Lichid amniotic verde si circulara de cordon

Lichid amniotic verde si circulara de cordon | Autor: Diana9703

Link direct la acest mesaj

Am cautat pe Internet (chiar si pe desprecopii) si nu am gasit raspuns dar stiu ca ma veti ajuta sa inteleg daca exista o legatura intre circulara de cordon si lichidul amniotic verde la nastere. Mi s-a spus ca lichidul verde indica o infectie cu virusi si ca nu se pot detecta acesti virusi (cel putin nu in Romania).
Multumesc mult

mamica Anei si a Mariei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

nu stiu sa fie vreo legatura...cat despre lichidul amniotic verde, pot sa iti spun ca aspectul asta apare si al sarcinilie supramaturate si e semne de suferinta fetala , de regula..si inca ceva: si eu sunt nascuta peste termen, la 42 sapt si ceva, cu lichid amniotic verde si m-am dezvoltat perfect..ma rog, motor, intelectual nu am nici o problema, si chiar ca si copil nu am facut anumite lucruri mai greu decat altii, dimpotriva!
cat despre virusii care nu se pot detecta in romania..nush ce sa zic, cam ciudat..intereseaza-te oricum la infectioase daca exista o asemenea suspiciune, la spitalele MATEI BALS (colentina) la BABES sau la CANTACUZINO

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Lichidul amniotic verde poate apare in orice situatie de suferinta fetala datorita pierderii de meconiu in lichid. N-are nici o legatura cu vreo eventuala infectie amniotica, caz in care aspectul lichidului amniotic este cu totul altul.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana9703 spune:

Poate ca era mai bine sa spun toata povestea ca sa intelegeti de ce vreau sa stiu despre aceste lucruri. Am doi copii minunati de 2 si 8 ani si la inceputul anului am aflat cu emotie ca voi fi din nou mamica! N-am crezut niciodata ca o sa am 3 copii, dar cum mie imi plac copiii foarte mult, ne-am bucurat de venirea micutului. Am avut o sarcina usoara as putea spune, fara probleme, fara temeri, probabil si datorita experientei pe care o aveam deja. Data estimata a nasterii era 10 sep. Ultimele analize si ecografii le-am facut la inceputul lui august cand totul era bine si copilul era sanatos, grasunel, dezvoltat cum trebuie.
Pe 31 august m-am dus la maternitate - aveam contractii cam la 15 minute, doctorul m-a vazut si mi-a spus ca nasc in 2 ore (aveam dilatatie 7). Mi-a rupt apa si mi-a spus: lichidul este verde. Contractiile nu erau foarte regulate asa ca mi-au dat oxitocina (cred ca asta este numele). A inceput si expulzia si copilul s-a nascut. Eram foarte bucuroasa ca am scapat de nastere, dar copilul nu tipa deloc si au fugit cu el sa-i dea oxigen. In cateva minute a venit doctorita de copii si mi-a zis: ne pare rau dar n-am putut face nimic. A murit. Nu imi venea sa cred. Mi-au spus ca era plin cu apa si ca a avut si cordonul in jurul gatului. Dar nu stiu ce s-a intamplat si care e cauza. Eram in saptamana 38 - deci nici termenul nu era depasit. M-au intrebat daca am fost racita. Nu fusesem. Le-am spus ca pe 22 august le-am facut la fete vaccinuri - am vrut sa fie totul in ordine pana la nastere (vaccinuri, camere aranjate, etc). Anei i-am facut Priorix (contra rujeolei) si Mariei Varilrix (contra varsatului de vant) - care au virusi vii in stare latenta. Concluzia lor a fost ca virusii pe care i-au purtat copiii s-au transmis si la fat si l-au imbolnavit. Alta teorie este cordonul pe care l-a avut in jurul gatului si care ar fi putut fi cauza. Nu stiu si nici nu voi stii vreodata. I-au facut necropsie dar n-am aflat mai mult de atat: anasarca fetoplacentara. Am crezut ca in astfel de cazuri se fac analize multe si complexe. M-am inselat: pe foaia din registrul de la laboratorul de anatomie patologica nu era decat 3 liniute: apa in tegumente, apa in creier, apa in bazin. Si atat.

Acum incerc sa aflu cauza - nu ca as putea sa mai schimb ceva - dar macar sa pot spune altor mamici: paziti-va de... daca as stii de ce anume!
In aceste 2 luni am tot citit pe forum sperand sa gasesc ceva. Mi-a fost tare greu pana am scris, dar acum am facut-o.
Va multumesc din suflet


mamica Anei si a Mariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Diana, nu stiu ce as putea spune ca sa iti pot alina tristetea ... Dar imi amintesc foarte bine ca si in cazul meu medicul care m-a operat a spus cind a inceput cezariana "ce lichid verdeee!" de m-am speriat si mai tare decit eram ! Din fericire, baietelul meu s-a nascut sanatos si creste frumos in fiecare zi, asa ca am ramas doar cu amintirea cuvintelor rostite atunci si cu citeva scrise pe hirtia cu care am iesit din maternitate - "lichid amniotic verde", "suferinta fetala cronica" ... si sarcina mea nu era defel depasita si nu avusesem nici o infectie pe durata celor 9 luni, doar tratament pentru tensiune marita ... poate asta sa fi fost motivul !

