Parazitii intestinali

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

problema cu giardia este ca se poate lua f.usor,dar tratamentul medicamentos se face cu medicamente care pot afecta ficatul,rinichiul si in general dupa ce te chinui cu el apare giardia din nou pt. ca asa cum spuneam se ia f.usor(apa,de pe paine,din parc,jucarii de pe jos,s.a.m.d.);multi parinti fac o adevarata obsesie si unii medici de lab.,neprofesional,o intretin.se ia giardia in seama atunci cand se manifesta evident semne de avitaminoza,lipsa de calciu,de fier,adica: nervozitate,paloare cu cearcane mari la ochi,scrasnet de dinti in somn si nu mai spun alte semne pt. ca nu sunt specifice si va pot influenta nejustificat.
mancarimile la nas,la fundulet,se intalnesc frecvent in parazitoze,cum este de ex. oxiuroza,destul de frecventa la copii;este de retinut, mai ales cand seara copilul se scarpina la fundulet,insistent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ajutor....are Giardia
camelia72
In urma analizelor,la ex. copro,baietelului meu(3 ani) i s-au depistat "rare chisturi de giardia",medicul i-a dat siropel FLAGYL,5 ml. la 8 ore,preferabil inaintea meselor!Dupa ce am citit prospectul am vazut ca pt. 2-5 ani de dau 5 ml.de 2 ori/zi,de 3 ori/zi se dau celor intre 5-10 ani!Ce sa fac,sa-i dau cum a zis medicul sau dupa prospect?Plus de asta am vazut ca are si o multime de reactii adverse:-tulburari digestive,scaderea apetitului alimentar(nici asa nu prea mananca bine),crampe abdominale,diaree,urticarie,tulburari vizuale si psihice,greata,tulburari ale gustului...etc.
Le-am luat tratament si bunicilor caci el toata vara a stat mai mult acolo,la curte,se juca in nisip si a facut pasiune pt. catel...sunt convinsa ca pe acolo s-a infestat!
Astept sfaturile voastre,cum putem scapa de acesti paraziti, medicatia naturista este mai indicata,ce anume sa-i dau?



mamacangur
Camelia mama folosea usturoi pe post de supozitor pt. noi.
De la Plantextrakt poti folosi GIARDINOPHYT .Gasesti detalii pe Google, plafar sau farmacii.
Si cred ca aceste produse (folosite pt. tratarea parazitilor intestinali de la Forever Living Products) Aloe Vera Gel 2 linguri dimineata si 2 la prânz pe stomacul gol, cu 30 minute înainte de masa. Durata curei este de minim 3 luni.
Garlic Thyme - 3x2 capsule/zi în timpul meselor sunt de asemenea f. bune.asta am gasit in schema lor de tratament.
Multa sanatate !


corsge
Buna!

Eu te-as sfatui sa ii dai proplois pentru copii (fara alcool, fabricat pe baza de glucoza), cateva picaturi in ceai, inaintea mesei de dimineata. Scapa sigur de asa ceva si e un remediu naturist. Cauta la Plafar produsul si da-i-l fara nicio teama. Face minuni si ia si tu, si cei din casa, sigur aveti si voi si ii dati inapoi daca nu faceti toti tratamentul.Mult succes!

raresionut
Sunt foarte multe produse natursite pentru curele antihelmintice, important de subliniat este cura familiala si faptul ca in apa pe care noi o folosim in uz cotidian , se pot gasi si aceste chisturi de giardia, care nu pot fi distruse prin fierbere.
Fata de cele mentionate mai sus as mai adauga HELMIFLORES ( picaturi), GIARDINOSTOP( pic), PARAZITOL ( cps), GIARDINOFUG (cps), PARAPROTEX (cps), ceaiuri, uleiuri si tincturi antihelmintice.
Se recomanda in timpul tratamentului a se condimenta mancarea cu cimbru, usturoi, mai putin dulce, etc.
Va uram multa sanatate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

M-ati pus pe ganduri cu acesti paraziti. Baietelul meu are aproape 10 luni si de ceva vreme este f f nervos, nu mai doarme noaptea, parca ii miroase gurita si se scarpina , dar nu la nas la ochisori.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 3-4 luni 4-5 luni 5-6 luni 6-7 luni 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lambliaza la bebe mic de 9 luni
andreeaben
Dragi mamici si tatici,Andrei al meu nu mai vrea sa pape aproape nimic de cateva zile.m-am gandit ca poate are lambliaza,si azi dimineata am dus o proba de scaun la laborator,acum sa vedem ce va iesi.pana vine rezultatul as vrea totusi sa stiu daca se poate administra ceva tratament antilambliaza la varsta asta,la 9 luni.

