Il iubesc din tot sufletul

Il iubesc din tot sufletul | Autor: paraluta

Link direct la acest mesaj

Il iubesc din tot sufletul pe fostul meu prieten, cu care am fost impreuna 8 ani minunati. Viata ne-a despartit in mod crud, sunt acum casatorita cu un om care pe langa faptul ca este bolnav cu nervii, pentru care a si fost internat la spital , se plange tot timpul cat ii e de greu aici, ca vrea sa renunte la tot si sa seintoarca inapoi in Ro! Imi mananca nervii "pe paine" cum s-ar zice, si ma blocheaza si pe mine in tot ceea ce intreprind, pentru ca este foarte oscilant in tot ceea ce gandeste, si eu cred ca langa el n-o sa se aleaga nimic din viata mea, pentru ca este foarte greu sa traiesti langa un om indecis, care nu e hotarat ce vrea de la viata; pentru ca daca ne intoarcem in Ro, o sa se trezeasca ca nici acolo nu-i bine. Iar eu n-am chef sa ma tot plimb incoace si incolo! Fara mine ar fi pe nicaieri!Are mare noroc cu mine!
Celalalt, era un barbat sclipitor, care era tot timpul in miscare. A fost casatorit si a divortat. Corespondam pe mail,din cand in cand, iar eu as da orice sa-l revad macar, ca sunt tare nefericita cu situatia in care ma aflu. Nu l-am revazut de 5 ani, de cand am venit incoace, dar as da orice sa fiu din nou impreuna cu el. Din pacate, cred ca nu se poate..Asa ca va trebui sa-l suport in continuare pe barbatul meu cel bolnav cu nervii, care e de fapt un ratat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanya spune:

paraluta nu te obliga nimeni sa-l suporti pe actualul...gandeste-te la tine si fa cum simti tu ca e mai bine pentru tine, nu uita, viata e scurta si nu merita irosita cu cineva care nu te merita. Asculta-ti inima! Te pup si bafta orice decizie ai lua.

Nu avem dreptul de a consuma fericirea fara a o produce

Tanya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

iti multumesc din tot sufletul ca mi-ai raspuns! Caci ma macin de mult timp si n-am indraznit sa discut asta cu nimeni. M-am tot motivat intotdeauna, ca o sa fie bine, ca o sa rezist, dar in afara de faptul ca m-am ales cu palpitatii si tigari in surplus - in efortul meu de a face totul sa functioneze, nu m-am ales cu nimic.
Mama m-a invatat ca trebuie sa te zbati pentru familie, dar nici n-as vrea sa schimb cu ea, care a suportat un betiv ca tata 30 de ani, si spera naiv ca o sa se lase de bautura. Nu stiu ce sa fac!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebestrumfitza spune:

Draga PARALUTA! O viata avem fiecare...din cate imi dau seama, tu ai deja formata o parere destul de puternica despre sotul tau...si nu e o parere deloc buna.Daca ai fi zis ca ai ceva indoieli, ca ai indicii ca el s-ar schimba in vreun fel, eu as fi zis sa lupti pt casnicia ta.....dar tu pari convinsa de faptul ca nu mergi intr0o directie buna alaturi de el.Chiar daca nu ai putea fi alaturi de fostul(desi nu se stie niciodata) cred ca exista undeva cineva potrivit pt tine, care sa te pretuiasca si alaturi de care sa simti ca viata merita traita din plin!
Iti doresc sa iei deciziile cele bune pt tine...

anca simatei(4iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

paraluta draga, parerea mea e ca te gandesti tot mai mult si mai nostalgic la fosta ta relatie tocmai din cauza neimplinirii pe care o simti in cea actuala...eu una nu mi-as indrepta privirea inapoi, ci in prezent, sau mult mai bine, inainte...si cu mai mult curaj...esti responsabila pt. propria ta fericire, si nu ceilalti.cum adica, daca nu se poate sa fii impreuna cu fostul, esti nevoita sa-l suporti pe actualul, chiar daca il consideri un "ratat"?? cine te obliga? casnicia nu e o lupta in care trebuie sa rezisti cu orice pret pentru ca "asa trebuie".inteleg ca ai fost invatata "sa te zbati pentru familie"...duc in spate aceeasi educatie (prejudecata) a mamei mele, pe care ea ar numi-o intelepciune...s-a straduit toata viata sa reziste in casnicia cu tatal meu, care dupa 20 de ani, a parasit-o (ea in schimb are constiinta impacata si admiratia fara de margini a rudelor si cunoscutilor...hmm..crezi ca ii aduce oare asta fericire?)..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

paraluta.dar nu te obliga nimeni sa stai cu el,daca nu-l iubesti,daca nu esti fericita.Nu stiu daca aveti sau nu copii,dar,daca ai e clar ca e mult,mult mai grea decizia sa te desparti,dar chiar si asa daca simti ca nu mai este nici o cale sa fiti fericiti..tu stii cel mai bine ce este in sufletul tau,dar din mesajul pe care l-ai postat trag concluzia ca nu este doar o faza nasoala.Orice ar fi,nimeni si nimic nu te tine legata,nici aici,nici in romania.!!

poze de la mare-super!:)
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=1b51&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/my_photos
Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Draga mea,

Imi amintesc de tine si de un subiect asemanator pe care l-ai postat cu citeva luni in urma.
De obicei nu prea citesc pe la forumul asta dar pe tine te-am retinut ca esti medic stomatolog ca si mine,probabil chiar aceeasi generatie.
Daca crezi ca pot sa te ajut cu ceva,daca vrei sa vorbim,iti pot lasa numarul meu pe pm.

Cu drag,
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Problema ta este sotul, nu fostul prieten. Nu le amesteca, ia-le pe rand. Din ce spui, nu se prea intelege de ce a fost brutala despartirea, de ce te-ai casatorit, de ce ai pastrat legatura cu fostul, de ce nu s-ar putea sa mai fiti impreuna in viitor, de ce trebuie sa-ti suporti sotul (ai obligatii?)...
Toti facem greseli, unii mai mari, altii mai mici, Dar aproape toate se pot corecta.
Uita de prieten pe moment si rezolva treaba cu sotul. In orice fel. Apoi, ai timp de tine. Si s-ar putea, eliberata de stress, sa constati ca nici fostul nu-i de aur si exista altul mai bun. Oricum, acum nu vezi prea corect.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

subscriu parerilor formulate anterior... de fiecare data cand ai probleme cu actualul, iti intorci privirea la fostul, si tinzi sa uiti orice defect pe care l-a avut. chiar daca fostul era mult inferior, il vezi in alta lumina... cred ca e un mecanism general.
iar daca in cazul tau exului nu ai ce-i reprosa, cu atat mai mult esti atrasa de trecut. insa oamenii se schimba, si poate ca nu mai e aceeasi persoana pe care o cunosteai...
separa aceste 2 probleme. daca sotul te face sa suferi asa de tare, ia o pauza: o luna-doua muta-te in alta parte... si apoi vei vedea putin mai detasat problema si cred ca-ti va fi mai usor sa iei o decizie. insa incearca sa o iei fara a fi orbita de posibilitatea unei alte relatii. adica pune-ti problema ca vei ramane singura o vreme. in pplus, adu-ti aminte de ce te-ai casatorit cu el? poate ca trece printr-o pasa proasta si simte ca te indepartezi, si cade tot mai jos?? (acuma fabulez, ca nu stiu care e de fapt situatia)
iar problema 2, daca tot vorbiti pe mail ... si sunteti si la distanta, din experienta spun ca se pot discuta chestii sentimentale MUUULT mai usor... poate dupa ce rezolvi problema 1 (in caz ca decizi totusi separarea) iti iei inima in dinti si te declari

mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica-mica spune:

Si eu cred la fel ca dpop , ca esti foarte presata, sa nu spun stresata, si te gandesti la perioadele bune.Te-ai casatorit cu el, atunci tot asa era sau s-a schimbat si daca s-a schimbat ar trebui sa vezi motivele.Mereu cand suntem suparati ne amintim de lucrurile placute.Voi doi nu ati avut o prietenie ....Mi se parea normal ca la inceput sa-l compari cu fostul.Dar inteleg ca te-ai casatorit cu el, de ce ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Draga mea,

incearca si vezi ce ai avut bun in relatia cu sotul. Ce te-a atras la el, de ce te-aii imprietenit si apoi casatorit cu el? De ce l-ai vrut in viata ta si in ce moment a aparut (ca poate a aparut, cind tocmai te desparteai de fostul prieten si a fost ca un refugiu pt tine)? Vezi daca mai ai ceva de salvat in casnicie. Daca DA, lupta, daca NU, nimeni nu te obliga sa stai linga el. Divorteaza si vezi-ti de viata ta.

Cit despre fostul....lasa lucrurile asa cum au fost si nu reinnoda o ata rupta. Din experienta iti spun ca, vei ajunge sa regreti ca nu ai pastrat totul la stadiul de "cit de extraordinar a fost in acei 8 ani". Vei redescoperi un alt OM si tu esti alta. Experienta casatoriei, in care ai acceptat si ce nu ai fost cindva dispusa sa accepti, nu se va mai repeta in alta relatie (sau eu asa sper). Si, dupa o perioada de "foc" vei ajunge la concluzia ca EL - FOSTUL nu mai e acelasi om pe care l-ai cunoscut, de care te-ai indragostit cindva si alaturi de care ai trait 8 ani de vis! Pastreaza-l daca poti (ca e greu si asa) ca pe un amic bun, dar nu mai mult de atit. Si nu acum! Crede-ma ca vei ajunge sa regreti ca l-ai cunoscut si pe EL.

Priveste NUMAI inainte, nu te mai uita in trecut. Oamenii care au avut o anumita insemnatate, la un anumit moment, pt noi, e bine sa-i sapstram undeva intr-un coltisor special al inimii noastre, DAR, nu fa greseala ca acum, pe un fond vulnerabil, sa crezi ca EL e scaparea problemelor tale. M-as bucura sa fie asa, DAR vei ajunge f. repede la concluzia ca nu e, si vei fi si mai dezamagita.

MULT CURAJ!

Mergi la inceput