Copilasi si bebelusi de sept-oct 2004(83)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

geo, eu zic sa stai linistita, ca poate te necajestie degeaba si nu faceti varicela, dar daca tot o faceti sigur veti trece cu bine cu totii!!

povestiti pe aici de bagat in guritza cat mai multe porcariisi in mare viteza???haha...ne-ati prins si pe noi!Stefan mananca la hartie mai bine ca fructele!!Si daca il cert imi zice ca e "cah" da tot isi indeasa in guritza!
In seara asta juniorul meu nu a avut chef de lapte, nu a baut nici jumate din sticlutza, in schimb mi-a urlat dupa ceai care la baut ...si acum doarme! Poate itram si noi in clubul mofturosilor de laptic!!cine stie.....

Andreea, super albumul lui Nathalie, si eu vreau sa incep a face unul, de mult ma tot indemn la treaba dar timpul asta ma omoara!Cine stie...pana merge la scoala tot o sa-l fac!

Cat despre mesterul meu haha...sa-l vedeti cum iese tzantzos de la tati din atelier de fiecare data cu cate ceva, ce prinde de pe birou, azi la scos afara cu un microfon :D alta data cu surubelnitza, ciocanel, te miri ce minuni....Am promis poze...dar azi nu am avut cui sa fac, a fost un super marait si plangacios, si eu am avut si zi de gatit plus ca m-am dat voinica si am facut si placinte!!

aissa, asteptam sa ne spui cum a fost la petrecere, daca nu ai zis deja ceva in capitolul anterior pe care tocmai il deschid sa vad ultimele mesaje....

crini, mai mai, ce repede invata pustii astia mici!!Eu de vreo cateva zile incerc sa-l invat pe Stefan sa zica ca are un an...haha da inca nu sa prins exact ce vreau de la el.
In schimb stie ca bricheta arde, becul arde, flacara de la aragaz arde, soba arde, si mai nou daca are ceaiul sau laptele ceva mai cald si simte sticla mai calda mi-o arunca cat colo si zice ca arde!!E atat de dulce cum incearca sa ma convinga ca arde!Eu ii zic "nu arde" si el foarte hotarat imi raspund "ARDE" ...mie mi numai sa nu se faca pompier.....:D
Si ce mai stie Stefan? Stie ca are "manutze" si daca ii spun ca e murdar pe manutze se grabeste repede sa se stearga batandule una de alta, stie ca are urechi, daca il intreb "tu ai urechi?" isi duce mana la ureche, stie ca are degetele, si la picioare si la maini, si mi le arata daca il intreb, si binenteles ca cel mai haios este daca il pun sa-si incalte sosetele...haha...
Cred ca as putea scrie un roman cu ce stie si ce face Stefan...haha...si tare mandra sunt de el, parca in fiecare zi invata ceva nou si e fff receptiv si atent la orice noutate.
Oh...ce roman am scris....

mina, nu am am auzit de mult despre nazbatiile vizigotului, ce mai face? a trecut burtica?si cum mai e dupa tratamentul de infectie urinara?Ce ati mai facut?Pupici la vizigot!!








Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos
Strengarul de un an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

geo, felicitari pentru mersul de-a busilea!!!!haha...mie tare mult mi-a placut perioada asta in care Stefan umbla de-a busilea!Chiar zilele trecute eram la mama mea, si alerga de colo colo ca un ied si ma gandeam ca eram mai linistita cand umbla de-a catelul :D parca nu trebuia sa fiu mereu cu ochii dupa el!
Oh si felicitari si pentru kg!:D

aissa, am scris mesajele deodata, chiar ma gandeam la voi si asteptam mesaj cu detalii de petrecere, asteptam si pozele!








Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos
Strengarul de un an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

ALEXANDRA, SARAH, VIVIANA si SAMUEL, toti aveti niste nume superbe si va doresc sa fiti sanatosi si sa aveti noroc si parte de fericire in viata!

Aissa, ma bucur ca pana la urma a iesit tortul iar petrecerea a fost reusita! Am vazut si pozele si tortul arata exceptional...sincer ai facut niste torturi minunate, mi-au placut la nebunie!...si am salvat si eu reteta cu piscoturi s-o incerc pt ca n-am facut niciodata asa...dar suna tare bine!

