Pestisori, pestisori...(15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salisa spune:

Buna pestisori!
Mamici cu copii sanatate multa puilor vostri! Tre sa aveti grija mare, ca acu e sezonul de viroze !
Mirela multa sanatate lui Robert!
La multi ani Elenei! Eliana am vazut pozele de la un anisor si este o scumpa!
Denisa ce face burtica?
Noi am fost la moasa saptamana asta si ne-a vazut si ne-a explicat despre toate cele ce se vor intampla din momentul in care se va rupe apa si pina vom tine in brate micuta buburuza.Am fost atat de emotionati ca parca imi si dadeau lacrimi de fericire.
Acu la 32 de saptamani, aproape 33, buburuza mica are deja 2 kg...sta cu capusorul in jos...si se misca tot timpul.
Inca 2 luni va mai creste, deja simt ca se mareste pe zi ce trece....se va face un dolofanel(anica) buburuza mea....
Mai rau va fi de fundul meu...ca se va ferfeniti....dar ce sa facem trecem si peste asta.
Fetelor cu puiuti, o intrebare la voi?
Voi a-ti spalat toate lucrusoarele bebelusului inainte de a-l imbraca cu ele..., chiar si noi fiind?
A-ti folosit detergent fara parfum?
Acu va las si va pupic pe toate !
Salisa 32 plus 7 zile!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Salisa- bravo ma bucur ca sunteti bine si creste buburuza, deci al voi va fi surpriza.
Cum a estimat moasa greutatea fara ecografie, dupa masuratorile burticii?
EU voi spala hainutzele toate, mai ales cele de corp cu detergent de bebei, exista unul Baby soft ii zice si cred ca nu are miros, verific si iti spun, e special pt ei.AM sa le spal la masina separat de ale npastre, asa pina pe la 6 luni, apoi o sa le psla cu Tde ca si pe ale noastre, normal si sa nu pui balsam deocamdata.
La mine e ok deocamdata,desi dorm prost si am contarctii false, pe 8 noiembrie mergem din nou la control sieocgrafie sa vedem cum e placenta si dc vom face eczariana sau nu, eu abia astept sa o tin in brate si sper dupa 35 de saptamini sa vina.
Aveti griaj de voi!

Denisa
27+
Emma Andreea
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Buna pestisori,

Salisa eu pina la 1 anisor i-am spalat Ilincai hainutele saparat cu detergent pentru haine de bb-ii.E mai bine asa, eviti o eventuala iritatie a lui bb si tot pina la 1 anisor i le-am si calcat.Acum cum le scot din uscator i le impaturesc si asta e, sunt asa de multe si am atat de putin timp incit...A...si nu folosi balsam, eu nu folosesc nici acum, nu e indicat la bb-ii si chiar nu stiu daca exista unul special pentru ei, o fi cu siguranta dar nu stiu eu si nici nu simt nevoia sa folosesc pentru hainele ei, e ok asa.
Neaparat spalate inaite de folosire fie ele si noi si calcate.Nu odata vezi umerase cu hainute pe jos prin magazine sau cine stie cine cu miini murdare le-a minuit.Sa nu risti nimic mai bine sa dormi linistita.
Pupicei si sa creasca bb mic mare si sanatos.
Hai sa ne dam cu parerea ce o sa aiba Salisa, eu zic ca

Denisa nu te mai tot gindi si nu-ti mai fa atatea probleme, incearca si gindeste pozitiv si asa o sa fie.Odihenste-te acum ca o sa ai nevoie apoi de forte pentru ai face fata Emmei.
Poate mai sta la caldurica pina pe la 38-39 de saptamini, e mai bine pentru ea si pentru mami ei
Eu am avut contractii false de pe la 5 luni si asa am tinut-o pina mi s-a rupt apa.Hai ca o sa fie totul bine o sa vezi.

Mihaela nu sunt poze in link-ul cu gaza, doar virsta ei

Mirela nu stiu sa-ti zic cum e cu cabinetele de stoma aici...imi pare rau.Si asa deci cu vremea in Bv.?!!si aici e un frig si a plouat 3 zile in continuu...

zi faina in continuare tuturor!!





