Am baut putin alcool, are ceva?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

andira si eu mai "ciupesc" cate o gura doua de bere de la sot....si n-are nimic...
Dr. mea nu mi-a interzis si, stii cum e: tot ce nu e interzis, este permis.
Asa ca eu zic sa stai linistita!

Toanca si Matei Alexandru 26+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Andira, la cat ai baut tu, nu conteaza crede-ma.
Eu pina la 21 de saptamini nu am baut, dar ma fost in vacantza si mi-a dat chiar sotul sa beau cam cate un pahar de vin spritz la 2-3 zile si acuma mai ciupesc seara de la el ca stiu ca e ok si e natural, facut de casa iar berea chair se recomanda sa bei cate putin si mai ales dupa ce nasti!
Stai linistita, important e sa nu bei zilnic si in cantitati mai mari de 100ml.E la fel ca si cu cafeaua care e permisa 1/zi de 200 ml.


Denisa
25+
Emma Andreea
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Fetelor, va multumesc mult pt raspunsuri!

De fapt, sunt stresata nu atat ca am baut, ci ca mi-am ales al naibii de prost momentul. Daca ma pocnea pofta asta dupa primele 3-4 luni, era mai ok.
Toata problema mea rezida din faptul ca sunt in primele saptamani.
Oricum, asta e, o sa intreb n-spe dr-i, si mai vedem, ce-o fi o fi...

Dar sa stiti ca mi-a mai venit inima la loc citind raspunsurile voastre...
tuturor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

andira-aici se spune ca de la 4 pahare pe zi in sus alcoolul devine periculos pentru bebe, dar cum nu exista studii sigure se recomanda sa nu bei de loc...oricum cateva saptamani sau 3-4 luni efectul ar fi acelasi, dar eu nu cred ca va fi nici un efect...

eu trebuie sa marturisesc ca gravida cu Lia am baut-stiind ca sunt gravida un pahar cu vin/jumatate de margherita si cateva guri de bere...si acum am baut o gura de bere, ca poftesc mai ceva decat cand nu eram gravida...

cat despre ce spunea Bic-imi amintesc ca daca i-am spus doctorului ca beau social- mi-a spus bine da' nu mai mult de un pahar pe zi.Plus ca la toate petrcerile la care am fost nu se serveste alcool/mi s-a spus pentru ca anumite persoane au probleme/din consideratie...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-31

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Puterea corupe. Puterea absoluta corupe absolut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinus spune:

Dragi burtici, si eu m-am gandit de multe ori la asta. Acum sunt in 29 + dar am tras si eu la masea, cate o gura de bere, vin, seara cu sotul meu. La 3 luni am avut nunta si am baut o groaza de sampanie.
Sper ca bb-ul meu sa fie OK. Totusi nu am abuzat!
Eu am alta intrebare, la jumatea lui septembrie am fost in Grecia la plaja si am stat la soare destul de mult ( era slab soarele), e vreo problema?
Va pup

LAVINUS 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

Andira draga...de cand sunt gravida am poftit la bere mai ceva ca inainte cand doar ciuguleam o gura doua....si culmea nu la berea fara alcool ci la aia cu alcool...felicia74 bate palma ca si eu zic acelasi lucru: berea fara alcool e fada, zici ca e suc...
Si din cand in cand mai ciugul si vreo doau trei guri de vinisor alb...nu rosu, ca ala pune sangele in miscare prea tare si poate produce sangerari sau alte porcarioare...si am fost si la nunta si la petteceri si am baut sampanie, bautura mea alcoolica preferata si nu cred ca e vreo dandana mare. In schimb nu ma ating de tarie, cvel mult am pus limba pe tuica de pruna facuta la mine la tara, naturala, dar exact am pus limba, dar nu am simtit nevoia sa beau mai mult.
Ce-i drept ca in primul trimestru din cauza greturilor nu prea imi trebuia prea mult alcool, iar cafeaua nici atat.

raalucutza si mie mi-a fost recomandat cu caldura consumul de bere (si nu cred ca aia fara alcool, avand in vedere persoanele care mi-o recomandau si care au trecut de varsta a doua)pentru "fabricarea" unui lapte cantitativ si calitativ.
Asa ca fetelor cu inainte.

Sa aveti bebei mari si sanatosi si frumosi si destepti si carora sa nu le placa alcoolul prea mult

20+

catrinutza gravidutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Deagele mele

in korea se bea la greu..mai mult femeile decat barbatii..ca beau de se cara una pe alta acasa..si alea insarcinate beau cica bere..medicul interzice tuica..la ei se numeste sojo..e un fel de tuica ceva mai slaba decat la noi. in orice caz am intrebat..si mi s-a spus ca o bere cel mult doua pe zi nu-i problema. ei mananca foarte condimentat..si nu exista alta solutie.
normal ca eu n-am sa beau asa cum mi sa- spus..ca nu sunt genul..dar o gurita mica..la masa din sticla sotului......merge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_P spune:

E destul de controversat, dar si foarte interesant, subiectul acesta.

Eu cred ca la alcool problema mai grava sunt chimicalele pe care le contin bauturile pe care le luam din surse nu foarte sigure. De exemplu, multe vinuri din comert nu sunt vinuri adevarate, ci sunt tot felul de concentrate si esente dizolvate in apa. Aceste vinuri contin inevitabil sulf, si alte porcarii care evident nu sunt bune. Dar un vin de la rudele de la tara, facut curat si fara adaos de zahar, spirt, apa etc, consumat cate 100 de grame seara cand ti-e pofta nu are ce sa strice. Dimpotriva, vinul natural are o cantitate importanta de vitamine, si nici nu este tare. Toate rudele mele de la tara au baut zilnic vin in timpul sarcinii, iar majoritatea au baut vin si in timp ce au alaptat, si n-a patit nimeni nimic, toti au copii sanatosi si cu imunitate mai da Doamne si la altii, n-a ajuns nimeni retardat mental sau ce povesti horror se mai spun despre consumul alcool in timpul sarcinii si alaptarii.

Pe o nota mai funny: mama mea l-a nascut pe frate-meu la tara, cu moasa din sat. Anestezia: un pahar de 200gr de tuica de casa inainte de expulzie si inca 200gr imediat dupa. In primele trei zile dupa nastere i s-a mai dat cate un pic de tuica in fiecare zi, "pentru intarirea organismului" cum zicea moasa. N-a patit nimeni nimic. Fratele meu a crescut si s-a dezvoltat absolut normal.

Asa ca adevarul e undeva pe la mijloc. Conteaza calitatea bauturii. Daca e calitativa, si nu se face abuz cantitativ, nu exista motive de ingrijorare.

Aceasta este parerea mea, si n-o impun nimanui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by Elena_P

E destul de controversat, dar si foarte interesant, subiectul acesta.

Eu cred ca la alcool problema mai grava sunt chimicalele pe care le contin bauturile pe care le luam din surse nu foarte sigure. De exemplu, multe vinuri din comert nu sunt vinuri adevarate, ci sunt tot felul de concentrate si esente dizolvate in apa. Aceste vinuri contin inevitabil sulf, si alte porcarii care evident nu sunt bune. Dar un vin de la rudele de la tara, facut curat si fara adaos de zahar, spirt, apa etc, consumat cate 100 de grame seara cand ti-e pofta nu are ce sa strice. Dimpotriva, vinul natural are o cantitate importanta de vitamine, si nici nu este tare. Toate rudele mele de la tara au baut zilnic vin in timpul sarcinii, iar majoritatea au baut vin si in timp ce au alaptat, si n-a patit nimeni nimic, toti au copii sanatosi si cu imunitate mai da Doamne si la altii, n-a ajuns nimeni retardat mental sau ce povesti horror se mai spun despre consumul alcool in timpul sarcinii si alaptarii.

Pe o nota mai funny: mama mea l-a nascut pe frate-meu la tara, cu moasa din sat. Anestezia: un pahar de 200gr de tuica de casa inainte de expulzie si inca 200gr imediat dupa. In primele trei zile dupa nastere i s-a mai dat cate un pic de tuica in fiecare zi, "pentru intarirea organismului" cum zicea moasa. N-a patit nimeni nimic. Fratele meu a crescut si s-a dezvoltat absolut normal.

Asa ca adevarul e undeva pe la mijloc. Conteaza calitatea bauturii. Daca e calitativa, si nu se face abuz cantitativ, nu exista motive de ingrijorare.

Aceasta este parerea mea, si n-o impun nimanui.



NU!
Cand e vorba de fat ceea ce e important este alcoolul.
Efectele asupra fatului sunt dezastruase. Greutate mica la nastere, dezvoltare intarziata in utero si, cel mai de temut, retard mental.
Nu vreau sa imi dau cu parerea despre IQul acelor copii nascuti din mame care nu ratau o tuiculita la pranz, mic dejun si cina, tuica din pruna 100% e adevarat.

Dar toti medicii sunt de acord ca nu se stie exact de la ce alcoolemie a mamei apar efectele adverse asupra fatului asa ca recomanda abstinenta totala in timpul sarcinii.
Adica, o alcool, indiferent de care e......

Stiu ca toata lumea isi inchipuie ca daca e sanatos copilul vecinei care a baut paharul de vin zilnic atunci inseamna ca e ok sa bei dar in toate cartile si articolele pe care le-am citit scrie clar ca creierul fatului e ireversibil afectat de alcoolul din sangele mamei si ca nu se poate preciza care e concentratia de la care neuronii sunt distrusi asa ca mai bine esti mai prudent!

Dar e adevarat ca nu toata lumea vrea ca sa aiba copii genii, iar la tara era mai util un copil calit si cu brate bune de munca decat un "tocilar" cu gandul la carte......

In concluzie, mai bine maninci o inghetata decat sa bei un pahar de bere...Si de pofta eu nu am citit sa avorteze cineva, e doar o legenda!

Sarcina usoara si bebe sanatos va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_P spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp
Nu vreau sa imi dau cu parerea despre IQul acelor copii nascuti din mame care nu ratau o tuiculita la pranz, mic dejun si cina, tuica din pruna 100% e adevarat.


Nu cred ca am zis pe undeva ca o femeie sa bea tuica de trei ori pe zi in fiecare zi in timpul sarcinii si sa se astepte sa fie totul ok. Mai mult, bauturile pe baza de distilat sunt cu totul altceva decat cele fermentate, se filtreaza in organism in timpi diferiti, au diferite efecte etc. Am vorbit despre vin sec curat (care are 6-8%), si nu de tuica (care poate sa ajunga si la 60%).

Studiu realizat pe 12440 femei din Boston, cu cifre exacte:

http://www.ajph.org/cgi/reprint/73/10/1165

Dupa separarea pe categorii de consum, si dupa luarea in considerarea a factorilor demografici (varsta mai mare de 30 de ani, casatorita sau nu, religia, nivelul de educatie, loc stabil de munca), a consumului de alte substante potential toxice (fumat, cafea, marijuana) si a istoriei anterioare a pacientei (sarcini anterioare, paritatea sarcinii, avorturi induse, copii nascuti morti anterior, avorturi spontane), singura corelatie semnificativa gasita a fost intre consumul de mai mult de 14 bauturi pe saptamana si separarea prematura a placentei. In rest, nu s-au evidentiat corelatii intre consumul de alcool si efecte precum malformatii majore, malformatii minore, greutate mai mica de 2500, nastere inainte de 37 de saptamani, copil mort la nastere, infectii neonatale, scor Apgar mai mic decat 6, probleme respiratorii.

quote:
Originally posted by Sheannamp
Dar toti medicii sunt de acord ca nu se stie exact de la ce alcoolemie a mamei apar efectele adverse asupra fatului asa ca recomanda abstinenta totala in timpul sarcinii.


Vreau sa vad studiile pe care se bazeaza acesti medici, studii publicate in reviste de specialitate, cu cifre exacte (adica separarea pe grupuri de consum si procentele cu defectele pe fiecare grup), de genul ce cantitate de alcool ce efecte are, studii efectuate corect din punct de vedere statistic, adica cu separarea factorilor de risc.

Conform profesorului DJ Taylor de la Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, lucrarea "Clinical green top guidelines: Alcohol consumption in pregnancy", mult temutul FAS (fetal alcohol syndrome) apare de la consumul a mai mult de 18 bauturi pe zi (o bautura = o halba de bere sau 100 ml de vin sau 50 ml de tarie).

Alt studiu efectuat de Forrest, Florey, Taylor, McPherson, Young, obiectul studiului l-au constituit copiii la varsta de 18 luni a caror mame au consumat alcool in timpul sarcinii:
http://www.pubmedcentral.nih.gov/pagerender.fcgi?artid=1670277&pageindex=1
Rezultat: For full term children, maternal alcohol consumption was not significantly related to any adverse effect on the children's mental or motor development measured at age 18 months.

Problema la studiile legate de efectele alcoolului o reprezinta faptul ca consumul de alcool este puternic corelat cu alti factori, precum cei sociali, demografici, fumatul, varsta etc. La categoria de consum mai mult de 14 unitati pe saptamana, acestia la fel vor fi foarte evidentiati, astfel incat asupra copilului va functiona un cocktail intreg de factori care pusi unii peste altii vor avea efecte adverse, si nu trebuie confundate efectele alcoolului cu efectele pe care le au toti factorii laolalta.

Alcoolul evident nu are nici un efect benefic asupra dezvoltarii copilului, dar nici din tantar armasar nu trebuie sa se faca. Problemele incep de la consumuri mai mari de 14 bauturi pe saptamana, iar un astfel de consum trebuie sa ridice semne de intrebare pentru o femeie, indiferent daca e insarcinata sau nu.

Mergi la inceput