Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Cu subiectul doctori de BB, eu sunt in ceata totala!
Am inteles ca la spital te intreaba aia la ce doctor este inscris BB-le. Problema mea personala e ca eu nu am doctor de familie - povestea cu Policlinica 10, unde sunt vreo 10 doctori de familie si eu apartin de toti si de nici unul, adica ma pot duce la oricare!
Din copilaria mea am un doctor fffffff bun, pediatru - Santimbreanu il cheama, daca a auzit cineva de el...L-am sunat sa-l intreb daca pot sa trec BB-le la el si mi-a zis ca el poate avea grija de plod, ca are cabinet particular, dar ca nu poate sa-l ia in evidenta, in mod oficial, si ca trebuie sa inscriu copilul la un dr. de familie....
Asa ca nu pricep nimik - am zis ca ma duc sa vorbesc la Policlinica 10, dar acolo sunt numai incompetenti la dr de copii. Tristetea e ca-ti trebuie doctor, de-asta, oficial, sa faca vaccinuri, etc. pe de alta parte, eu as merge si pe varianta doctorului privat, ca am mare incredere in el. Trist e ca trebuie sa cotizezi in toate partile...


Poze cu mine
Varsta Sarah http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051106/dt/8/k/2ca8/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

BB trebuie sa aiba pediatrul sau, este mult mai bine pt ele, ca in primele luni dc si asistenta sunt nevoiti sa faca vizite acasa la bb.Ideea e ca trebuie sa fie urmarit de un medic specializat in bb-ei, plus ca sunt vaccinurile care se succed destul de rapid, plus alte interventii, de orice ordin, si o opinie specializata intotdeauna face minuni: te calmeaza, ajuta la restabilirea ordinii, stie ce e cu bb, chiar dc nu este nimic important.
Eu am avut noroc cu dc Evei, pt ca si el avea un bb mai mare si m-a ajutat enorm, plus ca o indrageste tare pe Eva si o stie din punct de vedere medical.
Lordrae un singur inconvenient cu Dr Petcu, are cabinet in Pantelimon, la Lebada exact unde sta mama, asta este una dintre problemele pe care le intimpin si eu pt bb. Mobil nu mai are pt ca i s-a furat , nu stiu dc intre timp si-a luat altul.Pot sa iti dau tel de la pol si sa vorbesti cu el, dc iti convine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Fee...chiar ca a avut o surpriza verisoara ta..nu cumva a fost greseala de alta natura..sa-i schimbe copilasul?Daca a facut cezariana banuiesc ca nu l-a vazut imediat ce s-a nascut...oricum in final sanatos sa fie copilul dar parca nu prea sunt de dorit asemenea chestii

Varsta bebelica
Poze cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Lavi, potzi sa-mi dai nr. ala de la policlinica, insa, daca ma gandesc mai bine, cre'ca m-am cam grabit. O sta omu'n Dr. Taberei, insa cabinetul e in Pantelimon si e fooooarte putzin probabil ca eu voi ajunge acolo pt. consult. Ma gandesc ca n-o sa-i convina doar sa vina de cateva ori la mine acasa, cand e bebe foarte mic, ca dupa aceea eu sa merg la un alt pediatru, unul care sa aiba cabinetul mai aproape de Dr. Taberei.
Tu ce zici, gandesc bine au ba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fee spune:

Coralia .....nu stiu exact dupa cat timp si-a vazut puiul pentru ca ea sta pe langa vaslui iar mama este in galati ( si pe ea a sunat-o sara ei sa ii spuna ca in loc de nepot are nepoata ) deci nu prea am detalii . Cert este ca sotului ei i-au aratat-o imediat si saracul , era parca picat din cer ca nici macar nu se gandisera la prenume
De aceea , mama m-a sunat si razand mi-a spus ca ar fi bine sa ma gandesc cu al meu sotior la un prenume de fata , ca cine stie , chiar cu aparatele de aici performante daca este fetita ??!!

32+

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fee spune:

O dupa amiaza placuta

Eu ma duc sa mananc si dupa o sa ies cu o prietena sa ne uitam dupa niste cuparaturi pentru BB dar chiar ca m-a pus mama pe ganduri ( oare mai cumpar bleu ? )

Unde este dinuta ,sper ca este ok , ca tare mult imi mai placeau postarile ei
Un gand pentru Mirela , sper ca este bine
32+


monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Buna burtici,
Ce bine ca merge DC, ca aseara intrasem la idei!

Merci la toate care mi-ati dat idei si sfaturi de ...cum sa "ies", deocamdata sunt tot la cafea ca nu am apucat sa ies si sa imi cumpar smochine sau prune

Fetele, cred ca ar cam trebui sa ne calmam cu curatenii, impins masini, adica oboseli din astea , macar acuma pe ultima suta de metri.

Si eu fonfai de numa, si am nasul infundat de abia respir, dar deh, stiu de unde mi se trege, de sambata, cand incalzita fiind am baut un suc cu gheata ca sa ma racoresc. Capu face, capu trage!