Emilly cu gaza ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salisa spune:

Buna fetelor,
Multumesc mult de sfaturi.
Tre sa pregatesc hainutele, sa le spal si apoi sa le calc...ca incep sa am cosmaruri noaptea ca nu le-am pregatit si buburuza mea e pe vine.
Denisa! In ce priveste greutatea , da a estimat-o prin palparea burtii...., dar am incredere in ce zic ei. Si cica as avea si lichid mult, dar asta nu e rau...ca la nastere inseamna ca voi scapa de multe kg.
Cred ca bebe ar fi cam asa de vreo 2 kg..., si simt asta bine, deja incep sa ma misc greu..., sau daca ma agit mult obosesc repede.
Eu sunt destul de activa ...,iar cand merg la scoala, drumul pina acolo si inapoi il fac pe jos, tocmai pt miscare, si sunt cam 5 km dus intors .
Dar acu parca nu mai tine ca obosesc si ma dor picioarele de imi vine sa ma intind pe jos de la jumatatea drumului.
Emilly! Multam fain si tie, de sfaturi.
Am vrut sa va mai spun ca pina in momentul de fata cand avem 33 de saptamani am luat 10 kg in plus.
Simt pe zi ce trece ca bebe creste...ca nu-mi mai vin hainele ca-n ziua precedenta...si uneori ma mananca pielea de imi vine sa ma dezbrac pe strada si sa ma scarpin.....Si ma dau cu creme speciale de burtici si creme antivergeturi ....
Dar trecem noi si de asta....nu?!
Acu ma gandesc ca nu sunt pregatita sa nasc.... oare voi putea suporta atata durere??!!
Voi opta pentru nasterea in apa.
Aici poti alege aceasta cale.
Stiu ca apa calmeaza durerile si ajuta foarte mult la dilatatie..., macar sa ajung repede la dilatatia maxima...ca restul....
Stiti voi mamicilor care deja a-ti trecut prin asa ceva care sunt sentimentele care te incearca inainte de a te apuca nasterea si care sunt cele de dupa nastere cand iti tii puiutul mic in brate.
Hai ca acu o dau in altele...va las, ma duc sa ma bag in pat.
Va pup si va doresc numai bine!
Salisa 33 saptamani fix azi!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nexus spune:

Salutare pestisori!

salisa neaparat sa speli si apoi sa calci hainutele lui bb, chiar daca sunt noi. Eu pana la 3 luni i-am spalat hainutele lui Arthur cu (si acum sa nu razi) sapun de casa si neautomatizat, adica asa cu manuta. Dupa 3 luni am automatizat operatiunea. De calcat i le calc si acum(eu sau tati). Cred ca ai luat f bine in greutate. Eu am luat in timpul sarcinii vreo 17 kg, ceea ce a fost un pic cam mult.

quote:

Acu ma gandesc ca nu sunt pregatita sa nasc.... oare voi putea suporta atata durere??!!


hi.hi.hi. vesnica dilema a viitoareleor mamici. Cu siguranta vei fi pregatita si vei face fata nasterii. Iti tin pumnii. la mamica si la bb cel maricel din burtica.

Denisam eu si acum ii spal rufele separat de ale noastre. la bebika si sa de-a domnu' sa stea linistita la mami in burtica cat trebuie si mami sa aiba grija sa-si incarce bateriile acum ca va avea nevoie de multa energie dupa ce o sa vina bb.

In Romania exista detergent special pentru bebelusi?

Va pupic.

Mihaela & Arthuras Ingeras (02.09.2004)
poze Arthur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

pestishoaicele mele dragi , eu am tras chiulul rau de tot , dar m-am mai gandit la voi...

sper ca sunteti toaate bine, vaz si gravidutze in gasca...moama ce v-am mai intoxicat eu cu frica de nascare si pana la urma facui cezariana

va pup si promit sa scriu cate de des pot ...acu incerc sa ma uit pe pozicile voastre, daca mai doarme copkilu...