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)
Gizmo pina la un an
Gizmo dupa aniversarea de un an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_78 spune:

Diana, e foarte trist ce ti s-a intamplat... te inteleg destul de bine pentru ca si eu am fost la un pas sa-mi pierd fetita din aceeasi cauza... si eu am cautat raspunsuri dar nu le-am gasit.Si ma intreb si acum unde oare am gresit.
Am nascut-o pe Emilia la 38 de saptamani, dupa doua provocari neresite la insistentele mele medicul a fost de acord sa-mi faca cezariana si bine a facut,pentru ca sigur daca mai asteptam cateva zile micuta nu mai rezista. La mine socul a fost destul de mare pentru ca am aflat abea dupa 12 ore ce s-a intamplat ( am avut anestezie generala), cand ceream copilul nu-mi spuneau nimic, ca dupa 12 ore sa-mi zica ca , copilul nu mai e la ei in spital a fost transferat cu sanse mici de supravietuire, au urmat 4 zile de cosmar in care ne rugam ca micuta sa reziste la tratament, facuse bronhopneumonie de aspiratie si multe alte complicatii...acum multumesc lui Dumnezeu e bine.
Si in cazul meu singurul tratament a fost pentru tensiuni intrauterine marite...

Mihaela si bebe Emilia (08.03.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Diana ,imi pare foarte rau pentru aceasta experienta groaznica pe care ai fost nevoita sa o traiesti.Eu nu am mai postat de mult [cu toate ca citesc zilnic] pe acest forum, insa nu am putut ramane indiferenta fata de tine.Stiu cum e atunci cand cauti raspunsuri si nu ai nici macar alinarea faptului ca stii ce s-a intamplat.
Priorix-ul este un trivaccin,antirubeolic,rujeolic si urlian.In urma vaccinarii se poate activa virusul rubeolei iar "vacinatul"devine contaminanat pentru cei din jurul lui.Intradevar, acest virus produce fatului malformatii grave in orice luna de sarcina l-ai contacta.Dar, pentru ca aceasta teorie sa stea in picioare ar fi trebuit ca tu sa nu fi facut niciodata rubeola iar asta puteai sti prin analize de sange facute inaintea vaccinarii copilului tau.Daca, stii sigur ca ai avut rubeola ,atunci aceasta teorie nu tine, pentru ca anticorpii tai ar fi luptat impotriva virusului posibil contactat.
Sper sa-ti fi fost de ajutor.FRUNTEA SUS SI MERGI INAINTE pentru tine si pentru familia ta!!!1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana9703 spune:

Draga Lazy
eu am avut toate bolile copilariei, inclusiv rubeola, rujeola. Iar din momentul vaccinarii copiilor pana la nastere au fost 9 zile. Se poate in asa timp scurt sa atace virusii fatul? In carti citeam ca perioada de incubatie este cam de 2 saptamani. Acum mi-am facut si analize pentru citomegalovirus si (iar) toxoplasmoza. Astept rezultatele intr-o saptamana.
Multumesc mult

mamica Anei si a Mariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Draga Diana, foarte, foarte trist ce ai patit tu. Imi dau seama cata suferinta, ce durere
Si eu am avut la primul copil meconiu in lichidul amniotic. Cred ca de asta se numeste lichid amniotic verde. Stiu ca e periculos pentru fat, pentru ca daca-l inghite poate face pneumonie, alte complicatii etc.(nu stiu prea bine)
Eu inclin sa cred ca din cauza asta.
In ultima luna de sarcina nu ai fost la doctor mai des? Ca sa te urmareasca ecografic sa vada daca bebe e ok?

Si eu sunt insarcinata cu al treilea copil.
Asa ceva cu greu as suporta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

Imi pare rau k ai trecut prin asa ceva...Din pacate, si eu am patit la fel atunci cand l-am nascut pe Andrei. Cand s-a nascut nu respira si ulterior a fost diagnosticat cu retard motor prin suferinta perinatala. Si in acest moment ma judec cu dr pe toate caile legale, pt k putea sa-mi salveze copilul si nu a facut-o. Inainte denastere medicul este obligat sa-ti faca o echografie pentru a vedea exact ce se intampla cu copilul. In al doilea rand, suferinta fetala se poate observa si prin anomalii ale ritmului cardiac fetal, asta in cazul in care ar fi facut monitorizare fetala(asa cumtrebuie si cum scrie la carte!!!). Iar asa zisii virusi pe care ii vehiculeaza ei nu este decat o incercare patetica de a se disculpa!!!Ce-ai vrea sa-ti spuna? Ca e culpa medicala? Intra in posesia fiselor de la maternitate cf Legii 46, Legea drepturilor pacientului si a Codului de Deontologie Medicala si [poate asa o sa vezi exact ce s-a intamplat!!!
Dar imi pare rau ca a trebuit sa treci printr-o astfel de suferinta! Stiu foarte bine din pacate, ce inseamna asta!!!
Mult succes!

Adlemi si Andrei(24.02.2004)
http://community.webshots.com/user/adlemi105

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana9703 spune:

Adriana, ultima ecografie am facut-o cu 3 saptamani inainte si totul era bine.Probabil doctorita s-a bazat ca primele doua nasteri au fost usoare, copii sanatosi si nu se putea intampla nimic neprevazut.
Ma bucur pentru tine si pentru bebe 3. Stii ce este? Sa fie sanatos si sa va bucurati de el/ea!

Adlemi, nu mi-a facut ecografie inainte de nastere (la internare). Si probabil ca daca imi faceau, vedeau ca inima bate din ce in ce mai slab, aproape deloc, si mi-ar fi facut cezariana. Mi-au spus ca ce inregistrau ei pe aparat erau de fapt bataile arterei mele. S-a intamplat totul atat de rapid si de neasteptat si am realizat ca orice as face nu pot sa schimb nimic decat sa merg mai departe si sa ma bucur de ceea ce am -- fetitele mele scumpe. Multa sanatate baiatului tau!

mamica Anei si a Mariei

Mergi la inceput