Aici raspund la intrebari legate de trat.nat.!!!3

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliadaniela spune:

Draga Livia,
Am nevoie de ajutor! In urma spermogramelor rezultatul este ffff rau!Rezultatul final este TERATOSPERMIE ACCENTUATA(92% forme patologice) Ne dorim f mult un copil.Eu am 37ani iar sotul meu 35.Credeti ca mai exista vreo sansa sa avem un copil?Exista vreun tratament pentru asa ceva?Medicii nu ne dau nici o sansa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

fetele sunt plecata in concediu dar cand ma intorc am sa raspund!

pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Mesaj adresat LIVIEI (aviz Oana B)
Buna Livia
Eu ti-am mai scris, dar prin "bunavointa" Oanei B, mesajele mele au trecut la oligospermisti. Numai ca acolo comunic cu cine trebuie, iar aici astept unele raspunsuri de la tine in problema tratamentelor naturiste.
Cand omul dispera "ca nu se stie daca o sa aiba mostenitori" se gaseste alcineva sa-ti spuna ca nu e bine unde scrii........ca asta era problema..........
Scuze pentru acest comentariu.........care nu are legatura cu tine, mai ales cand faci o treaba benevola si in interesul unor fete disperate.....
Livia, sotul meu a fost depistat cu oligoastenospermie severa (5 milioane spermatozoizi, 45% forme normale si motilitate numai 30%).
In prezent ia (saracutul de el nu mai stie cate sa mai ia numai sa fie bine):
- Ceai napraznic preparat ca pe site aici - 3-4 cani pe zi inainte de masa
- Tinctura BU - 3 ori pe zi
- Tinctura telina - 3 ori pe zi
- ulei de catina
- vitamina E
- Cuenzima Q10
- Bio Seleniu Zinc
A fost la endocrinolog si a facut toate analizele hormonale care au iesit in limite. Putin testosteronul scazut, dar in limite.
Ia dat sa ia Lyvercin si Undestor. Acest Undestor este produs hormonal pe paza de testosteron si mi-e tare frica sa nu ii afecteze si testosteronul pe care il are. stii cumva de efectele acestui produs? Dar in combinatie cu produsele naturiste are vreun efect negativ?
La urolog a fost si e OK dpdv clinic.
Intrebarile mele sunt:
- Avem vreo sansa pe cale naturala cu astfel de rezultat?
- avem sanse sa se imbunatateasca spermograma?
- Trebuie sa mai ia si altceva in afara de ce ia in prezent?
- SE POATE SA AIBA VREUN SINDROM CARE SA DEA INFERTILITATE? De genul celui cu cromozomi de femeie? Cum putem sa facem analize genetice. Are in familie un var dupa tata (sora tatalui lui) are un copil retardat dar nu se stie din ce motiv)...el personal are 4 frati si toti sanatosi.......
- eu trebuie sa mai fac vreun tratament? mentionez ca in urma mesajelor cu tine iau tinctura de zmeur, de telina si de marar si beau si eu napraznic si iau BU.Eu dpdv clinic sunt OK.
Multumesc de rabdarea cu care ai citit mesajul si astept, cand te intorci din concediu sa imi raspunzi si mie. multe fete au ramas insarcinate datorita tie si eu chiar am incredere in tine.
Multumesc frumos
-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

Livia eu fac un tratament cu branca ursului,vitamina e .ulei de primula si un produs relativ nou numit shecure ptr reglarea CM-ului.Dereglarea sa produs pe sistem nervos si o raceala.In momentul in care am vazut ca intarzierea este f mare (10 zile) am mers la doctor.Aici mi sa spus ca am o ranita care poate fii cauterizata acum sau dupa ce voi ramane insarcinata si implicit voi naste.Am ales a 2 a optiune ptr a incerca ceva plante si tratament naturist(fac irigatii cu amestec de coada soreicelului,galbenele,cretisoara si pelin iar inainte de a ma baga in pat imi introduc un tampon imbibat in ului de sunatoare).Cam asta ar fii istoricul meu.Am 2 intreruperi de sarcina acum 4 respectiv 5 ani la cerere dupa care am adoptat metode naturale de contraceptie.Acum am un ciclu de 31-32 de zile.Luna asta mi-am facut teste de ovulatie si IESIT POZITIV IN ZIUA 17.La 2 zile dupa asta am inceput sa ma simt un pic balonata,ma cam dor picioarele si parca senzatia aia dinainte de venirea rushilor(mult mai slaba insa).CHIAR NU STIU CARE E EXPLICATIA.......TU CE CREZI?SI INCA CEVA ...IN PREAJMA OVULATIEI AM PRESTAT INSA NU PREA AM STAT POTOLITA DUPA......M-AM RIDICAT DIN PATUT CAM LA 5-10 MIN.....MERCIC MULT

ALINUTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cicicuta spune:

Buna Livia,
te rog sa-mi spui daca sotul meu ia in acelasi timp si branca ursului si tribulus terrestris(tribestan-varianta romaneasca dar cred ca stii asta)
exista vreo problema? poate sa existe reactii adverse sau sa dau din lac in put? sau fiind pe baza de plante nu se pune problema asta?
Te rog daca poti sa ma ajuti ca sunt intr-o mare dilema. Deocamdata am cumparat branca ursului ca pe cealalt nu l-am gasit dar as vrea sa iau si tribulus ca am inteles ca e printre cel mai bun si din cauza asta nu stiu ce sa fac.
Multumesc mult de tot,pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cicicuta spune:

Am uitat sa te mai intreb ceva
Citisem ca nu este recomandat ca dupa ce iei un produs naturist nu e bine sa bei cafea sau sa ceai de menta, sa mesteci guma cu aroma de menta...etc, este adevarat sau nu exista nici un fel de problema in acest sens?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Buna Livia
Pe langa intrebarile pe care le-am pus mai devreme, mai vreau sa te intreb doua lucruri:
- pentru mine ai spus sa iau tinctura de zmeur si tinctura de marar (numai 21 de zile). Cele 21 de zile se refera numai la marar? Daca am luat in prima luna marar si nu am ramas, mai iau si urmatoarele luni in primele 21 de zile? Sau ma opresc?
- Pentru sotul meu: Am gasit TREBESTAN - mi-l aduce cineva din Bulgaria... CUM sa-l ia, cate pastile, cat timp, etc. si daca are efecte adverse in combinatie cu tratamentul naturist si cu cel pe care ti l-am scris mai sus.
Stiu ca esti in concediu, dar te astept cu nerabdare. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cicicuta spune:

Marinaa, saru'mana mult pentru PM!
Am mai intrebat si eu pe ici pe colo si chiar daca nu stiu fetele de pe aici am sa mai caut pe net zilele astea si poate ma lamuresc!
Multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzontzonel spune:

Buna Livia!!! Nu stiu daca-ti dai seama dar in Romania esti foarte cunoscuta. Eu am intrat din intamplare pe acest site si am fost f placut surprinsa sa aud si din alte diverse surse despre tratamentul tau!!! Daca intrii la Plafar cred ca majoritatea vanzatorilor au auzit despre "tratamentul Liviei care a dat rezultate deosebite". Felicitari si multumim ca ne ajuti!

Eu am inceput de aproape o luna sa fac tratamentul pe care mi l-ai recomandat pt stimulare ovariana puternica (marar, telina, zmeur, mastodynon, branca ursului, napraznic, cretisoara). Intrebarea mea este legata de Branca Ursului. Avand in vdere ca-i toxica si contraindicata in sarcina cum trebuie luata? Pe toata durata CM sau numai in primele zile? Inca ceva: pot sa inlocuiesc pulberea de napraznic cu capsulele sau efectul nu mai este acelasi?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianadi spune:

Draga Livia,
speram ca esti bine, ca bb e bine. Ti-am mai scris si mai sus, mai demult.
As vrea sa iti spun ca din tratamentul tau eu nu mai iau telina, marar si nici branca ursului, pt ca mi-a aparut un chist hematic pe ov. drept. Cred ca nu e bine sa iau fitoestrogeni, nu?

Eu acum iau Diane35 pentru chist(2 luni), asa cum mi-a prescris medicul meu.Tare as vrea sa nu il mai iau, dar asta e. Am facut bine ca am incetat ceaiul de napraznic si extractul de muguri de zmeur in acest timp, nu?
Pentru rana pe col spalaturi cu galbenele sau rostopasca?

Dupa ce termin tratamentul cu Diane pot sa iau Mastodynon (Vitex Agnus Castus - e interzis in cazuri de fibrom si chist, dar Mastodynon e homeopat, asa ca merge?) si Evening Primrose Oil?

Din experienta ta sau din ce ai auzit, in ce concentratie trebuie sa fie mierea cu laptisor de matca (producatorii mi-au spus ca pot sa imi faca si 50%!), dar vreau concentratia optima. Cei care se pricep vad ca nu imi raspund pe mail sau ma amana.

De asemenea stii ceva de baile cu coada calului si cataplasmele cu c-calului. Am auzit ca sunt bune la dizolvarea chisturilor, si la pietricele la rinichi sunt foarte bune. O fata de aici s-a vindecat asa. Dar cum trebuie facute? E bine sa fie fierbinti sau caldute? Si cat se sta?
Multumesc mult,


Daiana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Mergi la inceput