Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

da, codruta, asta e inca un avantaj al monitorului: si eu stateam linistita ca doarme dus copilul, iar daca mergeam totusi sa ma uit un pic la el, avea ditamai okii. dar m-am linistit repede: dom'le, daca nu plange killeru', ce treaba am? si uite asa las copilul in patut, monitorul nu se activeaza decat la plans, asa ca... imi imaginez de fiecare data ca bebe doarme, desi daca ascult la usa, aud ca se fornaie, se misca, sughitza, plescaie, se screme, se partzaie etc etc.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

kristinutza, zi marca monitorului bengos.
Carmi, nasha mea mi-a zis ca Beba e tare bun la gust; cred ca ai un mic gurmand acasa.
marlena, m-am amuzat tare cu "puiul cel galben din desene animate". Il cheama Tweety.
Nadina, multumesc de incurajari cu klebsiella. Fata mea e foarte vesela, activa, pare foarte sanatoasa. Luni primesc rezultatul de la a 2-a copro.
nicole, azi trebuia sa cintaresc si sa masor fata, dar n-am apucat inca. Atept sa faca kk si sa i se faca foame, ca sa fie greutatea corecta (ca daca are si matzul si stomacul plin, iese obeza).
mifloricico, piticii tai sint mijlocii; o sa incerc sa-ti cumpar piticania (e 2 lei bucata, nu-i bai daca il iau degeaba).

Am mai tras o vizita pe la TCM, am mai luat niste tzoale ....

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Noi am luat monitor care bate 3 km (de fapt e un walkie-talkie)si cand am fost la mare culcam copilu' si noi (parinti denaturati)mergeam la bar, la terasa...
Sa-ti fie de bine, Jadi !
Ioana, ce-ai mai luat de la TCM? Eu am mai luat ceva jucarii (un catel care face tumba, o motocicleta pt cel mare) sosete, o jacheta tot pt piticul cel mare.

Acum BB doarme in carut, incotosmanat cum l-am adus de afara. Am stat o ora in ploaie, pana mi-au paralizat mainile pe carut. Asa ca de o ora copilul meu, in loc sa ceara de mancare... doarme pe hol, ca o valiza-n gara.

A, maine s-ar putea sa am timp sa intru mai mult, pe aici. Stiu ca s-a mai zis, dar... ziceti-mi si mie, dupa ce ma loghez pe septoct, cum se adauga poze pe "NOI" in album. Multam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

anya, eu imi iau ca aurolaca haine pentru mine. Am mai produs 2 tricouri si un polar grena. Dupa ce te loghezi cu userul septoct2005, click pe link-ul la pagina principala a yahoo-ului (scrie sus in stinga "yahoo!", apoi de pe prima pagina click pe "Photos"; intri in albumul in care vrei sa adaugi si dai "Add picture", selectezi poza de pe compul tau si gata.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Buna seara,

Iaca intru si eu sa va zic ca va citesc, asa, cand apuc, si ca n-am prea multe de semnalat...

A fost tante azi la curatenie si a avut loc "efectul Silvia" (asa o cheama pe tante), adica se agita Radu de nu se poate. Mi-a urlat vreo ora ca din gura de sarpe, nu s-a linistit nicicum, nici in brate, nici cu suza, nici chiar cu pumnul lui indesat in gura, nici leganat, NIMIC. Nu mai avea voce...

De pe 1, vorbesc si eu cu agentiile, ma inspaimanta ce citesc; chiar e jale, vad, la oferta de bone cum trebuie....

Fetele cu experienta, scrieti-va public concluziile, rogu-va!

Ciao, ca vine ora baii...



Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Feteloooooor!!! am auzit la TV ca e epidemie de rujeola! Adica pojar! Pentru bebei mici nu e deloc bine daca iau. Trebuie sa cascam bine, bbine okii cand mergem la dr pentru vaccine!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona8004 spune:

buna seara dragutelor!


am recuperat ce a-ti scris in capitolul anterior.
Gina LA MULTI ANI! Multa sanatate si numai bine.
mifloricico, sau cine spunea in capitolul anterior, ca e ok daca kk e apos, dar sa nu miroase. Imi spune si mie cineva ce se intimpla daca miroase??? Ca daca e ceva ne in regula cu acest amanunt inseamna ca trebuie sa imi pun intrebari serioase. Maia trage niste beshini puturoase, dar si kk e destul de puturos. ??????!?!?!?

