Card de debit USD

Card de debit USD | Autor: Iubika

Link direct la acest mesaj

Buna!
Stie cineva ce fel de card trebuie sa`mi fac pentru a putea cumpara diverse de pe net? (din USA in principal, deci in $)
Daca aveti mai multe detalii despre folosire, conditii de eliberare etc, va rog sa`mi spuneti si mie.
Eu ma tot uit pe site`uri ale bancilor dar spre rusinea mea, nu prea inteleg nimic. Poate stie cineva sa`mi explice mai pe romaneste

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bcrc spune:

quote:
Initial creeata de Iubika

Buna!
Stie cineva ce fel de card trebuie sa`mi fac pentru a putea cumpara diverse de pe net? (din USA in principal, deci in $)
Daca aveti mai multe detalii despre folosire, conditii de eliberare etc, va rog sa`mi spuneti si mie.
Eu ma tot uit pe site`uri ale bancilor dar spre rusinea mea, nu prea inteleg nimic. Poate stie cineva sa`mi explice mai pe romaneste



cei de la Raiffeisen au cardul de debit in dolari VISA cu utilizare internationala. eu am luat VISA Business pe firma si este acceptat pe majoritatea site-urilor. atentie la conditiile contractuale la RZBR deoarece nu sunt prea corecti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Io am un asemenea card de la bcr (Visa Virtuon). Si am si cumparat ceva dupa net (o data din Germania, apoi din USA).

Se procedeaza cam asa:
- se cere un card de debit in lei (pt bancomate). Nu iti trebuie decat un buletin. Conditiile contractuale nu prea m-au interesat. Stiu ca nu poti scoate mai mult de 3000 ron/zi din bancomate.
- ceri cardul visa virtuon. Cardul asta este doar virtual, si se foloseste numai pt a face plati online. Cand vrei sa cumperi ceva transferi suma X din contul din lei in cel virtual ($) si platesti. Transferul il poti face de la bancomate sau prin telefon (wap, sms). Asta are rolul de a proteja banii din contul "mare". Practic soldul in $ va fi aproape de zero dupa ce ai platit ceva. Daca cineva ti-a "interceptat" cardul, nu mai are ce sa-ti ia.
- pt optiunea cu transferul prin tel trebuie sa mai faci un contract cu ei, dar e avantajos ca nu mai trebuie sa mergi la bancomate sa-ti muti banii.

Mergi la inceput