Vreau sa cumpar masina de spalat - sfaturi

Vreau sa cumpar masina de spalat - sfaturi | Autor: Trin

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!

Vreau a cumpar o masina de spalat automata, e preferinta brand-ul AEG, fiind unul din cele mai bune.

Stiti cumva unde as putea s-o gasesc la bucuresti?

Multumesc!

P.S. daca aveti alte pareri - le ascult cu placere

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

AEG apartine de grupul Electrolux.

www.electrolux.ro

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Eu am Whirpool cu incarcare verticala si ocupa un spatiu mic. O am de vre-o 4 ani, n-am avut nici o problema cu ea.
Ma gandeam sa o schimb cu una cu mai multe turatii, da nu-mi da nici un motiv.
Au niste oferte suuper la CORA la masini de spalat.
Sunt evident mai ieftine decat in alta parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Nu vreau sa te supar, dar cele mai bune masini sunt MIELlE, insa cred ca in ziua de azi la ce calitate sunt in toate produsele nu merita sa cumperi ceva ce este scump numai ca este firma x,y z.
Eu am fost adepta grupuklui Bosch( era un capriciu de-al meu), pana cand am fost la o prietena care avea o masina Fagor (mai putin cunoscuta in Romania).Si-o cumparase in oferta la 220 de euro,clasa energetica A, de spalat A si de stors B.Mi se parea o nebunie sa cumpar asa ceva, mai ales ca era o marca de care nu am auzit niciodata.Al meu saracul tot incerca sa ma convinga ca nu merita un Bosch 600 de euro, numai chiar ca e firma care imi place mie.Am rugat-o pe prietena mea sa ma lase sa spal cateva haine in masina ei si am fost foarte multumita de rezultat.Mi-am cumparat masina fara sa stau pe ganduri si cu restul de bani mi-am cumparat o plita electrica.
Eu cred ca uneori cumparam marca nu si un produs de o calitate superioara produselor mai ieftine.Masinile de spalat Bosch de exemplu au toate aproape clasa energetica B.
Eu cred ca merita sa te uiti la ce iti ofera si la clasele de energie, spalat, stors si la PRET.
Sunt foarte multumita de masina, iar daca ma tine 4 ani numai nu imi pare rau de cei 220 de euro si imi cumpar alta masina noua tot cu 220 de euro si ies mai ieftin dacat cu cal mai elementar Bosch, ca de Mielle nu mai vorbim ( costa de la 1000 de euro in sus si nu spala fara detergent chiar daca e asa de scumpa).
In Romania am luat in toamna o masina din Metro in oferta cu 7.000.000 su sunt foarte multumita de ea, are clasa energetica A , de spalat A si de stors are 800 de turatii.
Eu zic sa cauti o masina care sa fie in functie de necesitatile familiei tale, iar cu diferenta de bani de la un AEG la un ARTIC, iti cumperi un alt produs.
Asta e parerea mea personala si sper sa nu supere pe nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

si pe mine ma bate gandul sa imi cumpar o masina de spalat, dar poate dupa sarbatori, sa nu fie multe cheltuieli dintr-o data.

care sunt avantajele masinilor cu incarcare pe sus? noi nu am avut pana acum decat din cele cu ublou in familei dar ma gandeam sa fac economie de spatiu cu una pe verticala, insa nu sunt foarte convinsa de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

eu sunt pro masini cu incarcare verticala....

avem un Daewoo 5.5 kg. model mai vechi dar sunt fffff. multumita de el
cam toata familia si-a cumparat asa masina de spalat deorece sotul meu facea intr-o vreme service la ele
punctele pt. care mi s-a parut buna pt. mine (poate nu si pt. voi)sunt:

-consum redus de curent (acuma eu nu stiu ce clasa energetica ca o am de 7 ani)
-merge cu apa calda de la robinet deci nu incalzeste apa (de aici si consumul mic de curent+ si daca ai centrala gazul e mai ieftin ca si curentul)
-nu sifoneaza (mototoleste) hainele
-poti s-o folosesti la 1/4, 1/2/,3/4 din capacitate (daca ai poate cateva haine de la copil de spalat
-o multime de programe : de cuverturi, prg. de noapte(silentios), de costume, de lana, de matase etc...
-plus ca eu pot sa fac economie la detergent astfel (nu e obligatoriu dar daca am timp mai fac si asa):pun o tura haine copil , le scot intr-o galeata , pun o tura haine de la noi in aceeasi apa cu detergent si de limpezit le limpezesc pe rand tot in masina

cam astea ar fi argumentele pro
oricum interesati-va f. bine pt. masina de spalat calitate/consum/pret ca sa nu fiti dezamagita dupa ce o aveti deja acasa



mama de ingeras Norbert (07 dec 2003)

poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/jozsae/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Oricare e mai buna decat nimic. Apoi, trebuie sa depasim faza cu durata de viata, orice produs electrocasnic este facut in asa fel incat dupa cativa ani (maxim 4) sa "decedeze". Ca sa nu se mai stea 20 de ani cu o masina de spalat, ca bunicii nostri...in ziua de azi trebuie sa se vanda mult si des.
Asa ca faza cu 10 ani garantie la cuva, este frectie, dupa mine, nici o masina nu mai rezista atata.
Apoi, marca se plateste dar, din pacate, nici nu se mai respecta. Nu gaseai atatea defecte la aparatura de marca cum este acum. Deci, nu prea mai conteaza.
Eu mi-am luat recent Indesit. De ce? Pentru ca avea doi ani garantie. Eu spal mult, cam de doua ori pe zi, in medie. Dupa 8 luni, mi-au schimbat garnitura de la usa. Asta e...mai am suficienta garantie. La mine, doi ani inseamna cat la altii 4. Dupa garantie, daca ma mai tine (cu mici interventii) inca unul, pana platesc ratele, sunt multumit. Va avea o uzura normala pentru 6 ani. Si asta inseamna mult pentru un obiect in ziua de azi.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica gen spune:

Mutandu-ne la casa noua, repede, repede ce ne trebuie? Frigider si masina de spalat (era bebe mic, si dupa 3 luni scutece spalate la mana...). Tot repede, repede, bani nu prea erau,deci amandoua dintr-un foc, Indesit de la Metro-oferta. Acum vreo 3 ani.
Acum sa ma zgarai pe ochi Masina de spalat scartaie (e centrata, nu-i de la asta), masca a pocnit, frigiderul merge ok dar la 1 an tot probleme cu plasticaraia de pe interior (tot in conditii optime de ingrijire...sunt maniaca in privinta asta).
Frigiderul l-am insurat (la mama ca ei ii place).
Si eu spaaaal, si-acum turuie. O fi asta problema!
Insa apropos de Indesit stiu persoane care n-au avut nici un fel de probleme!

Morala: data viitoare incerc sa nu-mi mai mobilez casa intr-un singur an. De nu sunt destui bani, mai asteptam si luam ceva de calitate. Un Bosch de preferinta, sau Siemens (eu stiu ca sunt mai bune ca AEG-urile). Oricum nu italiene...

Gen si Robert 2 noiembrie 2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Eu am un Siemens, capacitate mai mica (3kg), are 2 ani si jumatate vechime. Dupa ce s-a nascut fetita mea, timp de aproape 1 an am spalat cu ea zilnic, un spalat insemnand de fapt 2 cicluri complete (unul cu detergent si unul fara, pentru o limpezire mai sigura). Acum o folosesc o data la doua zile, in medie. Consuma putin, isi ajusteaza singura timpul de spalare si cantitatea de apa in functie de cantitatea rufelor, are turatia reglabila pentru stoarcere (pana la 1000). Spala foarte bine, limpezeste foarte bine, nu trebuie sa stau langa ea (asa cum stateam la vechea masina automata romaneasca din mai multe motive). Pe ansamblu sunt foarte multumita de ea si ma rog sa reziste la regimul asta cat mai mult.

Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61953" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61761" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61690" target="_blank"> Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

[

quote:
Originally posted by Rufus
... orice produs electrocasnic este facut in asa fel incat dupa cativa ani (maxim 4) sa "decedeze"...


4 ani mi se pare exagerat de putin...hai sa fim seriosi...
mai multe despre masini de spalat aici

eu am un gorenje, de 2 ani si merge bine...


bafta!

...Life's tragedy is that we get old too soon and wise too late...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boogie spune:

quote:
Originally posted by jozsaerika
avem un Daewoo 5.5 kg


Poti sa-mi zici unde e facuta? China sau Coreea?

Mergi la inceput