fetelor, cred ca pentru noi e relevanta careaa CC, dar am primit o carte din UK unde titlul este The Contented Little Baby Book of Weaning- tradus (daca nu gresesc) Cartea micutului copil intarcat. Cartea este scrisa de Gina Ford autoare a unui bestseller tot despre copii. Inca din primele rinduri spune ca este cel mai indicat sa i se introduca mincarea abia la 6 luni, chiar daca e doar artificial.
Mai spune ceva de genul ca un copil are nevoie de un program pentru a minca. Sincera sa fiu am si bestseller-ul dar nu am reusit sa o adaptez pe Maia la programul ei. Dar cel mai interesant a fost faza cu zaharul si sare. Zahar nu se da unui copil mic, si citez- " poate dezvolta un simt pentru dulciuri. Acest lucru nu numai ca taie pofta pentru mincarurile delicioase, dar poate avea probleme serioase cu cariile si obezitatea" inchei citatul. Iar despre sare spune, citez "punind sare in mincare poate afecta serios rinichii (si scrie in continuare can put a strain on his immature kidneys)

in fine, ma gindeam sa va spun si voua ce citesc in ultimul timp. sper sa nu va suparati ca v-am spus. E doar asa, informativ.

zicea cineva, noi trebuie sa ne ingrijoram din ceva, doar n-om trata doar colici si-om sta degeaba.

Va pe toate
o seara placuta la toate,
Simona si Maia 22sept2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Mancarea fara sare e "bolnava". Exista si sare artificiala, oare asta o fi buna pentru ei? Cred ca totusi aia naturala e mai buna decat cea artificiala. Folosea tata cand tinea regim. Lui fii-miu i-am dat mancarea cu sare inca de la inceput si nu are absolut nici o problema cu rinichii. O gustam si eu cand i-o pregateam. Daca imi placea mie ii placea si lui. Daca mie nu-mi placea, nu-i placea nici lui. Si era mare mancacios, asa, in general.


http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona8004 spune:

ioana sper sa fi reusit ceva. Am pus niste poze.
daca pot sa mai transfer ceva poze de pe un alt copm mai pun. Multumesc de ajutor.


http://pg.photos.yahoo.com/ph/simona8004/album?.dir=3997&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Simona si Maia 22sept2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Bonsoir la fete!
La multi ani, Gina!

Fetelor dragelor, de cand nu ne-am mai vorbit am umblat calatori. Week-end prelungit la Amsterdam sa-l intampinam si noi pe Mos Nicolae, Sinterklas cum ii spune pe aici. A venit cu barca pe canal, pana la muzeul maritim din Amsterdam si pe urma, insotit de ceata lui de spiridusi cu fetze negre care au impartit dulciuri si turta dulce copiilor, a defilat calare prin oras pana la Gara Centrala unde i-am pierdut urma. Banuiesc ca a luat trenul spre Bruxelles, fiindca week-endul 3-4 decembrie il asteptam aici.
Ilinca e prea mica sa savureze momentul dar noi, parintii, ne-am amuzat copios.
Altfel, crestem si, pe masura ce ne apropiem de trei luni, devenim din ce in ce mai pretentioase. Oricum sunt mandra de ea, ca-i sociabila si mananca de rupe mai ales prin restaurante, de ne cunosc toti ospatarii

pentru evidentele voastre: tot laptic de la mama bem dar cu biberonul, fiindca ne-am invatat ca stam pe spate ca boerul si laptele curge...

Confirm cele scrise de Antoanela23, in tara asta nu exista notiunea de curent (de la ferestra si usa deschisa, vreau sa spun) iar la 1 grad Celsius ieri si alaltaieri, copilasii de scoala primara erau in pantaloni scurti! Asta in timp ce mamele aveau caciuli pe cap si paltoane pana-n pamant! La noi in dormitor unde doarme fata sunt 24 de grade, ca de altfel in toata casa. Baia nu o incalzim in mod special, iar fetei mele-i place apa de baie mai calduta si caldurica, ca-i mai friguroasa asa ca mama-sa. De altfel daca-i este frig nici nu doarme ci se chirceshte si se agita.
Noi cautam de zor cresa sau bona care sa stea cu Ilinca din ianuarie sau cel tarziu februarie, cand ma intorc la birou. As da-o mai degraba la cresa dar e greu de gasit un loc in mijlocul anului (ca anul scolar incepe in septembrie).



poze

Mergi la inceput