Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Codruta, am uitat sa zic: fiola de ca o folosesti in ziua aia; e si varianta sa tragi 5 ml in seringa si sa pastrezi restul acoperit (eu folosesc un bat cu vata pt copii taiat in 2) in frigider, pana a doua zi. Oricum, o sa vezi, a doua zi deja este depus ca in fiola, eu am mai uitat sa arunc fiola si asa imi aminteam, ca vedeam alb pe fund.
Azi am pregatit un bibe cu baiatul in marsupiu. Venind de la plimbare, era nitel anesteziat si n-a plans. Dar dadea semne dupa o vreme, asa ca am scurtat experienta. Deh, mai greu cu adaptarea; asta pana o sa se prinda el ca e marfa sa vezi totul de la nivelul lui mami...
Mi-a luat doar 180g saptamana asta, dar a fost saptamana de vaccin, poate de-aia. Oricum, parca si-a mai revenit cu papatul, nu mai face atata gimnastica la bibe, ca ma dispera! Cred ca a fost si de la afta, acum a inceout sa-i treaca.
Iar s-a dus o zi, stau crengile de brad afara pe masa si eu n-am apucat sa impodobesc nimc.... ce e cu mine?!

Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Hola! Io multe n-am sa zic doar sa ma laud ca deja am scos fata cu masina si eu singura cu ea. Eu am un landou care se ataseaza la carut si se prinde si cu centurile de siguranta, ea a dormit ca ursul acolo, cum am "depus-o" pe pragul casei a inceput sa urle. Noi am fost impreuna la controlul de 6 saptamani la ginecolog. Am vrut sa-i arat si lui ce fata a scos din burtica.

Raluca, electrostimularea e o chestie care pe mine m-a ajutat sa dau jos sunculite. Asta acu' vreo doi ani. Sunt practic niste electrozi cu curent de joasa tensiune care iti incordeaza muschii. Se pun pe burtica, pe fese, coapse. Practic e ca si cum ai face sa zicem exercitii la sala numai ca muschii sunt de vreo 10 ori mai stimulati asa, iar efectele se vad mai repede decat la sala. Mie imi convenea, stateam sa citesc o revista si muschii mei lucrau de zor acolo fara ca eu sa transpir. Suna cam aiurea treaba cu curentul si restul, dar chiar nu e neplacut. Nu am putut sa fac "performanta" ca alte doamne de acolo, adica dadeam f mica intensitatea curentului (poti regla tu aparatul), dar rezultatele s-au vazut rapid!
Poti face la o gramada de saloane. Da un search pe google cu tema asta si iti da zeci de adrese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:


Trec si eu cu salutul pe la voi, ca sa nu ziceti ca v-am uitat si ca sa nu ne uitati!

Condoleanta pt tatal tau, miflor .

In rest, sper ca numai vesti bune de la voi, ca bebeii sunt sanatosi, ca frumosi sunt!

si o duminica faina!

Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Kid, m-ai convins electrostimulare voi alege si eu.

Mi-e rusine sa recunosc dar dupa burta de la Victor mi-a fost lene sa ma duc la fitness, am fost la masaj anticelulitic.
Am tinut si o dieta usoara, mi-am adaptat regimul lui Montignac la poftele mele. In final, dupa 2 luni, eram ca inainte de sarcina nr. 1.

Acum, la acelasi cabinet (e in spatele blocului la mine) au adus si aparatura ptr eletrostimulare si m-au imbiat sa o incerc si eu.
Dupa cum a descris-o Kid, imi surade.

Tine-mi pumnii sa se vada rezultatele ca e musai nu ma mai incap hainele

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina77g/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

kid, cge si eu m-am hotarat sa fac electrostimulare; nu am mai facut pana acum dar am zis ca nu are ce sa nu fie bine; ma bucur sa aud pe cineva care a facut si e multumita de rezultate; eu am zis ca fac in paralel si masaj anticelulitic + dieta (care deja e in derulare). Trebuie sa revin la formele pe care le-am avut inainte de prima sarcina!

Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna noaptea fetelor,


La Multi Ani bebelusilor aniversati astazi, sa fie sanatosi si cuminti.

Meme1, am vazut pozele cu baiatul tau, e foarte scump si foarte zambaret, sa-ti traiasca.
Ai putea sa-mi spui si mie cateva amanunte despre picaturile acelea, Colief, substanta activa, etc, sa vad daca gasesc si eu ceva similar pe aici? Mersi frumos.

