Dr. Tutunaru ( 9 )

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Ce sa zic acum, imi este bine . Sarcina s-a "dizolvat" si acum trebuie sa fac pauza de 3 luni dupa care o sa vedem ce mai facem in privinta asta, oricum din ianuarie incolo ma ocup de dosarul de adoptie.
Nu stiu daca alta mai este asa de ghinionista ca mine in privinta asta 2 sarcini extrauterine si 3 oprite din evolutie.
Te pup si pe tine si pe Dara.

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

dana, capul sus. daca mie imi spunea cineva anul trecut pe vremea asta ca 2005 va fi unul dintre cei mai grei ani pe care i-am indurat pana acum, nu credeam. si in momentul de fata, fac bilantul, si iese usor pozitiv.
morala e ca nu stii niciodata cand rasare soarele pe strada ta. nu poti avea numai necazuri, ai za vezi ca vine si o bucurie!

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:


Buna!

Lordra felicitari!!!
sa va traiasca micuta Dara si sa fie sanatoasa


cat despre experienta nasterii... sunt putin dezamagita... eu care ma gandeam sa prestez la anul bb 2...

pai eu nu inteleg, cum e treaba cu anestezistii astia? normal ca nu poti prezice cand nasti, ar trebui sa fie si ei ca si dr... prezenti, la cerere, si bineinteles recompensati(daca nu se poate altfel)
sau ce, programul e L-V... intre orele...hai, pe bune, sunt niste tampiti, scuzati-ma va rog

no, deci asta e dezamagirea mea, din povestea despre nastere si a Lordrei si a Cristineimh...care ceruse si ea in final anestezie, parca asa am inteles... si n-a fost trusa in spital... ditamai spitalul, ma depaseste probabil...la mine a fost altfel, pe bune...si am nascut si de Revelion, dr imi spusese ca il suna el pe anestezist...nu era nimeni in spital atunci...noroc de travaliu usor, suportabil, dar sunt mamici care cer anestezie dinainte si nu vine??? e cam aiurea.

s-au cam schimbat treburile prin Elias...

ooooooo, sunt revoltata deja... ma opresc, pana nu iau foc

inca o data scuze!





Gabriela si Mariuca(31 dec 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

uki, draguta... stai calma...
io cel putin nu cerusem anestezia, dar cum nu ma dilatam era o varianta pe care o mai puteam incerca sa nu ajung la cezariana. din fericire am scapat de amandoua. si mai era o trusa in spital, dar daca tot aveam de unde sa fac repede rost, a fost de preferat asa.

presteaza tu bb2, ca a doua nastere e mai rapida!!!

lordra a avut intr-adevar ghinion cu anestezistul.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.mattei spune:

Draga Lordra,
Eu nu pot sa inteleg acest lucru "nu am avut anestezist" ! Ma depaseste ! Doamne iarta-ma, dar daca se punea problema de vreo cezariana cine te anestezia draga Lordra ?!!? Astia din spitale au luat-o razna rau de tot ! In mod normal trebuie sa existe un anestezist de garda in orice spital ! Numai sa nu fie adevarat ce am auzit de pe la asistente - ca unii refuza sa vina daca aud ca esti pacienta lui T adica sa fi fost totusi in spital dar sa nu fi vrut sa vina la tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Alina, pai sa-ti explic. In noaptea respectiva exista un anestezist, doar ca el nu facea sub nici o forma epidurale (oare de ce? o fi chiar asha grea tehnica epiduralei?!). So, daca era vorba de vreo cezariana, l-ash fi avut pe acel anestezist care mi-ar fi facut anestezie totala, probabil.
Tutunaru lucreaza cu 3 anestezishti care fac epidurala. Ghinionul meu a fost ca nici unul dintre ei sa nu fie de garda (cu o seara inainte, 2 dintre ei fusesera de garda. Ironic, nu? Intr-o seara 2, in urmatoarea, nici unul). Partea nashpa e ca aceshtia nu se mai deplaseaza pt. nimic in lume, chiar daca se stie ca vor fi recompensatzi. Tutunaru insusi i-a sunat si le-a trimis mesaje, insa nici unul n-a catadiscsit sa raspunda la tel. Ce mama ma-sii, las' ca nu moare nimeni din durerile facerii, nu?
Cica pana acum 3 luni nu se intampla asha ceva in spital. Acum, cam esti la voia sortzii. Bine ca exista totushi un Tutunaru care vine la orice ora din noapte si care-si face treaba ca la carte, chiar daca dupa aceea nu-ti cere nici un ban pt. asta. Jos palaria in fatza lui!
So, daca vreti sa nashteti cu epidurala, fetelor, io zic sa-l datzi pe bebe afara doar luni-vineri intre orele 8-19. Dupa aceea o faceti pe riscul vostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Lordra,
Fetita ta este tare dulcica, sa iti traiasca!!
Dar chestia cu anestezistul m-a lasat masca...!!!!

