Fasole batuta, iahnie, ......

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Milia

iahnie de fasole
Eu spal fasolea bine in ajun si o las la muiat cu apa calduta peste noapte. Dupa ce a stat in apa minimum 12 ore fierbe mai repede. Nu uita sa schimbi primele 2-3 ape atunci cand fierbi boabele de fasole. Deci, daca ai costita/kaizer sau ciolan afumat le pui pe acestea la fiert separat. In alta oala pui fasolea la fiert in apa fierbinte, cand incepe sa fiarba scurgi bine apa si adaugi alta, fierbinte (pe care ai incalzit-o pe un alt ochi la aragaz); cand fierbe din nou, scurgi din nou fasolea bine de apa si o adaugi in vasul in care fierbe costita (daca faci fara costita, pui din nou apa fierbinte peste fasole) si adaugi putina sare, cateva foi de dafin si boabe de piper. Lasi la fiert la foc mic, acoperit, pana cand fasolea e bine fiarta. Vezi sa aiba apa destula, ca fasolea se umfla la fiert si mai scade. Mai controlezi si adaugi daca este nevoie. Nu pui decat apa fierbinte peste fasolea fierbinte, daca pui apa rece ramane tare (cruda) oricat o mai fierbi dupa aceea. Separat calesti 1-2 cepe tocate marunt si le adaugi in mancare. Daca s-a pierdut gustul de dafin, mai pui cateva frunze mai spre sfarsit. Cand totul e fiert, pui bulionul, gusti de sare si piper si e gata. Se serveste cu muraturi. Carnatii ii prajesti separat sau ii adaugi mai spre sfarsit, cum ti-a spus Mariana.

Sa nu lasi fasolea pe foc dupa ce a fiert bine bobul, ca se face terci! Se poate chiar lipi de fund si se afuma! Dar sa nu fie nici cruda. Gusti sa vezi daca sunt boabele fierte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Salata cu fasole boabe

initial postat de phalmyrah2000
Fasole boabe,fierte sau din conserva,amestecate cu ceapa taiata pestisor,morcov fiert,pasta de tomate sau suc de rosii,sare,un pic de piper,ulei si otet.Cristina si Mihnea


initial postat de danab
Eu folosesc din conserva, e mai aspectuoasa si parca si mai gustoasa.
Faci o maioneza si o amesteci cu fasole, usturoi, sare si piper. Mie imi place foarte mult chiar daca atunci cand am auzit prima data de fasole amestecata cu maioneza m-am cam strambat. Cred ca poti adauga si morcov ras, nu cred ca-i strica gustul.

Dana

initial postat de citi
Si eu stiu o reteta foarte simpla.
Fasole boabe,orez(de preferat basmati),ceapa taiata marunt,otet si ulei de masline.
Iese o reteta delicioasa!

simona

initial postat de simonaM
eu cumpar fasolea la cans...prajesc cirnat afumat cu putina ceapa in ulei de masline,putin marar...si o mincam cu chipsuri,sau roli bred.

mona78

initial postat de cristinacsa
Am gasit pe undeva o reteta si m-am gindit sa v-o scriu si voua


Ingrediente:
200 g fasole alba fiarta, 2 felii mai groase de muschi afumat sau sunca, 2 castraveti acri, 4 catei usturoi, un galbenus, 150 ml ulei, 1 lingurita mustar, sare

Mod de preparare
Se face maioneza din galbenus, lingurita de mustar, ulei si sare dupa gust. La sfarsit se subtiaza cu doua linguri de apa, sau una de iaurt.
Se taie feliute foarte subtiri castravetii acri si se amesteca cu maioneza si usturoiul zdrobit. Se taie bucatele sunca(sau muschiuletul afumat) si se amesteca cu boabele de fasole fierte. Se toarna peste maioneza cu castraveti si se lasa la rece 1/4 ora.

Cristina si gemenutele

http://cristinacsa.bei.t-online.de

Mergi la inceput