Nexus, parca am citit ca ti-a prescris dermatologul prntru copilas ungunet cu cortizon, etc...Eu nu prea am fost activa la subiect, tu poate ai postat deja motivul..ai putea sa mi-l spui si mie inca o data? Intreb pt ca David are dermatita atopica si a facut tratament cu cortizon, elidel..etc..

si vlajganu' David (1 dec. 04)

"Cand tot ce ai e un ciocan, totul in jur iti pare cui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

Emily, unde ai poze cu gaza?

si vlajganu' David (1 dec. 04)

"Cand tot ce ai e un ciocan, totul in jur iti pare cui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Multumesc mult de tot pentru urari si pentru aprecieri

Denisam si eu abia asteptam sa imi tin puiul in brate... Dar, bucura-te cat mai poti ca ai puiul la purator... Serios... Toata lumea-mi zicea cand ma auzeau ca abia astept sa o tin pe bebelina in brate... Si nu-i credeam. Ce bine era atunci... cu toate ca Elena e cuminte... Nu mai ai libertatea dinainte... Mai ales ca eu era obisnuita sa umblu non-stop... vedeam acasa doar noaptea ca sa dorm, daca nu era sfarsit de saptamana si mergeam pe la vreo petrecere...
Acum trebuie sa-mi fac programul dupa bb, sa ies afara cand vrea bb etc.

Salisa eu am spalat toate hainele bb, chiar daca erau noi. Gandeste-te ca stau prin magazin, unde e praf, nu toate sunt ambalate separat... Apoi prin cate maini au trecut... Eu nu am spalat cu detergent special. Am spalat cu detergent lichid, pentru ca mi se parea ca ala obisnuit nu se clatea prea bine, am pus masina sa le clateasca de doua ori si nu le-am pus balsam. Le spal si acum separat de ale noastre si le calc in continuare.

pe burtici, sarcini usoare in continuare. Iar de nascut... o sa fie bine... eu eram ingrozita de toate povestile horor pe care le auzeam... posibil ca unele sa fie adevarate... Insa a fost mult mai usor decat imi puteam imagina...

Nu stiu daca v-am zis... Meme a luat in serios si la propriu "sa-ti
castigi baii"... Am castigat la Cora dublul valorii bonului cand am facut cumparaturi pentru ziua ei. E pe numele meu... ma bucuram eu ca in sfarsit castig si eu ceva in viata... si pe urma mi-am dat seama ca Elena era de fapt castigatoarea, ca am mers la cumparaturi datorita ei. Am zis de mult ca e norocoasa... acum chiar nu mai am dubii...


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex are nevoie de ajutorul nostru!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pentru Alex


Eliana si Elena – 23 octombrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Mirela-Nexus si Eliana- multumim frumos pt sfaturi si urari.
Eu stiu ca e bien s ama bucur de perioada asta ca apoi vien bebelia, dar chiar ca peste 6 saptamini voi fi gaat cu toate sper si nu o sa mai am rabdare, din cauza ca dorm si prost, deci mare lucru nu castig si desi nu vreau s aam pling uneori contractziiel aste afalse sau dureriel dela vreme nu sunt chiar asa palcute, dar inca e bine.
Noi maine mergem sa luam mobila Emmei, de fapt doar patutzul salteaua si setul de pat, ca dresser-ul ni-l trimit ei epste 2 saptamini, c aintarzie dar nu platim nimic pt transport, era si culmea.
Mai vrem apoi sa decoram cu personaje de la disney peretzii, sa luam covoras si lampa si sa punem toate ce avem in camera, de la rocking chair la jucarii.
Exact cum spunea-ti si voi, voi spala hainutzele cu detergent lichid de copii, le voi clati de 2 ori si faar balsam. Speram ep 8 noiembrie al ecografie sa ne confirme ca e FEtitza si apoi voi trece la spalatul hainelor Emmei.
Numai bine si weekend placut! Eu sper sa ma odihensc putin desi avem treburi si de umblat, ca in weekendul celalalt pe 6 Noiembrie avem party-serbam pe sot cu 20 adulti si 5 kids, deci trebuei sa pregatim temeinic.
Numai bine




Denisa
27+
Emma Andreea
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

quote:
Originally posted by fulguletz

Emily, unde ai poze cu gaza?

si vlajganu' David (1 dec. 04)
"Cand tot ce ai e un ciocan, totul in jur iti pare cui"




si nu am un icon cu imbratisatul...uite-mi gaza, pentru tine am pus 3 poze recente
http://community.webshots.com/album/488247126ERDGRh

Doamne ce ti-a crescut gazu!!!!!nu pot sa cred!!!!e o dulceata de flacau si asa bine seamana cu mami lui!!!
Ce mai faceti voi?tu cum mai esti?nu mai fi asa scumpa la vorba si mai intra pe la pestisori.
Te pup si astept vesti de la tine.

pupicei pe aripioare la pestisori!!


Emilly cu gaza ei

Mergi la inceput