Dr. Laura Dracea ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Haideti sa va spun si despre experienta mea cu dna doctor Dracea: cand inca incercam sa fac un bebe, am ajuns si la dansa. Mi-a recomandat o histerosalpinografie (sper ca am scris corect), ceea ce inseamna introducerea unui lichid de contrast in uter, respectiv trompele uterine sa vada unde e blocajul. Celelalte analize iesind bine. Asa ca am facut acea procedura la Giulesti, in conditii si cu un nene de la radiografii, care putea fi orice, numai acolo nu-i era locul; spun asta pentru ca se purta absolut ca la abator cu toate (eram mai multe fete trimise pt. aceasta procedura), in fine ideea e ca a fost o experienta traumatizanta si psihic si fizic, iar doctor Dracea nu a stiut sa o citeasca corect, drept pt. care m-a mai trimis o data sa o repet. Dansa a spus ca nu a iesit, caci probabil m-am miscat eu.
Realitatea era ca substanta se vedea pe film numai un pic la intrarea in uter. Nu am mai repetat histero si m-am dus la alt doctor, care atunci cand i-am povestit ce s-a intamplat, si-a dat seama imediat ce aveam. Peretii uterului erau lipiti, si de aceea nu a intrat subsatnta.
Asa a fost, si dupa o procedura de dezlipire f. usoara, am ramas insarcinata.
Si acum stau si ma intreb, un doctor cu asa renume, cu rdiografia in fata, sa nu-si dea seama ce se intampla? Oare am fost primul ei caz de acest fel?
Culmea e ca doctorul la care am fost dupa aceea, e tot o doamna doctor, tot tanara si f. frumosa, dar cu mult mai mult atenta cu pacientii.
Asta este experienta mea, nu generalizez, stiu ca dr. Dracea are si reusite, dar cu mine a gresit.
Eu iti doresc tie sa iti reuseasca ce ti-ai propus, din prima!
Mult succes si curaj!
Pupici!

Laura, mama lui Andrei

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

quote:
Originally posted by tumpi



badjocke de ce zici tu ca din cauza dr ai facut extrauterina?
[/quote]

Spun asta din doua motive:
1) m-a pus sa fac o gramada de analize si cu toate ca a vazut ca aveam lichid in fund de sac Douglas a continuat cu tratamentele, fara sa-mi explice ce este cu acel lichid si fara sa-l elimine. Asta e unul dintre exemple.
2) nu mi-a spus ca aveam aderente pe ambele trompe. In plus sotul avand oligoastenospermie severa i-a dat un tratament naturist pt imbunatatirea spermatozoizilor si ai naibii s-au lipit aiurea, din cauza trompelor mele.
Asta a fost situatia.
Trebuia sa facem direct FIV (care putea sau nu sa dea rezultate) nu sa ma puna sa fac IA (dandu-mi si sperante) cand stia ca situatia la mine nu era deloc roza.
Intr-adevar fiecare organism reactioneaza altfel. Dar de la "a reactiona" si pana la "a trata" e o cale lunga.
N-am zis ca nu e medic bun.
Am zis ca l-a mine n-a dat rezultate.
Ca om este nemaipomenit.

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

tlaura: ai putea sa-mi spui numele medicului la care te-ai dus dupa experienta nefericita cu dr. Dracea? asa, ca simpla informatie. Nu se stie maine ce impresie voi avea eu dupa eco.

Multumesc mult.

Tabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Tabitha, este vorba de dna doctor Liana Ples, de la maternitatea Bucur. Dar are si un cabinet pe str. Academiei, in Piata Universitatii. Acolo se intra cu programare si nu astepti mai mult de un sfert de ora.
Este un excelent doctor! Si crede-ma, am umblat ceva pana sa dau de dansa! Daca mai vrei informatii, trimite-mi un PM.
Numai bine si reusite!


Laura, mama lui Andrei

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Pentru fetele care vor sa mearga la Dr Dracea pentru FIV , am o veste.Eu am trimis niste intrebari pe mail legate de viitorul meu FIV iar odata cu raspusurile care le asteptam , dna Doctor mi-a comunicat ca in perioada februarie-aprilie 2006 nu e in spital, probabil merge la vreo specializare .M-am gandit ca e bine sa va spun si voua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Tlaura si in general pentru celelate fete
Din toate relatarile voastre, cel mai tare m-a uimit usurinta cu care multe fete se supun unor investigatii care sunt extrem de contestate, cu grad mic de relevanta, si chiar periculoase. Presupun, in functie de varsta copilului pe care il vad in poza, ca asta s-a intamplat in urma cu 2-3 ani, dar in momentul de fata procedura de histerosalpinografie este f contestata de multi medici informati : simpla introducere de lichid sub presiune in trompe poate cauza spargerea acestora (sunt organe extrem de fine) sau complicatii ulterioare.Pur si simplu este o procedura invaziva, adica supune organul unor probe extreme pt a vedea daca functioneaza. Iar un organ, in conditii extreme , poate sa reziste sau nu (adica sa cedeze)
Iar pt tine Tlaura, sa-ti recomande de 2 ori aceeasi procedura…in timp scurt presupun….mi se pare ..cam mult.
Si mie mi-a fost recomandata aceasta doctorita, este verisoara unor prieteni, dar sincer pe piata medicilor nu ma mai iau dupa recomandari, prefer sa ma informez bine inainte (exista Internet) si merg la medicul care-mi propune solutia cea mai putin destructiva.
Si mie un medic renumit, in care am de altfel multa incredere si merg de multi ani la el, Herghelegiu, mi-a spus in cazul meu (fibrom subseros 4 cm) ca NU se poate opera decat clasic. Adica cu taietura mare,cicatrice de rigoare, deschidere abdomen si recuperare in cateva saptamani....
Am citit peste tot pe Internet ca fibroamelle subseroase sunt cel mai usor de operat laparoscopic, si nu am accepta verdictul. Am renuntat la el, am gasit un alt medic, dr Tutunaru, care mi-a propus operatia laparoscopica. Multi alti medici pe care i-am vazut ulterior mi-au confirmat ca se poate laparoscopic.
Asa ca decizia de a alege calea cea mai simpla pentru tine…apartine pacientei, indiferent cat de renumit e medicul. Nu trebuie sa accepti sa te supui unor proceduri dureroase sau chiar complicate si cu grad de periculozitate mai mare inainte de a te informa temeinic ce optiuni ai.
Eu ma intreb daca in cazul tau o ecografie performanta nu ar fi putut pune in evidenta peretii uterni lipiti, de ce a fost nevoie de o asa procedura dureroasa…

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Teli: merci frumos de informatie. Mi-ai putea spune (pe PM, daca nu poti aici) care este adresa de a-mail a dnei. dr. Dracea?

Tabi

Mergi la inceput