Alina.matei,
Mi-a cam dat fiori ce ai spus...
Eu inteleg ca sunt personaje care nu il inghit pe T in Elias, nu ma asteptam sa il iubeasca toata lumea, dar sa refuzi sa vii sa iti faci treaba mi se pare deja altceva

Oricum ar fi, ma bucura ca pana acum nasterile citite aici au fost cu final fericit! Cred ca pana la urma asta conteaza...

Dana, sa dea Dumnezeu sa ai noroc data urmatoare

Lucians,
nu am intrat de mult si nu am vazut ca ma intrebai ce a fost in neregula cu mine...
Pe scurt, am inceput la 6 saptamani cu hemoragie f puternica, doctorul de atunci mi-a prescris antibiotic pe care io ca desteapta l-am luat, am ajuns sa imi fac analizele de la Fundeni si o tipa de acolo mi-a spus ca nu pot pastra sarcina, analizele erau un dezastru, si tot asa am tinut-o intr-o distractie si in schimbat medici pana am ajuns la T in saptamana 11 , cand am avut a doua hemoragie (o terminasem pe prima de cateva zile)...
T a fost primul si singurul care a vazut de ce sangerez, am placenta jos inserata, iar analizele facute de la Fundeni sunt bune de aruncat la cos, le-am repetat la Coltea si nu aveam nimik...

Sper ca tu esti bine, atat timp cat bb la eco e normal, nu-ti fa probleme...

Magg 15s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Felicitari,Lordra o data pentru bebelusa cea mica si frumoasa si a doua oara pentru tine! Felicitari pentru ca ai avut puterea de a nu "deforma realitatea"!In astfel de momente te apuca nervii chiar si pe cei care nu au nici o vina, care iti sunt alaturi de la inceput pana la sfarsit, care incearca sa faca tot posibilul sa fie bine atat in momentul nasterii cat si pe parcursul celor 9 luni de sarcina, dar care din motive independente de vointa lor, nu pot face ca totul sa fie asa cum ne dorim noi!Trebuie sa recunosc ca intr-o astfel de situatie eu as fi facut parte din categoria celor care ar fi dat vina pe cine nu trebuia, uitand lucrurile cu adevarat importante!

Danap, curaj si multa putere in continuare! Sunt sigura ca ti se va implini visul!

Nicoleta si Alexia (dn 21 aprilie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:


Cristina... daca tu zici ca a doua nastere e mai rapida... ai un vin fiert de la mine, eu insa cred ca mai rapid de 4 ore, cum a fost la mariuca...nu's ce sa zic! sa dea Domnu'!

m-am mai calmat... si vorba lui Clio, si eu cred ca in astfel de situatii as fi dat vina poate pe cine nu trebuia (oricum, e prima data cand aud ca un cadru medical n-ar veni la pacient doar ca e vorba de un medic pe care nu-l agreeaza

ps. o sa-l rog eu pe dr Tutunaru, sa faca si un curs de anestezist, si apoi o sa pot naste si acasa...

pupici la toate si la cati bebei va doriti!

Sarbatorifericite!
Gabriela si Mariuca(31 dec 2003)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63726" target="_blank"> Haideti sa ajutam!, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel de 1 an-diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

uki, stiam eu ca esti fantastica!!
sa mai faca o specializare e chiar ultima chestie la care s-ar gandi acum... dar asta cu anestezia e dura. pai daca tot face treaba cum trebuie, macar s-o faca pana la capat, nu?!

cat despre cat de rapida e a doua nastere, de la 18 ore... la mine s-a scurtat la vreo 4, ca nu se pune partea de contractii usoare... ala era mizilic. asa ca, daca aplicam proportia, poate nasti intr-o ora!!

si vinul fiert l-as vrea, da' n-am voie alcool. si daca tu proiectezi bb, cand o sa am eu voie, nu mai ai tu. asa ca iar nu se pune. peste vreo 2 ani cred ca ne nimerim.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput