Despre abuzurile moderatorilor din forum

Despre abuzurile moderatorilor din forum | Autor: ovidiu bufnila

Link direct la acest mesaj

Astazi mi-a fost mutat in mod abuziv un topic despre un baietel alungat de acasa. A fost mutat la sectiunea de psihologie. Moderatorul si-a asumat riscul de a hotari de capul lui neintelegand sau nici vrand sa inteleaga ce e cu acest topic. In mod abuziv au fost aruncate la maculatura in cel mai mare dispret fata de navigatori alte topicuri pe care le-am deschis. Am intrat pe acest forum cu inima deschisa, cu identitatea mea reala, cu deplin respect si dragoste pentru mamici. Nici o mamica nu a cerut in mod explicit si manios ca topicurile sa fie inchise sau aruncate la Maculatura. Vad ca nu exista o Instanta care sa medieze intre Moderator si Navigator. Navigatorul e lipsit de drepturi aici, nu are posibilitatea de a se apara si nici de a castiga un diferend cu Moderatorul.
E os ituatie grotesca.
Am fost invitat pe Net sa fiu Moderator in multe locatii dar nu abuzez in halul asta de parghiile digitale care mi-au fost puse la dispozitie. Mai mult, in mai multe forumuri, administratorii si moderatorii au deschis sectiuni speciale in forum, de sine statatoare, pe probleme de imagine, literatura sau filozofie pe subiecte propuse de mine.
Imaginea, Valurirea, Fictiunea au adunat mii de navigatori eu nefiind important ci ei fiind importanti, ideile lor, ambitia, insurgenta si talentul lor. Acestor navigatori le sunt dator pentru ca au innobilat topicurile care vorbesc, in definitiv, despre natura noastra umana, despre dragoste si despre tragic, despre confuzia valorilor.
Regret sincer ca ne confruntam cu abuzuri repetate aici.
Chiar daca acest mesaj va fi sters, mutat, radiat, sper ca macar un navigator-mamica sa apuce sa-l citeasca.
Mamicile exceptionale au un rol profund de jucat in noua ipostaza a lumii.
Aceste este, pana la urma, mesajul pe care il transmit aici, intr-un mod fie poetic, fie anecdotic, omenesc in cele din urma.
Sunt un om oarecare.
Nici mai mult nici mai putin decat altii.

Multumesc tuturor mamicilor care mi-au transmis mesaje secrete de incurajare.

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine

Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Pathetic

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Subiectul nu era despre un baietel alungat de acasa. Subiectul este despre un adult care si dupa zeci de ani nu-si poate ierta mama pentru ca l-a pedepsit cand era mic.
Dupa parerea mea adultul respectiv are nevoie cel putin de consiliere psihologica daca nu chiar de o terapie de acest gen.
Conform regulamentului acest gen de subiecte au pe acest forum o sectiune dedicata moderata de psihologi.
Daca rationamentul meu este defect, subiectul poate fi mutat inapoi.




_
Sunt moderator dar ma tratez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:



Intr-adevar, subiectul e la locul lui acum. Si eu cand am citit am descoperit ca e altceva decat pare... Si cred ca suteti cu totii de acord. Cu exceptia domunului Bufnila.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

un navigator - mamica

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellaalba spune:

Domnu'Ovidiu - join the club!
Aici sefu e stapan! Veti invata asta cu timpul. Nu vorbesti ce tre'be o iei peste bot!

Sunteti o persoana sensibila si onesta si-mi cer scuze pentru limbajul colorat dar trebuie sa va invatati cu chestiunile dure! Aici e aer dur si rarefiat. Daca esti moderator esti mai sus si ai acces la aer curat si limpede. Esti palmas de rand le mirosi sosetele celor din inaltimi!
Inca o data ma scuzati pentru limbajul dur!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

ovidiu bufnila, aici nu ai dreptate...topicul la care te referi nu a fost mutat in mod abuziv, iar Tata lu' Toma are dreptate, sincer, la fel as fi procedat si eu, la fel, consider, ca adultul respectiv are nevoie de sprijin calificat (nu de sfaturi date de nepriceputi, ca sa nu ma exprim cu sintagma "dupa ureche") pentru a depasi sentimentul acela. Sigur, la sectiunea potrivita, beneficiezi atat de sfaturie nepriceputilor cat si de o parere avizata...intentia a fost cea mai buna. De data aceasta chiar nu are rost sa te simti cum te simti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellaalba spune:

Ovidiu, revin!
daca tata lu'toma ti-a mutat subiectul fara sa ai un PM din partea lui pe tema asta...nu te cred! Uite pentru el retrag ce-am spus! Nu ma laud c-am citit postarea ta...dar m-as mira ca tata lu' toma sa fi facut ceva neconform cu bunul simt!

Chiar nu ti-a dat PM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

La mutarea unui subiect, se genereaza automat un mesaj pe adresa de email folosita la inscrierea pe site, care anunta ca subiectul a fost mutat.

Vilma, Anca (4 ani) si Tudor (1 an si ceva)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

da' unde a fost pus initzial subiectul?


ancutzathree&alex***raza de lumina si fericire din viatza mea***(17iulie 2005)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">POVESTEA NASTERII
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellaalba spune:

quote:
Originally posted by vilma

La mutarea unui subiect, se genereaza automat un mesaj pe adresa de email folosita la inscrierea pe site, care anunta ca subiectul a fost mutat.

Vilma, Anca (4 ani) si Tudor (1 an si ceva)


KORECT
dar, dupa umila mea parere, ar trebui sa se specifice in baza caror considerente s-a mutat acel subiect. Nu doar sa ti se spuna pur si simplu l-am mutat!

Mergi la inceput