Deserturile Nataliei

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Natalia uitate-te ce site interesant care ne poate furniza diferite idei de decorare a torturilor.

http://www.cakecentral.com/modules.php?name=coppermine&file=thumbnails&album=36

Pupici si creativitate

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Karina, merci de link, sint intr-adevar frumoase torturile de acolo.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

Natalia, m-ai imbolnavit...am murit si am inviat de pofta... super prajituri si torturi- esti o artista.

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Natalia,am si eu cateva intrebari:
-la tortul Crancin-Mancin ce fel de cereale se folosesc, pot fi si cereale de porumb, tu ce ai folosit?
-La tortul de jeleu, cum arata plicul acela de jeleuri la plic(poate ai vreo poza sa identific si eu aici plicul). Eu am gasit aici tortenguß care se foloseste la tartele de fructe, dar nu cred ca e acelasi lucru.
- cum se face tortul buburuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Nataliaaa!
Nu mi-a iesit Brownie...
de fapt nu mi-a iesit blatul..a iesit subtire,spumos-crocant ..lipit foarte tare de tava(cu toate ca am uns-o si tapetat-o f bine).
Sotului i-a placut produsul,a spus chiar sa mai fac.Era ceva intre fursec si priconuci..
De ce n-a iesit?O fi fost tava prea mare(20/30),sau de ce?C-am respectat reteta...
Si pentru-ca facusem si o crema(de cioco ca n-am vrut de branza) si glazura(care e bestiala),am facut pana la urma un tortulet..
Dar vreau sa fac Brownie sambata,oare sa dublez cantitatea, tinand cont ca am tava mai mare??

Ai reteta si de brownie fara cafea?

Sigur e numai jumate de pahar de faina?Si zaharul e pudra sau tos?
E clar ca data viitoare pun hartie la fund...dar restul?

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

mamini, mercic de aprecieri, mor de placere.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Christel

Natalia,am si eu cateva intrebari:
-la tortul Crancin-Mancin ce fel de cereale se folosesc, pot fi si cereale de porumb, tu ce ai folosit?
-La tortul de jeleu, cum arata plicul acela de jeleuri la plic(poate ai vreo poza sa identific si eu aici plicul). Eu am gasit aici tortenguß care se foloseste la tartele de fructe, dar nu cred ca e acelasi lucru.
- cum se face tortul buburuta?


Sa le luam pe rind:
- Se folosesc cereale expandate, eu din astea am pus. Nu cred ca am vazut vreodata cereale expandate de porumb (in afara, poate, de popcorn). Fulgii de porumb, din cite stiu eu, arata ca razatura de pe ceaunul de mamaliga. Iar fulgii expandati au aspectul de polistiren, ca sa zic asa.
- Eu am folosit asa jeleuri. Sint jeleuri care se prepara cu apa si se pune la prins in pahare/cupe, NU gelatina care se toarna pe tarta.
- Cum se face tortul Buburuza am scris la pagina 3 din acest subiect.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by adi69

Nataliaaa!
Nu mi-a iesit Brownie...
de fapt nu mi-a iesit blatul..a iesit subtire,spumos-crocant ..lipit foarte tare de tava(cu toate ca am uns-o si tapetat-o f bine).
Sotului i-a placut produsul,a spus chiar sa mai fac.Era ceva intre fursec si priconuci..
De ce n-a iesit?O fi fost tava prea mare(20/30),sau de ce?C-am respectat reteta...
Si pentru-ca facusem si o crema(de cioco ca n-am vrut de branza) si glazura(care e bestiala),am facut pana la urma un tortulet..
Dar vreau sa fac Brownie sambata,oare sa dublez cantitatea, tinand cont ca am tava mai mare??

Ai reteta si de brownie fara cafea?

Sigur e numai jumate de pahar de faina?Si zaharul e pudra sau tos?
E clar ca data viitoare pun hartie la fund...dar restul?

Adriana



Da, reteta e corecta. Dovada - am facut eu nu o data si au mai incercat cel putin 2 prietene, le-a iesit perfect.
Cantitatea de faina e suficienta, zaharul e tos. Hirtie e obligatoriu sa pui, asa recomanda si autorul retetei, asa am scris si eu. Ti s-a lipit prajitura din aceasta cauza, ca nu ai folosit hirtie de copt. Da, trebuie sa iasa spumos si crocant, e corect. Si da, tava ta e mai mare decit scrie in reteta. Pentru astfel de dimensiuni e bine sa maresti cu aproximativ 1/3 cantitatile pt. blat. Daca vrei, merge si cantitatea dublata.
Daca nu-ti place gustul de cafea, poti sa o omiti, insa atunci nici denumirea de Cappuccino nu-si mai are rostul, nu?
Succes pentru data viitoare!

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Inseamna ca asa trebuie sa iasa ,numai ca trebuia sa fie tava mai mica sau cantitatea dubla si trebuia sa pun hartie..
Bun
Mai incerc..
Nu e ca nu-mi place cu cafea,dar vrea si asta mica a mea(catalina,4 ani) sa manance...si ma gandeam sa fac de doua feluri,cu cafea si fara...


Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Merci Natalia, am mers azi ma magazin si am gasit plicurile de jeleu, asa ca ma apuc de treaba.
Cereale de porumb, ma refeream la corn flakes din acelea ce se mananca cu lapte la micul dejun; tu zici de cereale expandate cu aspect de polistiren? Din astea am vazut numai din orez si sunt rotunde, sunt bune oare???

Mergi la inceput