Vaccinul antirujeolic

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Antirujeolicul este obligatoriu, asa ca intrebarea ta este in acest context mai mult retorica. Dar am si eu o curiozitate: de ce vrei sa-l lasi sa faca boala? Crezi ca ii aduce ceva benefic??? Tinand cont ca rujeola nu este una dintre cele mai nepericuloase boli infectocontagioase; din contra... Si off-topic: eu am fost vaccinata de rujeola in anii '70, cand in Romania nici vorba sa se gaseasca acest vaccin, mi-a fost adus special din Germania de o matusa; bunicul meu care era medic infectionist stia de complicatiile pe care le poate aduce cu sine rujeola si a tinut neaparat sa ma vaccineze; iar tu nu vrei sa-i faci vaccinul. De ce???

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

am vazut un episod din "ER-Spitalul de urgenta" in care o mamica anti-vaccinari vine cu copilul in stare grava la urgenta- avea pojar; medicii au fost consternati ca nu l-a vaccinat si, in final, ca sa fie mai moralizatoare toata treaba, copilul a murit.
eu sunt printre cei care a facut boala, la 2 ani, fara sa-mi dea complicatii,am facut vaccinul ROR la cerere inainte de a ramane insarcinata(mama pretinde ca am avut si rubeola in copilarie,dar eu nu sunt sigura) si nu am avut efecte secundare, iar copilul nici prin cap nu mi-a trecut sa nu-l vaccinez, macar si pt. posibilitatea aia infima de a pati ca in serialul cu pricina...


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valenka spune:

Eu am citit ca pt. copil nu e asa grav, daca nu capata vaccn anti rujeolic-dar asta era pt baietei.Pt. fetite e mai bine vaccin, ca daca nu face boala cit e micuta si ramine graviduta si vine in contact cu pojarul, atunci e grav pt bb din burtica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

cand esti gravida rubeola e periculoasa pt .ca da malformatii fetale.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Nu am spus ca nu vreau sa ii fac vaccinul, ci doar ma intrebam daca e mai bine sa faca boala!!!!
Dar cred ca m-ati convins ca e mai bine sa ii fac vaccinul, decat sa apara alte complicatii mai ales daca va face boala la o varsta mai mare...
Oricum trebuie sa ii fac vaccinul la sf lunii ca abia atunci m-a chemat doctorita si deci mai astept parerile voastre.
Multumesc

Mihaela si bb Amalia
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaela1802/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firutza spune:

Nici eu nu stiu daca sa-i mai fac vaccinul ror.Edi are 1 an si 9 luni si din diverse motive nu l-a facut pana acum,ne-a chemat marti sa-l facem dar inca nu stiu ce sa fac!Unde tot citesc despre el si vad ca parerile sunt impartite:dr. homeopati care nu-l recomanda,tari care il refuza,copiii care nu l-au facut pt,simplul motiv ca pana acum 2 ani nu era pe lista cu obligatorii...,apoi citesc despre efectele sec. ale bolilor si deja imi vine sa-mi iau campii ca nu mai stiu cum sa reactionez sa fie cel mai bine pt. puiul meu!!!mai vine si Teodora cu povesti de groaza,si..?!?Cautam si eu parerile voastre,cred ca s-a mai discutat pe tema asta dar nu gasesc acum ....adresa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Firutza, vaccinul antirujeolic este obligatoriu de cel putin 35 de ani. Si nu numai la noi in tara!
Celelalte componente sint mai nou introduse ca fiind obligatorii in Romania, dar sint obligatorii de multa vreme in alte tari civilizate.
Principala complicatie a rujeolei - este drept, f. rara, cam 0,5-1% dintre cazurile de rujeola - este PESS = PanEncefalita Sclerozanta Subacuta, care poate aparea si la ani de zile de la boala si nu are tratament, fiind letala.
Chiar aici pe forum au postat mamici disperate, ai caror copilasi au dezvoltat la ani de zile dupa rujeola, PESS.
Mai bine fa-i vaccinul!

Nici eu nu sint de acord cu tot felul de vaccinuri, mai ales din cele mai noi, care inca nu au in spate milioanele de cazuri pe care le au cele deja mult incercate si bine sprijinite de statistici.
Dar asta e alta poveste...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firutza spune:

Simina,mersi de sugestie dar tot nu m-am hotarat,stiu copii care au facut vaccinul si tot au facut boala...oricum nu stiu daca va putea sa-l faca maine,pt.ca este cam infundat,si nici urticaria nu i-a trecut definitiv,dar daca ne hotaram sa-l facem i-l putem cumpara de la farmacie...mai cercetam intre timp!

Firutza%Edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nu confunda rujeola cu rubeola! Antirubeolicul este mai nou si, intr-adevar, s-au mai vazut cazuri de copii care au facut boala chiar vaccinati fiind. Oricum, un copil vaccinat va face o forma f. usoara a bolii, uneori aproape ca nci nu-ti dai seama ce este...

Insanatosire grabnica lui Edi



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput