Constanta la apel (55)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

buna ziua si de pe la noi.
pentru cunoscuti, si nu numai, avem cateva poze noi:


bucatarul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Cornelia, parerea mea, citind topicul deschis de tine, este ca Maria se simte amenintata de fratiorul ei mai mic. Cosmarurile ei cred ca au legatura cu teama ei de a nu fi data la o parte, parasita, caci ea probabil vede in grija voastra fireasca pt cel mic o amenintare la adresa ei. Ati incercat sa va impartiti in grija fata de copii: o zi stai toata ziua tu cu Maria, mama sau sotul cu Stefan? a doua zi invers? Ceva-ceva pot intelege din purtarea Mariei, caci si eu am avut cosmaruri cum spui ca are Maria. Ca si ea, si mie imi era frica de umbrele de pe pereti, de florile din ghivece care noaptea deveneau fiinte supranaturale, de povesti cu personaje ciudate. Noaptea imi era frica sa aud chiar si vocea fratiorului meu sau a verisorilor(cu care dormeam, la bunici). Asta se intampla cand muncea mama vara si ne lasa la bunici, unde sufeream, ma simteam parasita, imi era dor de ea, si asa ajungeam la o anumita stare de angoasa. Imi aduc aminte si acum serile din copilarie de la bunici, cand deveneam de o tristete inexplicabila pt cei mari. Cand venea seara eram ingrozita. Visam ff urat, uneori si acum se repeta unele din acele vise. Alta explicatie, pe langa timpul prea putin petrecut cu mama, am descoperit-o abia acum, mare fiind. Bunica avea obiceiul (Dumnezeu s-o ierte)ca atunci cand venea mama sa ii povesteasca ce se mai intamplase prin sat, si ca la stirile de la ora 5 ii spunea cine a mai murit, cum a murit, ce grozavii s-au mai petrecut, cu detalii, ca omul simplu de la tara care nu are altceva senzational de spus. Eu jucandu-ma, le ascultam si inregistram tot. Dupa ce mama pleca eu "derulam caseta" si retraiam cele povestite si asa ajungeam sa imi frica de acel loc, plus absenta mamei, care ma deprima. Cam asta am vrut sa iti povestesc, caci si eu am trecut prin ce trece Maria, inca imi amintesc ce povestesti tu despre ea. Aveti grija ce vorbiti cand este ea de fata sau la ce filme va uitati la TV. Pupicei Mariei.

Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Ola, gagici! Am absentat cam mult de prin zona si mi-ati lipsit cu adevarat.
M-a tulburat Mariuca si spaimele ei. Tare greu trebuie sa fie, Cornelia draga! Si eu zic sa dormiti o vreme impreuna - asta daca ti-o ingaduie Stefan.Tati nu te poate ajuta in sensul asta? Cit despre intrebarile cu noaptea, noi am lamurit mai de mult problema. Alisia stie deja despre rasarit si apus, am asistat impreuna la ambele fenomene si am fost in vara si la planetarium. Mai viseaza uneori urit si se trezeste plingind - de-aia prefer sa dorm cu ea, macar jumatate de noapte (eu oricum ma trezesc de doua-trei ori, am ramas setata asa, dupa trei ani de somn intrerupt).
Vic, cu constipatia ne-am luptat si noi pina pe la vreo doi ani jumate, orice scaun devenise o trauma - am reglat oarecum problema cu lactuloza (Duphalac) si dupa ce a renuntat la biberon si, implicit, la lapte (nu mai bea acum lapte decit sporadic, dar maninca zilnic iaurt, plus suc de portocala).

Off the topic - are cineva nevoie de o menajera? Am o cunostinta care isi cauta de lucru - e curata, priceputa, onesta si cu mult bun simt. Daca auziti ceva, imi dati va rog de stire?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Buna seara!

Am scris si aseara, dar dintr-o eroare de net mesajul nu a ajuns la voi.

Cornelia, as vrea sa discut putin pe langa prb. voastra. S-ar putea ca fetele sa aibe dreptate, si eu sunt de partea lor si spun ca ar trebui sa doarma cineva cu Maria. Uite, Alexia s-a lipit de locul meu in pat, nu mai doarme in patutul ei, incercam sa revenim dar se pare ca e greu. Cred, ca pentru ea culcusul asta e un motiv sa stea cat mai mult in bratele mele, sa ne simta aproape.
Cand vin acasa, ma invita in dormitor sa ne zbenguim in pat, apoi ea se inveleste, imi face bau... ii place locul acela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Va pup fetelor!

Vic, sper sa scapati de constipatie.

Mada !

Cu dormitul cu mine nu e deloc simplu. Maria nu doarme! De cate ori am luat-o cu mine sau am stat eu cu ea, a adormit si mai tarziu, a chitait, a bazait, m-a iubit, m-a batut, eu am atipit de 10 ori si ea nimic. Chiar si cu mine in camera se sperie de diverse lucruri.

Maine ajungem la psiholog. Sper sa ne ajute sa o ajutam.


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Cornelia, bafta multa la psiholog! Sper sa se rezolve!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Hello!
Ca sa nu ne uitati va si va invit la poze noi.
Cornelia tinem pumnii sa fie bine!

Poze Noiembrie!!
Tania cu Andreea(14 sept'96)+ Bianca (14 febr'04)


Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Cornelia, sper sa va fie de folos experienta mea. Nu e obligatoriu sa fie acelasi lucru. Oricum, probabil va va lamuri maine psihologul. Daca nu esti multumita, am eu o colega buna pe meseria asta, tanara si care stie multe. E consiliera noastra la scoala.Pupici.

Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Sanzi, in legatura cu oala sub presiune..nu cumva ai pus-o prea plina? tin minte ca in instructiuni scria ca nu se umple maimult de 2/3 din volumul oalei...altfel da pe afara

Tania, frumoase fetele toate!

Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Tatiana, Bia chiar e cuminte?ca Sofi nu sta locului o clipa, m-a zapacit!

Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

Mergi la inceput