Va amintiti de Love Story?

Va amintiti de Love Story? | Autor: Witchie

Link direct la acest mesaj

"Uneori ma intreb ce as fi facut daca Jenny ar fi trait. Probabil ca as fi fost si eu viu..."
Aceasta este replica finala din "Oliver's Story", urmarea celebrului "Love Story". Vin astazi sa va rog sa salvam viata unei tinere de varsta noastra. Laura s-a casatorit cu Adrian in octombrie 2004. In urma cu 3 luni i s-a pus diagnosticul de leucemie.
Transcriu mai jos mesajul preluat de pe site-ul realizat de sotul ei (laura.kappa.ro). Adrian isi va face astazi un cont pe DC si va fi cel care va va tine la curent cu starea Laurei.
Va rog, nu lasati istoria sa se repete!

"Laura are 27 de ani, varsta la care cei mai multi se gandesc la familie, la copii, la viitor. Pana acum trei luni viata ei era cum nu se poate mai normala si mai frumoasa: avea un loc de munca care ii placea, o casa, prieteni si o familie care o iubeau; si i se parea ca nu exista nici un lucru in lumea asta care ar putea sa-i stea in calea vietii fericite si linistite pe care si-o dorea.

Dar tragicul s-a produs. In urma analizelor medicale Laura a fost diagnosticata cu una dintre cele mai cumplite si mai inspaimantatoare boli cunoscute de omenire: LEUCEMIE ACUTA MIELOIDA (M6). Lumea ei s-a prabusit in acel moment. Toate visele si sperantele i s-au naruit intr-o secunda. Totul a devenit un cosmar.

Caracterul acut al bolii a inceput sa-i macine corpul intr-un ritm foarte alert. In doar cateva saptamani Laura a ajuns dintr-un om foarte vesel si plin de energie, o umbra tintuita pe patul de spital. Caderea generala suferita de sistemul ei imunitar, cat si durerea insuportabila au facut-o sa treaca prin cele mai grele clipe. Momentele in care am crezut ca Laura va ramane doar o dulce amintire in inimile noastre, devenisera o cruda realitate.

Dar acum a rasarit o raza de speranta. Laura a reusit sa capete puterea de a lupta cu boala. A reusit sa ajunga la jumatatea tratamentului de chimioterapie si este la cea de-a treia cura de citostatice. In ianuarie speram ca va pleca la Clinica Ospedale Civile Di Pescara, din Italia, in vederea realizarii unui autotransplant de celule Stem. Singurul impediment acum sunt banii.

Suma uriasa de care are nevoie (150.000 Euro) ne-a determinat sa cream acest site. In acest moment noi suntem familia, prietenii, rudele de care are nevoie. Este datoria noastra de a o ajuta sa mearga mai departe. Ganditi-va ca ea ar fi putut fi oricine dintre prietenii, rudele sau persoanele apropriate voua. De aceea va rugam sa fiti alaturi de noi pentru a o ajuta sa aiba o viata fericita, sau macar o viata.


Sumele pe care doriti sa le donati, le puteti varsa direct in conturile deschise la BCR, Sucursala Iuliu Maniu, Bucuresti pe numele Carstea Elena Laura:

Pentru lei: RO 54 RNCB 5064 0001 0854 0002
Pentru euro: RO 27 RNCB 5064 0001 0854 0003
Pentru dolari: RO 97 RNCB 5064 0001 0854 0004

Email: carstea.laura@gmail.com
Telefon: 0723 613 994 (Adrian Carstea)

Imi permit sa mai sper intr-un Miracol, acum inainte de Craciun.
Va multumesc anticipat, in numele Laurei si al lui Adrian.



Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Ingerul a strigat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Dumnezeu sa-i ajute! Sunt alaturi de ei! Fetele din Europa un teledon?(e mult mai simplu sa stringem banii in acest mod - decat sa platim comisioane la banci mai bine sa ajunga banutii la Adrian si Laura) Tine de noi ca aceasta poveste sa se termine cu happy end!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

papadie
Va rog doamnelor, un "teledon" ar fi minunat sau si mai minunat ar fi un cont pt paypal.

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Ingerul a strigat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

Hello fetele,

Sint colega cu Adi, sotul Laurei.
Pot sa va dau o veste buna: simbata, in cadrul emisiunii "Oameni care ajuta oameni" de la OTV, ora 13.00 va fi un teledon pentru Laura, de unde speram sa avem rezultate bune.
Ce pot sa mai spun este ca a aparut luni in EVZ o scrisoare a Laurei si ca am promisiuni ca saptamina viitoare sa se mai faca un articol de jumatate de pagina tot in EVZ.
Va aparea o asemenea scrisoare si in Libertatea, saptamina viitoare.


Alssa si Clara (2,11 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

eu nu pot sa citesc despre dramele astea fara sa . Dumnezeu sa o ajute pe Laura sa treaca cu bine peste piedica asta mare!
As vrea sa stiu, sucursala Iuliu Maniu e in Bucuresti?


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Dumnezeu s-o ajute!

contribui si eu cu ceva banuti, dar as prefera sa ma intalnesc cu cineva sau sa-i trimit prin mandat postal.
urasc sa stau la cozi prin banci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Alssa:)
Sa scriu eu la formula as?

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Ingerul a strigat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Teodora, da multumesc!
Clyo, multumim frumos,
Pt mandat postal:
Str. Vistiernicul Stavrinos nr. 15, bl.55,sc.d,ap.41, sect 6

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Ingerul a strigat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

tot prin mandat postal, banii se pot pune direct in contul din banca.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Cine se ocupa de teledon, Papa? Ma bag shi io cu ceva, dar la sfirshitul lunii, va rog io mult ca dupa data de 25 sa-mi trimita careva un PM shi sa ma traga de mineca, fiinca io o sa uit.

Papaaa, cine stringe banutzii din Europa? La tine nu ma gindesc, ca iejti vai de steaua ta polara apropo, au efect pastilele alea de oac?da poate se ofera altcineva.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo



pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Fetelor, sunt multi copii in spital cu Stefan care au leucemie si medicii , in unele cazuri dau pronosticuri de vindecare de 90%. ceea ce este super!!! Acuma stiu ca sunt cateva tipuri de leucemie, dar sunt sigura ca o sa fie bine mai ales ca a tolerat o parte din chimioterapie, ceea ce e un pas important.
Vreau si eu sa trimit bani. Sa-mi spuna si mie cineva va rog cum e cu mandatul postal? E aceeasi chestie cu money order? Daca da, eu asa as vrea sa trimit ca prin banca platesc o groaza de comision.

Sanatate multa!!

Mergi la inceput