Deserturile Nataliei (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Natalia torturile arata super. Bravo!!!
Da ce buburuza domnisoara cu bantuc .

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Karina, mercic
catrinadil, retete de tort Napoleon sint o groaza, si cu crema de lapte condensat, si cu alt fel de creme. Aproape ca fiecare gospodina are reteta ei favorita. Cea pe care o descrii tu nu am pregatit-o, dar daca vrei, pot cauta pe forumurile rusesti, cu siguranta gasesc ceea ce te intereseaza.
Pot sa-ti spun cum se face crema de zahar condensat. Se fierbe o cutie nedeschisa intr-un vas cu apa, cu grija, sa fie mereu cutia acoperita de apa. Se adauga apa fierbinte daca se evapora. Gradul de caramelizare a produsului depinde de timpul de fierbere. Eu de obicei o tin 2 ore, atunci laptele condensat iese gros si de culoare maron deschis, cu un gust foarte puternic de caramel.
Se freaca un pachet de unt cu o lingura de lemn. Se adauga cite putin o cutie de lapte condensat fiert cum am scris mai sus si se bate crema. E una din cremele mele preferate. Exista diverse proportii, cu mai mult sau mai putin unt, in functie de gustul fiecaruia si de produsul la care se foloseste.
Atentie insa la compozitia laptelui condensat. Cel veritabil are in compozitia lui doar lapte si zahar. Exista acum pe piata din Md lapte condensat de la foarte multe firme ucrainene. Am vazut de nenumarate ori scris pe cutii ca ar contine arome, grasime vegetala, ceea ce nu e normal. Un lapte din asta, cu tot felul de aditivi in compozitie, nici nu se face caramel la fierbere.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Balbinaaaa!!am facut praji cu mere este foarte rapida, usor de facut... si este o delicatesa. Mersi

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by cristina22

Balbinaaaa!!am facut praji cu mere este foarte rapida, usor de facut... si este o delicatesa. Mersi


Cristina, nici nu stii cit ma bucur ca ti-a placut. Si mie imi place aceasta prajitura ca are putin aluat si multe mere. Pot sa maninc din ea cu constiinta impacata ca e dietetica.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Natalia, am facut tortul Crancin-Mancin, dar putzin adaptat de mine, ca nu am gasit cerealele expandate. Asa ca am facut o tarta simpla,am copt-o , apoi am scos-o din cuptor, am lasat-o la racit, dupa care am pus crema de ciocolata cu seminte si apoi fructele de padure si gelatina rosie deasupra. A iesit un deliciu si aspectoasa pe deasupra!
Multzumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Christel, foarte interesanta adaptarea facuta de tine.
Poze nu ai?

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinadil spune:

quote:
Originally posted by Balbina
catrinadil, retete de tort Napoleon sint o groaza, si cu crema de lapte condensat, si cu alt fel de creme. Aproape ca fiecare gospodina are reteta ei favorita. Cea pe care o descrii tu nu am pregatit-o, dar daca vrei, pot cauta pe forumurile rusesti, cu siguranta gasesc ceea ce te intereseaza.
Pot sa-ti spun cum se face crema de zahar condensat. Se fierbe o cutie nedeschisa intr-un vas cu apa, cu grija, sa fie mereu cutia acoperita de apa. Se adauga apa fierbinte daca se evapora. Gradul de caramelizare a produsului depinde de timpul de fierbere. Eu de obicei o tin 2 ore, atunci laptele condensat iese gros si de culoare maron deschis, cu un gust foarte puternic de caramel.
Se freaca un pachet de unt cu o lingura de lemn. Se adauga cite putin o cutie de lapte condensat fiert cum am scris mai sus si se bate crema. E una din cremele mele preferate. Exista diverse proportii, cu mai mult sau mai putin unt, in functie de gustul fiecaruia si de produsul la care se foloseste.
Atentie insa la compozitia laptelui condensat. Cel veritabil are in compozitia lui doar lapte si zahar. Exista acum pe piata din Md lapte condensat de la foarte multe firme ucrainene. Am vazut de nenumarate ori scris pe cutii ca ar contine arome, grasime vegetala, ceea ce nu e normal. Un lapte din asta, cu tot felul de aditivi in compozitie, nici nu se face caramel la fierbere.





merci Natalia ,crema e cum mi-o inchipuiam dar mi-a fost frica sa o fierb chiar 2 ore, asa ca dupa aproape juma de ora am crezut ca e gata, foile e mai complicat am avut cateva tentative dar a iesit alte minuni asa ca am folosit foi vafe, nu a fost nici pe departe napoleon, nici macar vre-o ruda apropiata.
Laptele il folosesc cel cu eticheta albastra dar acum nu-mi mai amintesc orasul unde e produs, dar cand il vad il cunosc,si daca nu te superi , eu am stat ceva timp in ucraina si am mancat multe bucate gustoase,unele le-am uitat ,dar mi-au ramas in minte cele care mi-au placut in mod deosebit si nu pe toate stiu sa le fac, poate odata cand ai timp si daca stii , pt ca totusi e o diferenta dintre bucataria din ucraina si a ta, imi mai improspatezi memoria.Aici sunt doar dulciuri asa ca o sa astept poate la un alt subiect o reteta de "suba" si acrosca si...of nici cum se cheama nu-mi mai amintesc, .....tre sa consult un medic...
spor la bucate!!!!


www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=61071" target="_blank">CRACIUN DE VIS
Ajutati-o pe Bella,www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=57873&whichpage=1" target="_blank">Mariuca,www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=58740" target="_blank">si Robert,www.desprecopii.com/FORUM/forum.asp?FORUM_ID=59" target="_blank">si ei au nevoie de noi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Din pacate poze n-am facut si am si papat-o, asa ca poze, data viitoare!

quote:
Originally posted by Balbina

Christel, foarte interesanta adaptarea facuta de tine.
Poze nu ai?

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

catrinadil, orice lapte condensat e in cutie cu eticheta albastra , e musai sa te uiti si la compozitie, sa te asiguri ca nu are nimic altceva in afara de lapte si zahar. Si nu trebuie sa-ti fie frica sa-l fierbi 2 ore, cel mai important e sa fie cutia mereu acoperita de apa (altfel poate exploda in oala), dar eu fierb la foc mic si cu capac si nu e nevoie sa mai adaug apa pe parcurs, caci nu se prea evapora.
O sa caut chiar azi o reteta pentru foi Napoleon, care mie mi-a iesit destul de bine, ca foile de vafe sint cu totul altceva, desi si cu ele iese o prajitura destul de buna, dar nu e Napoleon, clar.
Reteta de "shuba" ti-o pot dau eu, adica varianta pe care o fac eu, dar in cadrul altui subiect, intr-adevar, ca nu e desert.
"Okroshka" e un fel de mincare rusesc, ma rog, slav. Eu nu l-am pregatit niciodata, ca nu e pe gustul meu.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Christel

Din pacate poze n-am facut si am si papat-o, asa ca poze, data viitoare!


Aha, daca va fi o data viitoare, inseamna ca intr-adevar ti-a placut mult.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput