nu credeam ca va fii asa de greu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

ce putem face pentru tine,Alina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Haideti fetelor s-o ajutam cumva! Sa creeam un precedent pentru femeile abuzate care nu au curajul sa-si paraseasca sotii. Sa vada ca nu sunt singure; intotdeauna se gaseste cineva sa le intinda o mana de ajutor.
Haideti s-o ajutam pe Alina, sa treaca cu bine de perioada asta, de iarna, si mai ales de sarbatori sa aiba ceva pt. copilasii ei. Daca eram in Ro., puteam sa fac mai mult, dar asa nu pot sa particip decat cu o modica suma de bani. Dati-mi idei cum sa fac.
Bravo alinas, esti o femeie puternica; Dumnezeu nu te va lasa! Ai sa treci si prin asta!

Numai bine si astept si alte propuneri!


Laura, mama lui Andrei

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrath spune:

sincer io nu inteleg rostul acestor urecheli virtuale pe care le primesc...io n-o cunosc pe alinas..nu stiu cine e si povestea mi se pare melodramatica...am cerut cat se poate de civilizat niste lamuriri..n-am sarit la gatul nimanui, dar nici nu m-am nascut ieri ca sa cred tot ce scrie pe aici...expresii de genul " numai cine n-a fost intr-o situatie disperata nu intelege.." sunt absolut gratuite...in plus nu mi se pare corect sa adoptati atitudinea " cine nu e cu noi, e impotriva noastra"...
am inceput sa citesc povestea alinei si , sincer, fara suparare, mi se pare ca e intr-un bucluc permanent...nici n-o scoateti bine dintr-o problema ca ea intra in alta...
draga alinas, iarta-ma daca te-am suparat sau te-am jignit, nu asta mi-a fost intentia DAR mie mi se pare ca ajutorul trebuie sa vina din tine nu de la ceilalti

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bimilit spune:

Buna fetelor!!!!
Va rog sa ma luminati si pe mine ca nu prea inteleg mare lucru.
1.Am inteles din mesajele citite ca a inceput sa fie OK cu sotu.Acum a parasit-o?
2.Am citit ca dadea meditatii la o doamna , nu ca ar lucra la o gradi particulara, dar intr-un an se pot schimba multe, ca vad ca scrie la sfarsitul anului trecut si a inceput din nou sa scrie tot cam in aceeasi perioada.
3.De unde este? Din Timisoara sau din Bucuresti?
4.Daca foloseste metode contraceptive cum de a ramas insarcinata?
Sa nu ma intelegeti gresit eu nu o acuz de nimic da nu prea am inteles mare lucru din postarile ei.Eu sunt dispusa sa o ajut financiar si doresc adresa ei.De asemenea vreau varstele copilasilor si talia ei ca sa-i pot trimite niste lucruri sa se bucure de sarbatori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doinna spune:

Alinas,te rog trimite-mi un email la dia_1974@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

quote:
Originally posted by andrath

sincer io nu inteleg rostul acestor urecheli virtuale pe care le primesc...io n-o cunosc pe alinas..nu stiu cine e si povestea mi se pare melodramatica...am cerut cat se poate de civilizat niste lamuriri..n-am sarit la gatul nimanui, dar nici nu m-am nascut ieri ca sa cred tot ce scrie pe aici...expresii de genul " numai cine n-a fost intr-o situatie disperata nu intelege.." sunt absolut gratuite...in plus nu mi se pare corect sa adoptati atitudinea " cine nu e cu noi, e impotriva noastra"...
am inceput sa citesc povestea alinei si , sincer, fara suparare, mi se pare ca e intr-un bucluc permanent...nici n-o scoateti bine dintr-o problema ca ea intra in alta...
draga alinas, iarta-ma daca te-am suparat sau te-am jignit, nu asta mi-a fost intentia DAR mie mi se pare ca ajutorul trebuie sa vina din tine nu de la ceilalti

Andreea




nici eu nu te cunosc pe tine, dar din ceea ce ai scris pot sa-ti spun atat: te grabesti sa arunci cu pietre fara sa cunosti ce se afla in spatele acestor randuri scrie de alina. Civilizat? atata timp cat acuzi nu vad unde este ceea ce tu numesti "civilizat". Probabil, pt ca nu te cunosc, avem diferite moduri de a privi notiunea de civilizat.

Nu ai cerut lamuriri, ai 'somat' la lamuriri prin modul in care te exprimi. Si, cu parere de rau, iti spun ca ceea ce ai facut tu, pt un om in situatia alinei e ca si cum i-ai fi sarit la gat.

N-s coatem dintr-o problema ca intra in alta. Ti-ai pus vreodata problema, cum e sa fii singur, cu adevarat singur si sa nu poti sa intrebi pe nimeni cum ar fi bine sa fci intr-o problema care poate tie ti se pare mica, dar pt ea poate are o importantza covarsitoare? sau cum e sa ajungi intr-un stadiu de oboseala psihica si sa numai poti deslusi care optiune e cea mai buna? asta daca ai optiuni? ti-ai pus vreodata problema sa cunosti un om abuzat? Abizat de pe vrea cand era copil si acum adult poate avea probleme de adaptare sau pur si simplu sta cu frica ?

ti-ai pus problema sa cunosti povestea acestei femei?

ce usor e sa vii si sa arunci cu cuvinte. Cuvintele sunt uneori mai grele decat o bataie. Incearca sa inveti ce inseamna putearea cuvantului.



Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Andreea,eu am facut afirmatia "numai cine n-a fost intr-o situatie disperata nu intelege" si nu am intrat aici sa fac afirmatii gratuite.
Tu chiar nu ai habar ce inseamna s fii intr-o situatie disperata.
Sa stai si sa-ti privesti copii si sa nu stii unde ii vei culca seara urmatoare sau sa te uiti la biberoane goale si sa ti se innoade lacrimile in barba gandindute cu ce le vei umple peste cateva ore,sa vina iarna si sa te uiti la copilul tau ca e in sandale,astea sunt situatii disperate si eu am trecut prin ele.Asa ca nu-ti permit sa spui ca fac afirmatii gratuite.Cand am dat un sfat l-am dat din proprie experienta si stiu ca eu am iesit din situatii disperate pt. ca o data cineva mi-a intins o mana iar azi e datoria mea sa intind chiar si o mana virtuala unei femei care trece prin ce am trecut eu.


alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Mindrele, io zic sa nu transformam subiectul Alinei intr-un cimp de batalie, fiecare shtie ce-a facut, la urma urmei fiecare dintre noi zice viatza mea e un roman, hai mai bine sa ne mobilizam s-o ajutam, fetele din zona Alinei pot cauta, intreba de un loc de munca, fiecare are prieteni, nu se shtie niciodata ce ocazii se pot ivi, iar fetele din afara pot trimite bani cuiva care se va oferi sa-i stringa, preferabil tot din afara, io, de ex, trimit bani in pliculetze, dar nu in Ro, pentru ca ar fi ca shi pierdutzi...se ofera cineva care are drum pin la Craciun in Ro sa stringa banutzii? Io o sa trimit ceva, nu mult, pentru ca am mai promis in doo locuri ca dau, dar putzin cite putzin se va stringe ceva, macar cit sa aiba copilashii Alinei un Craciun imbelshugat. Ce zicetzi?

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Si eu sunt de acord cu tine iren.
Poate ne da adresa ei si putem chiar sa ii trimitem un pachetel de mos pentru copii.
Eu ii trimit banii sorei mele, si pana acum i-a primit pe toi.
Alina, poate imi dai adresa ta.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Alinas ai putea sa imi dai numele tau complet si un numar de telefon.As putea sa iti trimit ceva cu Eurolines , dar am nevoie de mai multe date.
Astept un pm de la tine sau timite-mi un e-mail.
Pupici

Mergi la inceput