Aici raspund la intrebari legate de trat.nat.!!!3

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns livia spune:

andicu poti lua doar naprasnicul(ceai),mugurii de zmeur,acidul folic,telina tablete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

multumim Livia pentru raspuns.
MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Multumesc, Livia !

Imi vine si mie randul... /Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uic9999 spune:

Buna Livia!

Ti-am trimis si un mail, dar nu stiu ce citesti mai repede. :) Sotul meu si-a facut 2 spermograme si la ambele a iesit ca are o problema cu mobilitatea. Exista vreun tratament naturist? Sa il trec pe niste plante, ceaiuri, tincturi, ceva? Poti sa-mi raspunzi si pe mail, te rog. uic9999@yahoo.com

Multumesc mult de tot!


Silvia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Buna Livia, am sa iti scriu si aici pt ca stiu ca timpul tau este destul de limitat si nu ai timp sa citesti si sa trimiti raspunsuri la toate mail-urile primite.
pe scurt: 39 ani, nici o sarcina la activ, 9 inseminari esuate, lunar ovulatie cu endometru si foliculi buni obtinuti fara stimulare, FSH-ul variabil. Am inceput tratament pt FIv, la punctie 6 foliculi nici un ovocit (punctie oarba). Acum fac tratament homeopat, BU, mladite de rozmarin, mladite de zmeur. Dr. mi-a cerut sa iau AC pt 2 luni pana la noul FIV. Ce pot lua in paralel cu AC (sau daca are rost sa iau ceva)) pt a pregati cat mai bine terenul si pentru a putea avea foliculi viabili. te pup dulce si sper din suflet sa ai timp sa imi raspunzi si mie.

Ac recomandat este Marvelon. Caracteristici: Marvelon este un preparat anticonceptional oral combinat, avand ca substante active estrogenul - etinilestradiol si progestogenul desogestrel. Studiile clinice au aratat ca preparatele contraceptive orale ce contin etinilestradiol si desogestrel sunt lipsite de efectele metabolice nedorite, considerate a fi rezultatul activitatii androgenice a unor progestogeni continuti in anticonceptionalele orale. Cand se ia dupa schema de dozaj recomandata, Marvelon impiedica functia gonadica a hipofizei si astfel ovulatia. De asemenea, el induce o sangerare uterina regulata care, in ceea ce priveste cantitatea si durata, seamana cu o sangerare menstruala normala. De obicei aceasta sangerare incepe la 2-3 zile dupa ce a fost luata ultima tableta si este nedureroasa. In cadrul testelor clinice, Marvelon a prezentat o proportie foarte redusa a sarcinilor, un bun control asupra ciclului, o incidenta redusa a efectelor secundare, un numar mic de persoane care renunta la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Te rog Livia sa imi raspunzi la intrebarea mea.As vrea foarte mult sa aflu parerea ta.




quote:
Originally posted by asi

Buna Livia,

In 28 martie ac. am facut o laparoscopie diagnostica in ziua 21 a ciclului.In urma laproscopiei am aflat ca totul e ok cu exceptia unui mic fibrom de 3cm aflat pe peretele posterior al uterului care nu este cauza de infertilitate.
Dupa laparoscopie ar fi trebuit sa vina menstruatia la 10 zile dar a intarziat o saptamana.Luna urmatoare a intarziat 2 zile si acum o zi.Si asa aveam ciclu lung de 32 de zile acum a ajuns la 35 de zile.
Inainte de laparoscopie am facut analizele hormonale si cele aferente unei interventii chirurgicale si au iesit bune cu exceptia colesterolului total care a iesit marit putin.
As dori sa te intreb ce m-ar putea ajuta sa scurtez dura ta ciclului (inainte de tratmente de fertilitate aveam ciclu regulat de 30 de zile)?

Eu sunt diagnosticata cu infertilitate primara inexplicata .





Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.




Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

asi:poti lua doar naprasnic(ceai)4 cani/zi,extract muguri de zmeur,acid folic,vit.E,extract din muguri de coacaz negru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Livia, te rog daca poti sa imi raspunzi si mie (am scris la pag 15). Ma tot framant cum ar fi mai bine sa fac, iar parerea ta sigur ma poate linisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

MRL,ASTEPT CU NERABDARE SA-TI RASUNDA LIVIA.
Si eu am 39 de ani si de 6 ani ma lupt cu morile de vint,nici o sarcina dar ce nu facem noi ca sa fie bine si sa vina bb.Toate analizele sunt bune si a sotului,chiar ma intreb oare ce mai pot face?
LIVIA,te rog din suflet spune-mi daca fac bine ce fac,adica ce tratament iau acum:Maca-3/zi
BU-3/zi
Laptisor de matca-1/zi
Vit.E-2/zi
acid folic
ulei de primula
ulei de catina
mladite de zmeura-aici chiar nu stiu cite sa iau de obicei luam 3/zi,asa scrie pe prospect si asta dupa ovulatie sau cum?Eu le-am luat din ziua 5-19 .Si binenteles ceaiurile de napraznic,cretisoara,coada sorilelului,BU.dragaica...etc
PAREREA TA CONTEAZA FOARTE MULT
,MONI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Multumesc Livia pentru raspuns.



Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput