Deserturile Nataliei (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Crinuta, la mine crema sta intinsa pe blat 2 ore, inainte de a pune glazura. Am scris undeva ca trebuie tinuta la frigider inainte de a fi turnata pe blat? Imi cer mii de scuze. Insa vad ca in cazul tau a fost bine oricum.
Eu zic ca ar merge si cu Mascarpone, merita incercat.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Inseamna ca eu asa am inteles, insa, s-a dovedit a fi foarte bine asa.
Oricum, si dupa ce am pus crema am asteptat cam o ora inainte sa pun glazura.




pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Natalia , m-am linistit .
Blatul este crocant si al meu , credeam ca trebuie sa fie pufos ca si cel de check ( in poze asa parca arata ) .
Intr-adevar si la mine cand am batut branza cu bucatelele de unt a fost foarte cremoasa , iar apoi , vorba ta , cand am adaugat zaharul pudra s-a inmuiat . Este ca si o smantana abia facuta , nu chiar ca si apa . Si maragarina am pus-o bucatele mici , nu am topit-o ( am facut crema la blender ) .
Acum astept pana dimineata sa vad daca se intareste in frigider crema si abia maine o sa fac glazura .
Revin maine cu detalii de la degustare .
Va multumesc pentru raspunsuri .



ANA-ANDREEA 10 MARTIE 2000
PAULA-CEZARA 20 DECEMBRIE 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Natalia, eu nu prea inteleg la tortul Buburuza cum faci cu blatul de ii dai forma aia, cum adica pui in bol foile.
Nu merge mai bine sa faci aluat de pandispan si apoi sa pui totul la cuptor intr-o forma rotunda?

Nu rade, dar eu sunt tare comoda si de obicei imi aleg calea cea mai simpla.
M-ar tenta si pe mine tortul Buburuza, dar sper sa imi iasa fondantul.

Scuza-ma daca te-am.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by crinuta

Natalia, eu nu prea inteleg la tortul Buburuza cum faci cu blatul de ii dai forma aia, cum adica pui in bol foile.
Nu merge mai bine sa faci aluat de pandispan si apoi sa pui totul la cuptor intr-o forma rotunda?

Nu rade, dar eu sunt tare comoda si de obicei imi aleg calea cea mai simpla.
M-ar tenta si pe mine tortul Buburuza, dar sper sa imi iasa fondantul.

Scuza-ma daca te-am.



Crinuta, in primul rind nu am forma rotunda pentru copt. Si chiar daca as avea, mi-ar iesi blatul ca o minge, nu? Si ca sa-i pun crema tot ar trebuie sa-l tai, si e mai complicat sa tai un blat rotund, deci, nu am facut nici o treaba. Tot mai comod e sa asezi blatul in bol, aranjind dupa propriul gust.
De data asta am facut un pandispan dreptunghiular, mi-a iesit inalt cam de 4-5 cm. Am decupat din el un blat rotund, cu ajutorul unei farfurii. Blatul rotund l-am taiat in trei straturi mai subtiri. Unul din ele l-am pus pe fundul bolului. Fiind subtire, s-a asezat perfect, plus ca l-am si insiropat.
Din resturile de blat am taiat niste fisii dreptunghiulare (3 bucati) pe care le-am pus deasupra la cel rotund, de-a lungul marginii bolului. Ca si cum am tapetat bolul cu blat, nu stiu daca explic bine, poate in aceasta poza se vede mai bine, acolo e tortul rasturnat din bol, inainte de a fi acoperit de glazura si fondant. Se vad marginile fisiilor si blatul rotund de sus (care era la fundul bolului).

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Anacezara, abia astept impresiile tale de miine.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Am inteles, dar suna complicat.
Oricum, rezultatul arata fantastic!

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by crinuta

Am inteles, dar suna complicat.
Oricum, rezultatul arata fantastic!


Crinuta, te invit intr-o zi pe la mine, sa facem impreuna un tort de genul asta. Ai sa vezi ca nu e greu deloc.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Sa stii ca si eu vroiam sa iti propun sa ne intalnim ori la mine ori la tine sa invat live.
Acum uitandu-ma mai bine la poza aia mi-am cam dat seama ce si cum.
Vorbim si abia astept sa ne vedem.



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Fetelor azi am facut Brownies Capp... au iesit super mishto. Sotiunea nu se putea satura de ele. Aveai impresie ca sunt ciocolate cu alune, scortisoara... nu va pot spune ... adica aveau un gust specific. Sigur ca nu poti minca multe dar te tenteaza.

Apropo, Natalia vroiam sa te intreb cita brinza Philadelfia pui. Eu am pus un pachet de 250 g si atit si mi-a iesit cam subtire stratul, dar inainte de a-l pune pe blat l-am pus la rece cam cit am facut glazura. Si s-a intins fara probleme.
Glazura cam multa a iesit , dar nu-i nimic (de asta si spuneam ca parca-i ciocolata). De asemenea am ous-o la rece pe vreo 10-20 min dupa care am intins-o cu usurinta si nu a curs.

Anacezara cred ca faptul ca crema era prea moale e margarina. Untul se intareste mai repede.



Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Mergi la inceput