Nas de cununie de alta religie

Nas de cununie de alta religie | Autor: piatra lunii

Link direct la acest mesaj

Cum e cu nasii de cununie - un cuplu din care doar unul e ortodox - se poate?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

De ce nu s-ar putea.Eu si sotul meu suntem ortodoxi si acum 4 ani am cununat un cuplu de religia catolica si nu a fost nici o problema.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Nu stiu sigur, dar nasii trebuie sa fie cununati.Este necesar stiu sigur pentru nasii de cununie.Si presupun ca daca sunt cununati inseamna c sunt de aceeasi religie.

alinkav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Pentru nasii de botez e OK, pentru ca ajunge numai unul. Si da, trebuie sa fie ortodox, pentru ca va trebui sa spuna Crezul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

scuze,sa refac intrebarea- eu sunt ortodoxa,sotul meu e protestant (ca-i danez).Ni s-a propus sa fim nasi de cununie.
Altfel,tare interesant forumul asta,si ma bucur ca l-am descoperit si eu-desi il citesc de ceva timp,asta-i prima data cand ma bag si eu in vorba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia spune:

Moonstone..... depinde de preot! Parintii sotului meu erau unul catolic (tatal) si celalalt ortodox (mama). S-au castatorit catolic si l-au botezat pe sotu' (meu... fiul lor) ortodox. Eu am botezat acum 2 ani o fetita. Parintii rusi (din Rusia) deci ortodoxi de rit slav (biserica autocefala rusa.. su ceva de genul asta). Preotul nu a zis ni'ica despre faptul ca eu sutn ortodox roman si nici n-a zis nimic ca am spus Crezul in romana. Atata timp cat preotul nu comenteaza nimic nu vad care ar fi problema. Cred insa ca trebuie sa fiti si voi cununati religios. In fond si la urma urmei nu to crestini sunteti? Nu tot de Sfanta Treime, Iisus si Maica domnului se vorbeste? Nu toti ne facem cruce (de la dreapta la stanga sau invers... are importanta?)?

Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat.
Lidia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

suntem cununati ortodox,dar el si-a pastrat credinta protestanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cricri spune:

Si eu cred ca depinde de preot!

Eu sunt ortodox, sotul catolic, cind am intrebat despre cununia religioasa in RO, la ortodocsi ne-a spus ca sotul trebuie sa treaca la religuia ortodoxa, la catolici ne putem pastra fiecare religia.

Ptr. botez,la catolici, nasa/nasul trebuie sa fie catolic asa ne-a zis aici in Austria, in RO n-am intrebat inca.

In ce tara va fi cununia?
cricri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Din cate stiu eu si Crezul difera intre religia catolica si cea ortodoxa.

dan

Mergi la inceput