Oreion si sarcina - help!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:


Dana, din pacate te inteleg foarte bine, stiu ce inseamna sa fii intr-un oras mic si fara resurse....Adica eu acum locuiesc in Bucuresti, dar parintii sunt intr-un oras mic si ma gandesc cu groaza ca ar avea nevoie de medici in vreo urgenta...
Stai linistita in privinta baietelului! Va fi bine! E mai bine sa faca acum decat mai tarziu ( dupa pubertate da complicatii testiculare)si asta e, boala isi urmeaza cursul cu temperatura si stare proasta, dar isi va reveni peste o saptamana. Ai facut bine ca l-ai trimis la bunici, pentru ca ai scazut riscul de a te infecta. Acum ai si pe altcineva la care sa te gandesti!
Sotul tau nu este in pericol de a face sau transmite boala. Oricum, nu exista purtator sanatos! Deci nu poti lua decat de la cineva bolnav.
O ecografie in sarcina e oricand binevenita. Poate pe la 20 sapt. sa ajungeti la Constanta, sau alt oras mai mare aproape de voi...
Tinem pumnii si sa fii bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:

Va multumesc tuturor pentru incurajari. De evoluat evolueaza bine boala la copilasul meu. A fost dodtorita la el si la verificat peste tot si totul e bine. Mai este umflat sub barbita si spre urechea stanga dar nu a mai facut febra. V-am spus eu ca parintii mei au grija cum trebuie de el.
Eu nu m-am dus pe la el dar vorbim la telefon. Are un prieten s-a ascuns un porumbel de frica unui uliu, la ei in coridor si daca a primit graunte si apa nu mai pleaca de la ei. Si Patric e tare fericit ca are un prieten. Oricum a promis ca ii da drumul dupa ce se face el bine, ca sa mearga la mama lui.
Eu deocamdata sunt bine , nici un simptom.
Dar am o intrebare, dupa ce se face bine mai este purtator de virus?
Cam dupa cat timp de la debutul bolii pot intra in contact cu el fara sa risc sa ma infectez?
Va doresc sanatate tuturor.
DanaR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamaria spune:

Pentru cele care au de gand sa ramana insarcinate, exista un vaccin, PRIORIX,care va imunizeaza contra rubeolei (fff periculoasa pt gravide), rujeolei(pojar) si oreionului. Costa 360 000 lei vechi, numai ca trebuie facut cu 3 luni inainte de a ramane insarcinata.
Stiu ca informatia nu te mai ajuta, Dana, dar poate mai citeste cineva interesat.
Iti tin pumnii! Sa ai bebe sanatos tun!

Mergi la inceput