Medicul meu de familie e genul de persoana cu care nu poti vb mare lucru...cred ca ii voi retrage fisa si il voi muta altundeva,pt ca nu pot vb mai nimic cu ea,e mereu cu gura pe mine ca nu stiu sa fac nimic,ca de asta nu mananca bebe,ca nu stiu eu sa ii dau sa pape,ca ii contest ei deciziile,orice as intreba,e ca si cum as vb alta limba,e de groaza...

Astept sa imi dati o idee,un sfat

multumim frumos

Ramona2006
Lambliaza la bb de 9 luni? nu prea cred...tratament dupa ureche? nici atit. asteapta rezultatul si mergi cu el la dr. ce inseamna "nu mai vrea sa pape aproape nimic "? poate e ceva trecator, doar e om si el...are si alte simptome?
eu zic sa mai astepti citeva zile, insa ai grija sa-l hidratezi, apa, lapte, ma rog, ce bea de obicei...
sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

dupa faptul ca nu mananca de cateva zile nu poti spune ca are lambliaza. asteapta rezultatul analizei.
sanatate multa!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Andreea: nu administra nici un medicament pt. paraziti(chiar la sfatul medicului) pana nu ai rezultatul analizelor. Este posibil ca primul rezultat sa fie negativ desi copilasul are paraziti - in proba dusa la laborator sa nu existe chisturi. De aceea tb. sa duci minim 3 probe(daca primele 2 sunt negative) la o dif. de 2 zile ca sa te asiguri ca bb nu are "musafiri nepoftiti". Eu prefer sa duc 6 probe.

Pt. giardia se face examen separat - pot sa-l faci si pe acesta.

Lipsa poftei de mancare nu inseamna ca are paraziti. Si noi am trecut prin asta dar au fost alte motive: dintisori, maselute, caldura, etc....
Apoi: schimba medicul daca nu te intelegi bine cu actualul. Mergi la un pediatru.
Daca sunt paraziti: prefer un tratament homeopat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Buna ,fetelor!A venit rezltatul :OPI-negativ,CL-pozitiv,deci asa cum banuiam are lambliaza,si din prima proba1am primit Furazolidon de 0,025,2x1/zi

bineinteles ca si noi,adultii vom lua niste fasigyn.

multumesc inca o data ,va pup si sanatate multa la bebeii vostri

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otilica74 spune:

Buna fetele,va rog frumos dati-mi si mie un link cu filtrul ala minune,ptr apa, cred ca nu ar trebui sa lipseasca din nicio casa. E groaznic sa stii ca te mananca viermii pe interior,bleeah.
va multumesc.

Mamica implinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Buna.
Fetelor, am tot rasfoit forumul nostru, dar nu am gasit rasp la o intrebare.
Situatia sta in felul urm: la analiza de copro i-a iesit rari chisti degenerati de giardia intestinalis. Dr e in concediu, dar asistenta mi-a recomandat sa-i fac la inceput un tratament naturist, iar daca nu scapa de ei, satrecem pe unul alopat.
I-am luat Giardinofug. Problema e ca de ieri de cand ii dau face kk de 3-4 ori pe zi, destul de moale si deschis la culoare, parca si cu mucus. facea si inainte deschis la culoare si mai moale, dar nu asa de des. Sa fie reactia organismului ca tratamentul isi face efectul?
As vrea sa stiu de la mamicile care au folosit acest tratament, care au fost reactiile adverse.
Multumesc.

Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Mai pun odata mesajul ca poate il vede cineva si ma lamureste.
Fetelor, am tot rasfoit forumul nostru, dar nu am gasit rasp la o intrebare.
Situatia sta in felul urm: la analiza de copro i-a iesit rari chisti degenerati de giardia intestinalis. Dr e in concediu, dar asistenta mi-a recomandat sa-i fac la inceput un tratament naturist, iar daca nu scapa de ei, satrecem pe unul alopat.
I-am luat Giardinofug. Problema e ca de ieri de cand ii dau face kk de 3-4 ori pe zi, destul de moale si deschis la culoare, parca si cu mucus. facea si inainte deschis la culoare si mai moale, dar nu asa de des. Sa fie reactia organismului ca tratamentul isi face efectul?
As vrea sa stiu de la mamicile care au folosit acest tratament, care au fost reactiile adverse.
Multumesc.


Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput