Tinctura de propolis

Tinctura de propolis | Autor: vero

Link direct la acest mesaj

Dragelor,
Sunt insarcinata si avind ceva probleme cu gitul as dori sa folosesc tinctura de propolis. Este contrindicata in timpul sarcinii? Dar polenul?
Multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iris spune:

zau nu stiu daca are vreo contraindicatie, aparuta in ultimii ani...;
eu l-a, folosit, in amindoua sarcinile ca eram mereu fonfanita ; am supt la voseptol de numa'; asta mia recomnadta medicul atunci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Buna Vero,

cand am fost gravida am avut si eu probleme cu gatul si mi-am adus aminte de o reteta de gargara cu care m-a salvat mama de la amigdalita. Folosirea propolisului nu cred ca este contraindicat in timpul sarcinii; eu una nu am avut probleme. La capitolul polen , ma abtin, pentru ca nu stiu. Eu sunt alergica la polen.
Reteta de gargara am imprastiat-o pe la cunoscuti si toti au fost foarte multumiti. Sper sa iti foloseasca cu succes:

Intr-o jumatate de cana de ceai caldut se dizolva o lingura mare de miere, doua - trei linguri de otet de mere si cateva picaturi de propolis. Se face de trei ori una dupa alta gargara, de mai multe ori pe zi (eu fac mereu dupa masa si cand imi mai aduc aminte), iar cand te-ai obisnuit cu gustul, dupa ce faci gargara, poti inghiti o gura. Nu iti dauneaza si este foarte bun la dezinfectarea gatului.

Iti doresc o sarcina usoara si multa sanatate.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

nu este contraindicata.

ariel

Mergi la inceput