Cristia, Ellen, referitor la turta/mot...sa spun cum am facut noi!
Deci nasa cumpara hainute pt bb, incepand de la pampers pana la pantofi, rochita, costumas. Vine, imbraca bebele cu hainele ei, ii pune funda (panglica albastra pt baieti, rosie pt fete) in cap. Apoi mama ii da nasei un sapun si un prosop sa se spele pe maini si sa se stearga (noi si apoi i le da acasa) dupa care copilul este urcat pe o galeata cu apa peste care s-a pus un capac/o tava ca sa poata sta si nasa ii rupe deasupra capului o turta( asta evalabil doar in cazul fetitelor...la baieti se trece peste faza asta si se taie direct din par) in sus (de jos in sus ca sa creasca mare copilul) in forma de cruce, adica in 4. Turta rupta se da la persoanele prezente s-o manance (nu trebuie aruncat nimic din turta si asta trebuie cumparata de nasi). Apoi nasa ii taie parul, mai intai motul din fata, apoi din spate, din dreapta si din stanga (in forma de cruce, din cele 4 parti). Parul/motul cica nu e bine sa i-l arati copilului (nu stiu de ce) si se pastreaza de mama lipit cu ceara topita pe o moneda de argint adusa de nasa (daca nu aduce....se lipeste pe funda cu care a fost legat parul). Copilul tot stand pe galeata e pus sa aleaga dupa o tava 3 obiecte...primele 3 pe care pune mana si incearca putin sa le ridice in sus. Obiecte pot fi : bani (pusi de nasi), pix, carte, biblie, ruj, chei, telefon, surubelnite, termometru, papiota de ata, flori, bijuterii, mouse, etc (tot ce iti trece prin cap si ii poti gasi o explicatie). Obiectele se pun de obicei pe tava...daca vrei in cos...ideea e ca nu se vor vedea asa bine. Dupa ce copilul a ales 3 obiecte nasilor li se da cate un pahar cu vin sa-l bea dintr-o rasuflare. Si apoi incepe petrecerea!
Cam asa a fost la noi!

Cali, felicitari pt mica printesa si iti doresc sarcina usoara in continuare si o bebelusa sanatoasa! Am vazut si pozicile voastre...ce mare a crescut bebe!

Pupici!


Mihaela si Alexia Maria26 august 2004

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

aissa am vazut si eu pozele cu tortul si sarbatorita. Fain de tot!

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)

http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Crini LA MULTI ANI! Sa ai parte doar de sanatate, noroc si cat mai multe realizari!

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)

http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

DAMIAN, sa cresti mare, sanatos (caci frumos esti oricum...iar ochii sunt superbi), sa ai o viata plina de realizari si sa-ti bucuri parintii in fiecare zi alaturi de surioara ta!
Georgiana, ai niste copii reusiti si esti o mamica implinita! Am vrut sa fiu prima (bineinteles dupa tine) care va ureaza toate cele bune!

LA MULTI ANI crini ca am inteles ca e ziua ta astazi si iti doresc sa ramai mereu tanara, sa te bucuri de copiii tai minunati si sa ai o viata plina de satisfactii!



Mihaela si Alexia Maria26 august 2004

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

Ok... fie Mihaela ... sunt eu a doua I'm just joking...
Oricum... vreau sa urez din tot sufletul La Multi Ani! lui DAMIAN si chiar daca e micutz el acum, o sa creasca un voinic, frumos si destept si descurcaret, sa nu fie de deochi.
De asemenea vreau sa o felicit si pe Georgiana care ma fascineaza mereu cu felul ei de-a fi... asa mai copilaros :) nu o zis cu rea intentie ci chiar is mandra ca o cunosc :)

Ai 2 copii super sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei!

Daca e ziua ta Crini iti urez si eu un calduros La Multi Ani! sa fii sanatoasa, implinita si sa te bucuri de florile tale (copii tai)

si sanatate!


Andreea, Doru si Nathalie(29.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37497" target="_blank">Povestea zanei www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36133&whichpage=2" target="_blank"> Cererea in casatorie si povestea noastra
Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

DAMIAN. Sa cresti mare, sanatos si frumos si sa ii bucuri pe ai tai parinti si pe surioara ta in fiecare zi cum ai facut-o si pana acum. Geo, felicitari pt puiul mic si scump. Sa iti insenineze viata mereu!
Crini, La multi ani!Sa ai parte numai de ani frumosi alaturi de copiii tai minunati!

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubitnoisi mai noicele mai noinou-noute


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

La multi ani DAMIAN!
Sa fii sanatos, fericit si norocos!

Roandre, de ce nu oi fi intrebat si eu saptamana trecuta de obiceiurile astea de turta??? Ca n-am facut multe de acolo. Nu i-am dat prosop nasei, nu am pus fata pe galeata, nu i-a taiat par decat motul, habar nu aveam de ban de argint, motul e prins cu un elastic de par infasurat de fff multe ori si asa l-am pus intr-o punguta. Lasa sa fim noi sanatoase, ca la fel sunt si fetele din alte zone ale tarii si lumii unde nu se practica asta....
Cat despre poze, acum inca incarc la ele, cand e gata de tot albumul va pun link-ul. Alea cu tortul le pusesem dinainte de petrecere. A, si tortul a fost fff bun, s-a mancat jumate si restul le-am dat si la pachet, fetele care mai de care au mancat hartia (la mare pret au fost coifurile si suflatorile, dar a mers si pliantul de la Cora). Bineinteles ca daca vroia una o jucarie sau un balon toate tabarau pe acelasi lucru, baietii aveau berile ascunse pe dupa televizor si cine mai stie pe unde si tot au reusit sa le-o darame, ce sa va zic: A FOST FRUMOS!

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniver31 spune:

La Multi Ani! DAMIAN
Crini, La multi ani!Multa fericire.sanatate si noroc.

Pupacim pe toata lumea si va dorim un we super placut

Oana,Nae si Danny(17 10 2004)

http://community.webshots.com/user/b35noc

Mergi la inceput