Hilde, Victor a implinit 8 saptamani azi si tot ma mai dor sfarscurile uneori, nu-ti spun ca sa te descurajez ci ca sa te pregatesc. Ma ajuta mult cochiliile de la Avent ca tin sutienul departe de sfarcuri. Si eu port sutien non-stop. Ii dau ceai de fenicul din cand in cand dar nu e o regula, pediatra a zis ca putem sa-i dam maxim 100 ml pe zi.

Fetelor, e cineva care da la bebe Debridat si Sab Simplex in acelasi timp? Daca da cum faceti? Functioneaza?
Eu acum ii dau numai debridat si nu stiu cat de mult ajuta ca tot are colici.
Plus ca ma ingrijoreaza un pic ca are foarte mult zahar, ati vazut ce lipicios este?

Azi am fost cu bebe la Ikea si apoi la un magazin de copii de unde am cumparat marsupiu. Ne-am hotarat destul de greu ce model sa luam, pana la urma am luat unul de la Baby Bjorn. Voi de care aveti si cum va impacati cu ele? L-am incercat acasa si pare ok dar pot sa zic ca atarna ceva, nu cred ca as puta sa-l tin ore in sir. Voi cat timp tineti bebe-ii in ele?

Pupici, duminica placuta



Anto si bebe Victor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Eu am avut o zi de rahat, nu stiu ce a avut, a fost plangacios si marait tot timpul, in plus si el a inceput sa se zvarcoleasca cand il tin pe umar dupa masa, pana acum se pleostea dupa masa, acum e supernervos, m-a cocosat toata ziua, cum o fi cand o avea 7-8 kg...sau mai multe?! Si cand se zbate asa nu stiu niciodata daca il doare burta sa ii mai e foame, l-am incercat cu biberonul si uneori suge ceva, alteori nu, daca insist mananca, deci nu stiu cum sta treaba.
Voi cand il tineti pe umar va si plimbati sau stati pe loc? Mi-e ca il obisnuiesc cu plimbatul si deja imi e greu, ma doare spatele.
Cand are chef de joaca, ma joc, dar se plictiseste dupa 30 min, si iar devine plangacios.
Voi il puneti in pat de treaz? Al meu niciodata n-a adormit singur! E normal? Trebuie sa-l bag in pat adormit bustean!
Nu stiu fetelor, dar tare am obosit! Macar daca n-as mai face kilometri intregi cu el prin casa...Cum sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Sa-mi raspundeti si mie: e posibil ca un copil de 6 sapt sa adoarma singur? De la 4 incerc sa-l adorm (e 7 acum)! daca incerc sa-l las in pat desi plange(nu tare, se miorlaie) oare ce se intampla? Dar nu e ora potrivita sa risc o criza de plans serioasa! Ce-or zice si vecinii astia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Tonnia mama, mi-am intrebat ieri o prietena cu baietel de 11 luni, cum face ea sa-l ragaie, ca eu nu mai pot, sunt deselata la cele 5.600 ale lui fi-meu. Mi-a zambit asa, strengareste si a paguba si mi-a zis: faci la fel, dar o sa vezi ca ti se intaresc muschii spatelui!
M-a apucat paraponul!

Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Tonnia, eu o ragai stand in fund pe pat. Adica ma rezem de peretarul ptului si o pun cu capul pe umarul meu. Inntre timpma uit la TV daca nu se zvarcoleste. Daca se zvarcoleste, o punn cu burta pe burta mea. La inceput ma plimbam si eu kilometri dar mi-a fost frica sa nu se invete. Ragaie si asa. Cu pusul treaz in patul, asa l-ai invatat. A mea sta treaza acolo si mai adoarme si singura. Nu sta mereu singura treaza acolo, ca acuma ma vede, ma cunoaste si vrea la mine. Dar in general, merge. De adormit inntotdeauna adoarme singura. Fara brate, fara leganat. Doar cand e foarte egitata, in general ziua, o mai tin la mine in brate sa adoarma. Destul de rar./ In marsupiu, afara, doarme de rupe. Ieri am stat vreo 2 ore cu ea prin Cora si a adormit de cand am plecat de acasa pana aseara la 23. Adica de pe la 5 dupa amiaza, incontinuu. Si pe drum, si in magazin si peste tot, a dormit. Nici papa nu a mai vrut.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput