Clubul iubitorilor de folk

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Si eu, si eu ma alatur ! Doamne, ce dor imi e de zilele cand aveam 10 ani si ma ducea mama la concertele Cenaclului Flacara. Si invatasem toate cantecele pe de rost. Si apoi, in adolescenta, pe munte, langa un foc bun, cand se cantau cantece de iti mergeau la inima. Uf, numai cand ma gandesc si imi dau lacrimile.

Mi-am luat si chitara, dar nu m-am tinut destul ca sa invat. Dar nu e timpul pierdut ! La orice varsta se poate. Poate odata cu fiica-mea invat si eu ca trebuie sa o ajute cineva ! Ce zici Daisy, nu ti-a luat nimeni chitara atunci, dar acum poti sa iti iei singura !

Cine imi place ? Nici nu le stiu toate numele, ca mie imi placeau cantecele si nu neaparat sa aflu cine le canta sau cine le-a scris. Le prindeam si eu dupa ureche.
Cateva nume si titluri totusi : Nicu Alifantis, Victor Socaciu, Seicaru, Hursca, Ecou, ‘Si totusi exista iubire’, ‘Ruga pentru parinti’… Nu imi vin acum in minte, dar am un caiet intreg cu cantece din adolescenta.

Din pacate, acum nu prea mai am unde si cu cine sa le cant ! Voi le mai cantati ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns contactnicole spune:

quote:
Originally posted by sanziana72

Si eu, si eu ma alatur ! Doamne, ce dor imi e de zilele cand aveam 10 ani si ma ducea mama la concertele Cenaclului Flacara. Si invatasem toate cantecele pe de rost. Si apoi, in adolescenta, pe munte, langa un foc bun, cand se cantau cantece de iti mergeau la inima. Uf, numai cand ma gandesc si imi dau lacrimile.

Mi-am luat si chitara, dar nu m-am tinut destul ca sa invat. Dar nu e timpul pierdut ! La orice varsta se poate. Poate odata cu fiica-mea invat si eu ca trebuie sa o ajute cineva ! Ce zici Daisy, nu ti-a luat nimeni chitara atunci, dar acum poti sa iti iei singura !

Cine imi place ? Nici nu le stiu toate numele, ca mie imi placeau cantecele si nu neaparat sa aflu cine le canta sau cine le-a scris. Le prindeam si eu dupa ureche.
Cateva nume si titluri totusi : Nicu Alifantis, Victor Socaciu, Seicaru, Hursca, Ecou, ‘Si totusi exista iubire’, ‘Ruga pentru parinti’… Nu imi vin acum in minte, dar am un caiet intreg cu cantece din adolescenta.

Din pacate, acum nu prea mai am unde si cu cine sa le cant ! Voi le mai cantati ?




Eu, eu mai dezgrop caietul si mai cant din el, dar nu stiu de ce se goleste camera ... Cred ca s-au mai desfundat urechile celor din jur. Asa ca mai bine ascult muzica!

Nickidutza
"Cuvintele sincere nu sunt intotdeauna elegante;Cuvintele elegante nu sunt intotdeauna sincere!(Lao Tzi)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boeru spune:

quote:
Originally posted by sanziana72


Din pacate, acum nu prea mai am unde si cu cine sa le cant ! Voi le mai cantati ?



Bine ai venit sanziana! Da, eu le mai cant, nu asa des ca inainte dar ne mai apuca din cand in cand! Spuneam mai inainte ca sotul meu canta foarte bine la chitara!

Viata este facuta din bucatele mici de ciocolata, cand mai dulce cand mai amara, important este sa stii sa le gusti pe fiecare in parte.....
Raducu cand avea plete

Petrecere 2 ani la gradi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Azi e vineri. Peste 24 de ore si un pic, voi fi la concert! Yupii!!!!!!!!! Abia astept! Asa greu a trecut saptamana asta!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralnied/my_photos
E si maine o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Am trecut doar sa va salut!
Si sa va zic urmatoarele: pentru cine avea sansa sa mearga la Hrusca si nu a facut-o, mare pacat ! Aveti ce regreta! A fost superb, cum le ziceam si iesencelor mele, de la inceput si pana la sfarsit.
Cand descarc pozele, vi le arat si voua!

Doris, sunt tare bucuroasa ca am reusit si eu sa obtin autograf de la Hrusca si sa fac poze cu el. Imi pare rau ca s-a terminat asa de repede (in plus, iubi a ramas si fara telefon in urma acestui concert! Dar parca ce mai conteaza??? Important e ca unul dinre visele mele de cand ma stiu, s-a indeplinit: un concert de colinde cu Hrusca live!)
Va doresc o saptamana buna!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralnied/my_photos
E si maine o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boeru spune:

ralnied1 imi pare rau pentru telefon, asa se intampla in aglomeratie mare, ma bucur ca ai reusit sa-ti vezi visul cu ochii...ai si autograf, si poze....asteptam sa le vedem si mai povesteste-ne de la concert!
Pupici!

Viata este facuta din bucatele mici de ciocolata, cand mai dulce cand mai amara, important este sa stii sa le gusti pe fiecare in parte.....
Raducu cand avea plete

Petrecere 2 ani la gradi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

chiar daca fac parte din generatia mai tanara care nu a mai prins concertele cenaclului.....imi place muzica folk......si preferatul meu ar fi Ducu Bertzi.....spun ar fi.....fiindca de fapt toti imi plac si nu ma pot decide....

si fiindca va citesc asa din umra am indraznit sa va cer putin ajutor....
caut melodia "amintire cu haiduci" de la phoenix.....(cred ca asa se numeste si ei o canta....nu am avut timp sa investighez pe net)....sau mai bine zis versurile sunt cam asa.....unde's pistoalele undes' pumnalele....caii si flintele haiducilor....unde s-au dus unde au apus anii ....de glorie....???

cam asta este tot ce imi amintesc.....si sunt tot cu melodia si versurile astea in cap de cateva zile....

daca cineva o are si ar fi bun/a sa mi-o trimita si mie va rog un pm

mersi mult!

peca si niko(23 iulie '05)
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boeru spune:

peca, bine ai venit!
Uite aici melodia: http://www.radio3net.ro/artisti.php?str=Amintire+cu+haiduci&mode=piesa&cx=search

Viata este facuta din bucatele mici de ciocolata, cand mai dulce cand mai amara, important este sa stii sa le gusti pe fiecare in parte.....
Raducu cand avea plete

Petrecere 2 ani la gradi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boeru spune:

Curierul National, 16 Decembrie 2005

Mircea Vintila si-a lansat zilele trecute albumul "Opere & operete", o compilatie de melodii noi si vechi. Noul material contine 13 piese, lansate de solist de-a lungul anilor - "Pamantul deocamdata", "Cu tine prin New York", "Draga Miruna" etc.

Marea surpriza a acestui nou material este colaborarea cu Baracu, cunoscut amatorilor de hip-hop din trupa Verdikt.
"Drama de cartier", piesa rezultata din aceasta asociere, reconstituie un scenariu desprins din realitatea cruda a strazii presarata cu parfum de "ura, lacrimi, durere si mister, personaje colorate, ba chiar si o crima".

Filmarile pentru videoclipul care va putea fi urmarit in curand si pe posturile muzicale au avut loc intr-o impunatoare cladire aflata in constructie. "Pe un ger cumplit, stateam cocotat pe ziduri, implorandu-l pe regizor sa-mi salveze viata si sa ma lase sa-mi fac macar aceasta lansare", ne-a marturisit artistul. Mircea Vintila, calatorul aflat mereu "brambura pe drumurile vietii", isi asteapta fanii si la un spectacol, care va avea loc dupa Sarbatorile de iarna si va fi inregistrat in format DVD.



Viata este facuta din bucatele mici de ciocolata, cand mai dulce cand mai amara, important este sa stii sa le gusti pe fiecare in parte.....
Raducu cand avea plete

Petrecere 2 ani la gradi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns contactnicole spune:

Am trecut pe la Teatrul Ion Creanga. Festivalul-Concurs "Om Bun" este pe 19,20,21 decembrie si in fiecare zi sunt si recitaluri, cam 8 artisti in fiecare zi. Biletul este 84000 adult, 63000 copil.
Numarul de telefon casa de bilete 3178590.
Incepe la ora 18 in fiecare seara.
Alte linkuri despre festival:
http://muzica.rol.ro/stiri/2005/12/angel_n-a_murit_-_ciocarlan_canta_folk.htm
Eu inca n-am luat bilete, dar daca ajung va povestesc.
Petrecere frumoasa!

Nickidutza
"Cuvintele sincere nu sunt intotdeauna elegante;Cuvintele elegante nu sunt intotdeauna sincere!(Lao Tzi)"

Mergi la inceput