Anuntarea oficiala a sarcinii la job

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanti spune:

Lady
tot in OG 96/2003 scrie ca dupa ce tu ai anuntat in scris , angajatorul trebuie sa informeze medicul de medicina muncii sa faca un raport de evaluare a locului de munca, iar dupa ce primeste acest raport, trebuie sa anunte ITM, vezi ca ai termene in zile in cat timp sa depui actele la ITM
iar cele 2 zile sunt 16 ore si nu se dau decat at cand consultatiile nu se pot face in afara orelor de program, asa scrie in OG
Cand au venit la mine sau luat ca nu am trecut in regulamentul de ordine interioara , drepturiile si obligatiile salariatei gravide
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_Hawk spune:

quote:
Originally posted by tanti

Lady
tot in OG 96/2003 scrie ca dupa ce tu ai anuntat in scris , angajatorul trebuie sa informeze medicul de medicina muncii sa faca un raport de evaluare a locului de munca, iar dupa ce primeste acest raport, trebuie sa anunte ITM, vezi ca ai termene in zile in cat timp sa depui actele la ITM
iar cele 2 zile sunt 16 ore si nu se dau decat at cand consultatiile nu se pot face in afara orelor de program, asa scrie in OG
Cand au venit la mine sau luat ca nu am trecut in regulamentul de ordine interioara , drepturiile si obligatiile salariatei gravide
27+




Mda..am reusit sa o citesc si io linistita, fara otrava asta pe capu` meu...sar`na oricum!!!!!

Io17+ cu bebu_mic


bebu_mic al nostru...
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;19/st/20060414/k/e50a/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Uite mai am eu o varianta daca va place. Eu n-am anuntat inca ca sunt abia in 7 sapt... dar o am pregatita :)

IN ATENTIA DEPARTAMENTULUI RESURSE UMANE



D-le Director,


Subsemnata, ............., angajata a SC ........... in functia de ........., Departamentul .........., in conformitate cu prevederile art.2, lit.c, din O.U.G. nr.96 din 2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, respectiv H.G. nr. 537 din 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor O.U.G. nr. 96/2003, va instiintez ca in urma unui control medical de specialitate s-a constatat ca sunt insarcinata, varsta sarcinii fiind de X saptamani in prezent.
Mentionez ca nu necesit masuri speciale de protectie.
Anexez la prezenta copii ale actelor medicale care dovedesc cele mentionate mai sus.
Va multumesc.


ce ziceti????



http://pg.photos.yahoo.com/ph/dilaural/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_Hawk spune:

dilaural io spun ca suna bine...si cred ca o sa folosesc si io modelul asta ...senkiu!

Io17+ cu bebu_mic

bebu_mic al nostru...
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;19/st/20060414/k/e50a/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Eu recunosc ca nici pana acum nu mi-am anuntat in scris seful....

Toanca si Matei Alexandru 30+

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildyqo spune:

Hello,

sunt noua printre voi. am citit discutiile din acest forum si am si eu o intrebare. vad ca sunteti bine informate, pote ma ajutati si pe mine:

in OUG 96/2003 scrie ca salariata este obligata sa anunte angajatorul in scris si asa mai departe dar nu am gasit nicaieri specificat care este termenul limita pana la care trebuie anuntat. stie careva dintre voi? eu intru acum in luna a 4-a si acum incepe sa se vada sarcina dar inca nu vreau sa se stie a munca doar daca asta e obligatoriu.

ildy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

ildyqo, femeile insarcinate nu pot fi concediate de angajator, de asta trebuie sa-l instiintezi in scris; au fost cazuri cand seful, desi stia ca angajata este gravida, a concediat-o si nimeni nu a putut sa-i faca nimic( sefului)pentru ca nu l-a instiintat nimeni in scris; a concediat-o pe motiv ca are probleme cu firma (nu ar fi avut acest drept daca angajata ar fi avut o hartie la mana )
anasia

anasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Referitor la cele 16 ore in afara programului, nu cred ca trebuie sa aduci vreo dovada cu privire la "program". Vorbesti cu medicul tau in prealabil si, asta e, este ocupat cu alte paciente inafara programului. Dar, sa fim seriosi, cati doctori curanti au program inainte de 8.30 si dupa 18.00??? Iar la echo e chiar o problema, te duci cand gasesti o fereastra libera, nu cand ai tu chef...

Azi am primit si eu raportul de evaluare de la medicina muncii. Scria clar ca se recomanda sa fac pauza la fiecare ora, una de 5 minute, sa ies la aer. Azi,dupa o sedinta de 2 ore intr-o incapere neaerisita am iesit pentru un minut, iar seful a iesit urland dupa mine, ca ce, nu ma intereseaza subiectul? Pana la urma, dragelor, n-avem nici un fel de protectie, decat sa nu fim concediate, cu oameni ca astia...
Imi dau seama cat rau ii fac strumfului din cauza ca ma enervez zilnic la servici, dar nu am incotro. M-au prins vremurile, adica sarcina, la serviciul asta.
Sper ca aveti mai mult noroc ca mine!

Lyly 15 fix

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Poze echo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_Hawk spune:

Dragele mele haideti sa va spun ce efect a avut la mine anuntarea in scris ...:
In noiembrie am mai avut un rest de 5 zile din concediul de odihna pe 2005.Cand am revenit mi-am anuntat "supersefa-nazista" ca pe data de 8 decembrie sunt programata la eco-morfologica (oricum nu stia ce e aia)...si ca eu nu vin la job in ziua aia...booooon...ce credeti ca imi spune????????...:"Pai nu stiu cum o sa faci, pt ca tu ti-ai terminat concediul de odihna..!!!!!!!"..(in traducere libera: Ia-ti gandul sau o zi fara plata!!!!). Am crezut ca ma apuca spiroketii ...si mi-aduc aminte de OUG96/2003...care imi da dreptul la 16 ore/luna...si-i spun...:"Pai atunci...o sa fac cerere conform OUG 96/2005...aliniatu'...bla bla bla..." ....la care ea zice: "AAaaaaaa...nu-i necesar...lasa ca iti dau o zi de la mine!!!!!....Cāta amabilitate...brusc...asa!!!!tztztztz...

Concluzia este : ANUNTATI-VA SARCINA IN SCRIS...ALTFEL NU SUNTETI CONSIDERATE FEMEI GRAVIDE!!!!!!!
Va

Io22+ cu beba_mica


beba_mica a noastra...
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;19/st/20060414/k/e50a/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

aduc acest subiect in actualitate.
voi anuntati la servici in scris de sarcina?

Mergi la inceput