Cum scot pete de ceara?

Cum scot pete de ceara? | Autor: flavia ramona

Link direct la acest mesaj

Cum sa scot niste pete de ceara de pe o pereche de pantaloni din poliester? Cand am fost la epilat nu am fost atenta si m-am ales cu cateva pete uleioase pe pantaloni. Tin mult la pantalonii aia si am incercat cu acetona, dar nimic. Am incercat si sa-i calc si sa pun un ziar peste (asa mi-a spus cineva), dar tot nimic. Va rog ajutati-ma !!!!!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

singura metoda pt ceara pe care o stim este sa ui hartia pese haina, si apoi sa calci cu calcatorul peste, si astfel hartia se imbiba cu ceara topita si se ia de pe pantaloni. poate nu e chiar ceara clasica ce ai tu pe haine... ceara de la cosmetica de pe piele iese cu spirt, poate incerci si asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EmmaT spune:

cu coala de hartie si fierul...
multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica-mica spune:

Eu folosesc hartia de ziar, marginea si fierul de calcat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Si eu la fel k si Mica..

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Fetelor, cu metodele astea se indeparteaza ceara efectiv, nu si pata!
Eu nu am reusit sa scot deloc o pata lasata de ceara (de la o lumanare, nu de la ceara folosita in cosmetica). Am incercat metoda clasica (cu fierul si hartia), am pus si Vanish ... nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

aaaa, paaataaaaa!
poi daca sunt de poliester, nu stiu ce poti face. de exemplu eu mi-am calcat o pereche de pantaloni dinastia cu fierul intr-o portiune mica-mica pe fata in loc de pe dos, si au ramas patati pe veci, nu stiu cum sa scot urma aceea de calcator .
poate asa pata ai si tu, de "fierbinteala" pe tesatura, iar daca stie cineva cum se scoate sa imi spuna si mie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

dpop, eu nu ma refeream la pata "de fierbinteala" , ci la pata aceea usor uleioasa care se impregneaza in tesatura chiar daca ceara a fost indepartata.
Dar ceara pentru epilat nu cred sa fie uleioasa, asa ca nu stiu la ce fel de pata s-o fi referit Flavia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannyalx2000 spune:

buna flavia,

as dori sa ma ajuti cu o informatie: de ca. 1 luna caut Proviron si nu reusesc sa gasesc in nici o farmacie. Am vazut un post de al tau mai vechi in care spuneai ca ai gasit pe internet. Poti sa imi recomanzi te rog si mie de unde sa cumpar pe internet?

eventual scrie-mi te rog la dannyalx2000@yahoo.com

Merci foarte mult

(Avand in verede ca este primul mesaj al tau, se trece cu veredea. Te rog sa folosesti pe viitor, mail-ul sau PM-ul pt. mesaje cu caracter privat. Giox.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Scuzati fetele, dar am fost plecata in weekend.

Deci eu ma refer la pata aceea, putin uleioasa, care a ramas dupa ce a disparut ceara (ceara de epilat). Am incercat cu ziar si calcator, dar pata aceea tot a ramas. De asemenea am incercat cu acetona (imi spusese cosmeticiana ca merge asa) si nu am reusit, probabil depinde si de tipul materialului. O sa incerc si cu spirt.
M-am mai gandit si sa-i firb putin pe foc in apa cu detergent si vanish, poate o sa am mai mult noroc. Nu stiu daca ar fi indicat sa incerc si cu Ace. Pantalonii sunt de culoare crem. Credeti ca s-ar face pete de la Ace?

Multumesc mult pt raspunsuri. Ati fost dragutze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

daca nu merge cu Vanish,potzi sa incerci cu ACE Genteel {nush'daca am scris bine) este ptr rufe colorate...sau avand in vedere ca este vorba de o pata de grasime,mai potzi incerca cu TRIUMF(solutzia aceea de cur. aragazul),dar atentzie mare ca e cam tare,lasi doar putzin...dar sigur scoate...

anca &alex


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">POVESTEA NASTERII
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex

Mergi la inceput