Montignac: ce am mancat azi? (64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

ciau fetele, ce faina e atmosfera aici , parca ne ambitionam una pe alta cand e activitate

meniul de azi :
8.30 mar
9.00 lapte degresat cu cafea decofeinizata
9.30 muschi file , cascaval, ardei
12.30 mancare de fasole verde cu carnita de vita la cuptor
17.00 peste la gratar cu mujdei de usturoi
20.00 mere

In cartea noua spune nenea monti ca avem voie banane verzi adica sunt tolerate si doar cele coapte sunt interzise, oare de ce s/o fi schimbat , bananele coapte au ig=60

Tolerat
Banane verzi

Interzis
Banane coapte




ANDANII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Si cine poate manca banane verzi?? Brrrr...

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Buna fetelor,,

Meniul meu azi:

Dimineata 2 felii de paine wasa cu iaurt 0%
Pranz : mancare de mazare (mazare din conserva)
Seara carne de vita la gratar cu salata de rosii si ceapa uscata!!!!!

Sper sa ma tin ca sa ajung si eu la kilogramele din tabel!!!
Andanii- nu sunt prea gustoase bananele verzi, dar probabil ca tin de foame
philip-zilele de raport sunt sambata si duminica, iar pentru cine nu are net acasa cred ca o poate face ori vinerea sau lunea.

Va pup pe toate!!!
Va pup!!!

Multa sanatate!

Ralu-mamica Ioanei si a Mariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

adriana EU mananc bananele verzi , numai asa pot sa le mananc cat mai verzi , coapte nu le pot manca deloc , nu imi place gustul bananei.

ralu si eu astept sa ajung la datele din tabel , ajungem noi pana la urma

ANDANII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Larra spune:

Adriana invata-ma si pe mine sa fac paine , ca nu stiu ! Am mai incercat o data si mi-a iesit tare de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Adriana, asa e, mananc cam mult fatza de cat mananca lumea de pe aici, dar daca pap putin si nu ma satur, atunci sigur ma tenteaza ceva interzis, daca-s satula...zic mai usor "pas"...Si-apoi cand am vazut cate feluri zice Monty sa papi la o masa (si antreu si felul 2 si desert permis....), am prins si mai tare curaj. De fapt eu pap mai mult cantitativ decat sotzul meu, dar el baga paine sau cartofi/paste/orez si de-aia se satura mai repede :)
Ponei, eu mananc micul dejun pe la 11, deci nu e chiar devreme, ca pe la 7-8 nu as putea sa bag nimic in gura :) Despre gemul fara zahar iti pot spune ca nu e cine stie ce, in sensul ca e doar o gelatina/peltea, nu are fructe prin el; normal ca ala nemtesc (am luat cu 85.000) e mai gustos ca ala romanesc (15-20.000), adica nu se simte gustul ala de zaharina/similar, caci are doar fructoza. Dar o sa mai caut sa vad daca gasesc dulceata ceva, cu fructe prin ea, cu fructoza, nu gem...
Cat despre bananele verzi, cred ca e vorba nu de cele verzi-verzi de tot (nemancabile), ci de cele nu foarte coapte (maronii la coaja).
Aseara, in loc de para am mancat o banana mica si mai apoi o briosa facuta din aluat de cozonac pentru fetitele mele (abatere, of course)...
Meniul de azi:
ora 10.30: un kiwi, o para mica;
ora 11: covrig (90g) integral (facut de mine) cu gem fara zahar, un iaurt mic 0%;
ora 14: 2 oua ochiuri, 2 feliute cascaval, o cutie branzica de casa, salata de rosii, castraveti, gogosar;
ora 19: file de somn la gratar, salata asortata.

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si jumatate) si Ramona (3 ani si 5 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Buna,Vreau sa va felicit ca reusiti sa va tineti de Monty (nu asa ca mine ). Eu plec cateva zile din localitate, si stiu ca imi voi da peste cap tot regimul, asa ca o las mai moale de pe acum. Dar cand ma intorc...TREBUIE sa imi revin, mai ales ca am avut o placuta surpriza intr-o dimineata sa constat ca am mai slabit jumatate de kg.Va pup, Spor in continuare.Ana-Maria"Some people see things as they are and ask WHY?I dream things that never were and ask WHY NOT?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponei spune:

Buna fetele,

Ce de activitate, nu am intrat aseara ca a fost ocupat calculatorul si azi am avut de citit 3 pagini, ce-mi place!!!

ODC-ul este un program de unde descarci tot ce-ti doreste sufletelul, exista mai multe tipuri de astfel de programe, dar noi avem ODC, nu stiu cum se numesc celelalte. Aici poti sa intri in calculatorul celui care este si el pe ODC si decarci ce te intereseaza pe tine. (sper ca ai inteles cat de cat )

Lauradaca dai peste un gem bun sa-mi spui si mie, ca nu are rost sa cumpar din asta de 20 mii si sa nu-l mananc (nu prea ma omor cu dulceata, dar in loc de altceva dulce merge si ea)

Fetele spuneti-mi si mie daca avem voie chimen. Vreau sa fac covrigei si sa pun si chimen, dar nu stiu daca avem voie.


Larrahai sa-ti spun cum fac eu painica: incalzesc putina apa (~ 500 ml), in 100 ml apa incalzita dizolv drojdia si o las ~ 5 minute sa creasca. Intr-un castron pun 500 g faina, sare 2 lingurite mici de sare. Dupa ce a dospit un pic drojdia in canuta o pun peste faina in mijloc si amestec cu putina faina acolo si o mai las tot asa 5 minute (maiaua). Apoi adaug apa calduta si framant pana se face o coca mai taricica un pic si o framant 15 minute in continuu. O las la crescut 1 ora si apoi eu fac chifle micute, daca vrei o pui in forma de cozonac si atentie o mai lasi la crescut ~ o jumatate de ora ca sa iasa pufoasa, apoi o bagi in cuptorul incins. Pofta buna!!!
Daca nu intelegi ceva mai intreaga-ma.

Adriana sper ca nu te superi pe mine ca am raspuns eu. Poti sa-i spui si tu poate o faci altfel si invat si eu altfel

Laura deci nu este problema daca mancam fainoase pe la 11 -12 pm. se pune ca fiind dimineata

Meniu meu de astazi:
dimineata: cafeluta
pe la 11:30 - un fel de covrigei facuti de mine (faina integrala)
seara: un salamior uscat cu muraturi si branza topita cu marar


Spuneti-mi si mie ce este faina 650, daca ati auzit de ea. Eu cumpar faina integrala de la plafar, dar am auzit de aceasta faina, este buna?


Sper ca nu v-am plictisit!!!




Ponei mare, vrea sa fie mic!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chance de altamira spune:

multumesc mult fetelor pentru carte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

MONTI spune sa mancam pana ne saturam , spune sa nu ne ridicam de la masa daca nu suntem satui ca atunci ne va apuca dorul de snacksuri intre mese

eu stiu ca faina tip 650 este faina alba , poate alte fete stiu mai sigur
faina buna este faina integrala de la plafar luata, iese buna painica cu ea


ANDANII

Mergi la inceput