, dar si pentru mine k inseamna k mai sunt sanse
nu mai pot de drag k m-ati incurajat

anka77:si eu am facut o luna dupa schema ta si tot dr Ancar mi-a prescris,dar nu mi-a facut nici o monitorizare si nu am vrut sa mai continui asa.la mine nu a dat randament, adica nu am .eu am CM la 32-35 z si ov normala cam in z 20-21.cred k ar fi trebuit sa tina cont si de asta si sa imi faca un alt grafic de stimulare.am renuntat la dr Ancar din aceste motive.nu stiu dc e hotarea cea mai buna si tu ma faci acum sa cred k dimpotriva, e gresita.voi incerca si cu menogon luna aceasta si cu monitorizari dupa un nou grafic si dc nu, ma intorc la prof Ancar
mulumesc pt incurajari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

maraki:abia astept sa imi scrii cum ti s-a intamplat minunea.

sa fii sanatoasa si sa ai unsanatos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

ile77:ma intereseaza cum sa nu !orice e legat de sima intereseaza la maxim. Dc imi vei zice k trebuie sa stau in cap 3 zile, asa voi face numai sa am si eu un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Buna

Madaluta, cum spuneam si eu am avut probleme .
Dupa vreo 3 luni cu tot felul de analize hormonale, dr a ajuns la concluzia ca nu am ovulatie.
Asa ca mi-a prescris Pergotime pt stimularea ovulatiei.M-am rugat mult sa aiba rezultate tratamentul,pt ca mi-era teama de Fiv.
Pergotime se ia din ziua a 5-a de ciclu ,cite 2 pastile pe zi 5zile.
Se ia o luna da si una pauza.
Am ramas gravida la al 2-lea tratament cu pergotime.
Eu zic sa-ti faci niste analize amanuntite sa vezi cum stai cu ovulatia.

Eu trebuie sa spun ca in timpul tratmentului dupa fiecarestateam cu picioarele pe perete cite o juma ora sau imi puneam niste hirtie igenica jos si dormeam asa cu .Intelegi nu?

Eu iti doresc din tot sufletul sa ai rezultatul asteptat cit mai repede.
Rabdare si perseverenta!



ile27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka77 spune:

madaluta bafta multa!!!!

Ancutza cu bebe Luca Andrei.(28.07.2004)

http://community.webshots.com/user/anka77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Madaluta....eu acum iti raspund pentru ca acum am rasfoit paginile mai vechi ale forumului, am gasit mesajul tau si nu m-am putut abtine sa nu-ti spun cateva cuvinte.

Eu sunt rezultatul unei stimulari cu Menogon.Adica mama mea, acum 30 de ani, m-a putut concepe pe mine datorita Menogonului.Nu stiu insa cate luni a facut ea stimularea (ca nu am intrebat-o). Stiu ca s-a chinuit mult pana sa aiba o asa mandrete de fata .A pierdut 5 sarcini (eu am fost a 6-a)...si pe toate le pierdea in a 55-a zi.A trecut prin momente cumplite.Dar nu s-a descurajat.

Nu te descuraja nici tu.O sa fie bine totul...vei vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

buna,

am citit sub si mi se pare foarte interesant. Eu cu bb maya am ramas insarcinata cu stimulare cu ova-mit, dar se pare ca a doua oara...nu mai da roade:) as vrea sa incerc cu altceva, poate cu puregon...oricum, sub stricta supraveghere a medicului, evident, sa vedem, poate ii voi darui un fratior sau o surioara in curand, mai ales ca am ramas numai cu o trompa (in urma unei sarcini gemelare - una intrauterina, op din evol si una extrauterina care a facut ravagii).

va pup si bafta, daca mai stiti si alte fete care au ramas, spuneti-ne:)

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)

Mergi la inceput