Bebelusi de iulie-august 2005 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Nimeni pe-aici?

Oana C si Eva (29/06/2005)
Poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2000 spune:

Buna seara fetelor!

Azi am reusit sa vad pozele unora dintre bebelasi si sunt tare dragalasi, mari si zambareti! Mamicile carora am reusit sa le vad puiutii ( Gabi, Corbioana, Ankak, Monica Elena, Irda, Acusor, Giana, Delia_ grozav ) va felicit pentru asa puiuti draguti! Unele dintre voi sunteti slabute ... eu tot o balena de 69 kg!

O sa incerc cand adoarme Paula sa mai vad cativa bebelasi draguti. Pana acum pot spune ca SUNTEM O GENERATIE de MAMICI SUPER!

Paula e maraita ca mami s-a indopat cu spaghetti!

Kulta te inteleg perfect eu asa sunt cu Paula si cu Iulia si nu am pic de ajutor si nici nu am avut nici macar cand am nascut!
A fost mai greu pana am dus-o pe Iulia la gradi si acum e greu in week-end. Una plange alta rade, sau plang amndoua sau vor amandoua in brate. iulia sufera ca nu ma mai joc asa de mult cu ea ! dar oare n-as vrea?! Ma duc dupa Iulia la gradi zilnic cu Paula in carucior si la dansuri unde stau o ora juma cu Paula in brate. Acum pe frigul acesta nu stiu ce o sa fac!

Apropo, pot sa o pun in ham ? la 2 luni?

VA salut si ma intorc sa mai vad poze! Ale mele inca nu au aparut dar va anunt cand completez albumul.

O noapte usoara!
Ella 2000 si printesele ei : Iulia si Paula


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Fetelor, multumesc mult pentru aprecieri, evident ca si eu sunt mandra de scumpele mele, vorba Oanei cu cioara si puii ei...

Ella sunt hamuri speciale care sustin bine gatutul si in alea o poti pune, trebe sa stii cum e al tau.

kulta, iti tinem pumnii sa fie totul cat mai linistit la tine acasa, imi inchipui cum e cu doi pitici. Incearca sa fii tu cat mai relaxata si o sa vezi lucrurile mai frumos, in fond esti o mamica tanara cu doi copilasi superbi, care vor creste si se vor juca impreuna. Eventual roaga-l pe Dan sa il preia pe Sebi in weekend, daca nu si cate o noapte. Doar sa ti-l aduca la alaptat. Ai nevoie de odihna ca sa ii dai lapte "linistit".

Chiar ma gandeam zilele trecute ca din breasla mamicilor cu 2 copii nu prea mai e nimeni activ, am revenit eu in perioada asta, cat o am pe Miruna in carantina.

Monica, treaba cu fierul e relativa, de obicei bebeii isi iau tot ce au nevoie de la mama in sarcina si ramane ea cu anemie (de care trage uneori toata viata dupa aia). Pe de alta parte, am auzit si varianta cum ca mama dupa nastere revine la valorile normale de hemoglobina prin simpla diminuare a volumului de sange. Oricum si parerea mea este ca medicul e cel mai in masura sa prescrie daca si doza de vitamine recomandate.

anis, monica, la cat mai multe nopti linistite!!!

acusor eu nu cred treaba cu laptele cel mai bun. Pot sa-ti spun ca NANul are preturi cuprinse intre 195 si 245 mii per cutie din care faci cam 3,3 kg lapte (acum in functie de cat mananca copilul pe zi, stii cat iti ajunge).

mamini, tu cat dai pe laptele gata preparat si ambalat? Cum se vinde, cat de mare e cutia? Cum vei face cu laptele cand vii in Romania?

Va pup, o noapte linistita,

Bogdana, mama Cristinei (25.07.2005) si a Mirunei (16.01.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Ela ,pe mine neonatoloaga mi-a zis clar ..sa nu o pun in ham pana la 6 luni, hamul e acceptat doar in pozitia aia culcata,ca si cand i-ai da sa pape.


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Neata mamici cu puiuti!
Azi noapte Mihnea a revenit la programul de trezire din 2 in 2 ore .
Ella2000 ai primit PM-ul?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankak spune:

Ella, multumesc frumos de apreciere. N-ai sa auzi nici o mamica spunind ca puiul ei nu ar fi frumos, dar noi sintem niste mamici pe cinste! Toti puii nostri parca ar fi selectati pentru un album de manechini-bebelusi! Cit priveste greutatea...stai la rind! Eu sub85kg nu mai scad si pace! Astept sa ma duc la controlul de 2 luni sa imi spuna dr ginecolog daca am voie de aerobic si ma si opresc la o sala de gimnastica .
Am si eu vesti bune si mai putin...Matei a dormit aseara de la 11 la 6 dimineata desi nu mincase toata portia de laptic ( 140ml). A adormit la loc si abia acum da semne de foame. Sper sa-l tina programul asta cit mai mult ca am auzit de la voi ca se intorc la vechile obiceiuri! Asta e vestea buna...Aseara sotul meu mi-a mai bagat un "cui" in cap. Uite!- zice, parca e cam vinat in jurul gurii...Cind m-am uitat, parca cu cit ma uitam mai mult mi se parea ca asa e... Dede, stiu ca asta indeamna o problema cardiaca, apare shuntul, nu? Daca s-ar fi nascut cu el, ar fi trebuit sa observ si pina acum vinatai in jurul guritei, nu? Nu poate sa apara acum din senin...Sau poate? Nu oboseste, doar a fost mai miriit ieri! Sau poate face de la frig, ca nenorocitii astia nu au dat drumul la caldura inca...Nu era imbracat subtire dar toata ziua a avut miinile reci.
Nici n-am putut dormi de grija asta noapte, chiar daca Matei a fost un cuminte si a dormit ca un ingeras! Plus ca are perioade de apnee,dupa care trage aer ca si cum l-as scoate de sub apa! Nu stiu ce sa fac... Sint asa de speriata!!!! Daca stiti sa ma sfatuiti, va rog!

Anca si Matei (26 august 2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ancaknacoschi/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2000 spune:

Monica Elena, multumesc, l-am primit. Am vazut si pozicile cu Mihnea. L-as lua de ginere da acu nu se mai poate. Unele nopti am si eu program de alaptat sin 2 in 2 ore. Am observat ca daca are stomacelul plin peste noapte se odihneste mai greu. Si o las inainte de ora 22-23 sa astepte titi ca sa se sature si atunci doarme pana pe la 5 dim, uneori cu o trezire.

Fetelor, bebelasi vostri se agita la san cand ii ia somnul? Adica dau din picioare si tot prind si lasa sfarcul?
Anis, nu pot sa-ti vad albumul! Pe Iulia de la 2 luni am plimbat-o in ham si a fost OK, cu Paula imi fac probleme ptr. gatut, ea cu muschiuletul ei cu probleme. Ma gandeam ca mi-ar fi mai usor cand am de mers cu Iulia la dans si se mai incalzeste stand lipita de corpul meu.

Oana C,
ce coincidenta, si Paula tot asa imi arata cu degetelul! Eva e o dulceata . La noi asta inseamna ca urmatorul e baiat dar eu va las loc ca unul e putin si trei prea multi! Peste 2 ore merg cu Paula la control. Oare de ce mie mi-a zis sa o culc pe aceeasi parte pe care are probleme, adica stg? Nici masaj, nici luata de gat, nik...asteapta sa treaca de la sine? ca eu nu m-as baza pe asta si ma simt aiurea sa nu fac nik sa o ajut.
Monai, scumpica Sara, . Ce super sa ai un concendiu!!!! De cand m-am casatorit nu am vazut nici un concediu. Am iesit doar cateva weekend-uri.
Gabirus, iti seamna bine Lucas, nu-i asa?
Kulta, iti doresc multa putere, intelegere, rabdare si liniste ca tare am si eu nevoie cand e si Iulia acasa!

Azi mai multe albume nu le pot accesa.
Incep sa fac pregatirile pentru a merge la dr. Aici ploua si e tare urat.

Pupici
Ella si printesele ei.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2000 spune:

Am uitat sa intreb,
MAMINI,BLACKPANTERO,PISI_ELLA,Monicutz, Simona 79, Zena O si cred ca imi amintesc si celelalte fete dar sa nu va suparati daca nu va insir pe toate. Poate nu am scris corect. Ce faceti mamicutelor?

In alta ordine de idei, e muuuult mai diferit la al doilea copil ! ma refer ca e ca mersul pe bicicleta , iti umbla parca si mainile singure. Apare doar faptul ca primul copil se simte neglijat orice faci!

Gata ca v-am zapacit, .

Ella si printesele ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2000 spune:

Inca una si plec . Promit.

Mai consuma cineva BERE???. E mult un pahar sau max 2 in cate o zi?

Ella2000 si printesele ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Neazta fetele mele

Mi-e si jena sa va zic ce program am avut noi azi-noapte cand vad ce program au vostri

S-a culcat Luca la 9.30 - 9.45, bine mersi, s-a marait un pik pe la 5 dimineazta, l-am auzit in interfon, dar am zis sa stam sa vedem ce face. A adormit la loc. La 7 iar s-a marait, si tot asha a adormit la loc. Am adormit si noi binenteles. S-a trezit sotzul buimac, si imi spune: ce-o fi cu Luca, de doarme ca e ora 9.30. Cand ma duk la el, copilul meu dormea. Deci a dormit 12 ore, si nu-mi vine a crede

Si azi este Sf Luca asa ca LUCAS (Gabirus) si LUCA

Monai, asha de cunoscute imi sunt traseele voastre, le-am mia parcurs si eu o data cu povestea ta. Ma bucur ca v-ati simtit bine, si ca Sara a fost o adevarata muntomana

Albinutzza & Luca bondarelu' 07 Iulie 2005
POZE LUCA
http://community.webshots.com/user/bondarelu

POZE NOI
http://community.webshots.com/user/albinutzaa/1

Mergi la inceput