Fee, si eu tot la asta ma gandesc, ca, desi dr meu e foarte sigur ca e fata, sa nu cumva sa imi arate altceva ca...nu sunt pregatita! Adica ba da, am deja un prenume ales, dar...sper sa nu il folosesc de data asta!
La mine frica cea mai mare e, vorba Coraliei, sa nu imi schimbe bebelina la nastere! L-am innebunit pe al meu sotior cu instructiunile, sa nu care cumva sa scape bebele din ochi, sa isi faca un reper de recunoastere, etc

Amicii nostri au incepurt cu pronosticurile referitoare la nasterea bebitzei, primul este: la sfarsitul saptamanii asteia....iar cel care l-a dat cica are darul prorocirii, ca la si pus pe ganduri pe Phil! Si sincer, azi noapte am crezut ca voi inaugura lista bebelusilor, ca pe la 3 m-am trezit cu o durere crunta care pleca de la spate pana la burta si care m-a tinut cam 10-15 min, de fapt pana in momentul in care am luat un Dolipran ( cred ca e echivalentul No spa-ului). Apoi, dupa vreo 5 min de plimbari prin casa, cu lacrimi in ochi si cu speranta ca nu asta e momentul, m-am linistit si am reusit sa adorm. Oricum, e pt prima data cand am asa dureri, deci nu as putea sa zic ce a fost!


Ina, te asteptam cu povesti despre curcan ( si cu poze, bineinteles)



Alina si Bebitza Amalia 35+

Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

BB-Alinus, spune-i lui nenea cu pronosticu' de saptamina asta sa-si vada de treaba, ca tu mai trebuie sa coci putintel bebelusha! Naspa treaba cu durerile, cam asa au fost si la mine, dar vorba aia, la mine era o explicatie - stim noi care, nu o mai repet, ca-mi da Lavi02 cu paru'n cap, si pe buna dreptate...

Poze cu mine
Varsta Sarah http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051106/dt/8/k/2ca8/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Am acum alta problema:
Atunci cand se intareste toata burta si dureaza ceva (20-min, o jumatate de ora), si reprizele se cam succed intr-o zi, sunt contractii sau ce ???

Medica de familie mi-a spus ca astea nu sunt contractii, ca ele ar dura mai putin de 1 min si nu ar fi asa, toata burta bolovan, dar nu prea am incredere...
va rog !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Lavi02, eu zic ca ai facut bine, e un examen care te ridic sau coboara in ochii profilor, si e pacat sa te prezinti dc nu esti tu multumita de tine, a da un rateu, adica doar a trece fara a lasa o impresie buna e mult mai rau decat a amana, doar motivele tale sunt obiective. De acord cu decizia ta, e cea corecta.
Alina, lasa pronosticurile in pisici ca intri la idei suplimentare, bebe si asa vine cand vrea :) Uite si eu presimt ca am sa nasc in ceva data rotunda, gen 15, 20, 25 sau 30, insa doar bebitza stie cand ii vine momentul.
Cat despre dureri, la mine continua cele de jos, ma dor iar cumplit oasele de vreo 2 zile, parca se casca, crapa sau naiba stie ce si radiaza la muschi si membrane. Sper sa tina tot cateva zile si s-o lase mai moale, ca deja de 1 luna s-au instalat temeinic. Am de cateva zile contractii mai dese, nedureroase 80%, insa cele 20% seamana cu durerile de ciclu si in mod clar prevad nasterea, fie ea mai curand sau am aproape de termen. Am fost aseara in metro si cred ca vreo 5 nedureroase am avut in 40 de min, mi se facea burta ca mingea, tragea copila 2 suturi si iar relaxare. Insa nu ma speriu, cand o fi sa fie atunci sa fie.
Casa mi-e in faza de 50% curatenie, si cateva lucruri puse la loc, fara mobila in bucatarie, dormitorul partial mobilat, restul de mobila va fi gata sapt viitoare sper, lucram cot la cot cu tanti de la curatenie, sunt mai linistita de cand au plecat muncitorii.
Monica, tare faza cu fetita in loc de baietel, se intampla deseori erori la eco, si eu am niste amici carora doctorita (dra mea! :))) le-a spus de 2 ori ca au fetite si au 2 baieti, asa ca.... insa eu am vazut clar la eco, fata mea sigur va iesi tot fata. Iar lucrurile pe care le-am luat sunt oricum de mai toate culorile, mai putin negru, maro si gri, si nu am de gand sa port fata doar in rosu sau roz, vreau verde, albastru.... sunt culori prea frumoase ca sa fac exclusivitate pe sexul copilului :)
Am emotii pt Mirela, sper sa apara cu vesti noi, sau sa ne anunte careva ca are un bebe frumos si sanatos iar ea se simte bine.
Si Mandy cred ca vine azi sau maine la control, poate reusim sa ne vedem si noi intr-un final.
Eu pediatru am deja, e din cartier si se ocupa de toti copiii prietenilor din zona, e super de treaba si fara idei preconcepute sau exagerate, mai degraba inclina spre mersul natural si normal decat spre constrangeri de tot felul care si eu cred ca nu fac decat sa dauneze copilului sau sa-l faca un cocolosit friguros si sensibil la toti microbii din lume.
Ciudat mi-am schimbat eu optica in ultimul an, eram obsedata de igiena efectiv, si acuma am idei fixe cu toaletele, spalatul pe maini, curatenia, insa am lasat-o mai moale putin, ca fara anticorpi e mult mai periculos, mai ales cu copilul.

Va pup,
Ripley 35+

Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput