Ajutati-l pe George

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mia73 spune:

ma numesc elena(matusa lui george)
am intrat pe forum pe adresa surorii mele deoarece azi am avut,sa spun o surpriza neplacuta (desi sincer e putin spus).am citit pe forumul romanilor din italia cum eram acuzati de excrocherie noi si d-le ce se ocupa de campania de strangere de fonduri pentru george(am ramas muta de uimire -noi suntem disperati si traim cu senzatia ca ne zbatem ca pestele pe uscat,iar terte persoane rau intentionate sau in necunostinta de cauza fac afirmatii gratuite).Lucrez in cadrul unei directii de sanatate publica si cunosc tot ce tine de fundatii si de ce programe avem noi pentru copii cu autism .Singura fundatie din judet care lucreaza cu copii cu autism e din barlad si a fost contacta , am mers doar o singura zi(asa cum a spus si sora mea)in rest nu se lucreaza cu copii cu autism (iar ca si in cazul altor afectiuni suntem departe de ce ar trebui sa fie).La noi in tara suntem in stadiul in care ne exprimam pareri de rau si atat(nu vreau sa fiu prea categorica dar asta e realitatea)Nu pot sa descriu ce intorsatura au luat vietile noastre dupa diagnosticarea copilului si nu as dori nimanui sa treaca prin ce trecem noi pentruca lumina de la capatul tunelului nu se prea intrevede.persoanele care ne-au sprinit foarte mult sunt cele care au copii cu astfel de probleme sau au cunostinta de boala si tin sa le multumesc in mod deosebit acestora.[Sincera sa fiu la o astfel de acuzatie nu m-am gandit nici o secunda ca ar putea aparea- e cumplit ce se intampla:stai deoparte dar aduci acuzatii]Imi pare rau ca m-am axat mai mult pe "incident" dar pe langa faptul ca in tara nu se misca nimic mai esti si terfelit,mai avem mult de invatat din vest la capitolul comportament si tinuta in viata de zi cu zi.Ma gandeam cum am putea fi intelesi de persoanele ce aduc acuzatii gratuite(stiu cum :trecand prin ce trecem noi)dar sper ca un astfel de lucru sa nu se intample.Voi mai reveni in alta zi,nu stiu ce as mai putea spune :multumesc din suflet persoanelor implicate in campanie(cuvintele sunt de prisos cand e vorba de a le multumi acestor persoane)[urmaresc campania si ma gandesc la diferente- si la noi sunt probleme si la noi s-ar putea face dar...]
Va doresc tot binele din lume, ca astfel sa daruiti o picatura si celor care au mare nevoie de o picatura de sansa.Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Din pacate acesta este unul dintre riscurile acestor campanii.
Imi amintesc cat de furioasa am fost cand in cazul Sabinei am fost pusi la zid. Nu-i bagati in seama, cine va dori sa va ajute va va ajuta.

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Ingerul a strigat
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62033" target="_blank"> VA MAI AMINTITI DE LOVE STORY?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_72 spune:

Imi pare tare rau ca trebuie sa treceti si voi prin fazele astea urate ale campaniei. dar sa stiti ca asta e o adevarata campanie. Asta inseamna cand ai si pareri pro si contra. Inseamna ca subiectul e urmarit. Stiu ca nu suna bine , dar va pot spune asta cu siguranta.
Tot ce puteti face e sa nu-i bagati in seama , sa nu va pierdeti timpul si puterea cu astfel de oameni. Sa nu le raspundeti si sa incercati sa postati mai departe ca si cum nu a-ti vazut ce au scris ei.Nu va luati la harta cu ei , ca nu rezolvati nimic.
Pe de alta parte , in ziua de azi se intampla si grazavii de genul amintit de acei oameni si poate ca de aceea ei nu mai au incredere in nimic si nimeni. Eu nu i-am acuzat f tare pe acei oameni. Am incercat sa ii inteleg si sa ii iert.

Hai fruntea sus si tot inainte

Cosmina, matusa Sabinei

http://sabinac.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Nu va necajiti, ce se spune uneori pe forumuri, te ingrozesti. Din spatele unor nick-uri se spun niste rautati greu de imaginat. Sigur ca e dreptul lor sa aiba indoieli, dar de multe ori depasesc orice limita.
Cand am facut noi prima incercare sa trangem bani pentru copiii orfani de care are grija preotul Tanase de la Valea Plopului (pe care il cunoastem personal si am fost acolo) nu mi-a venit sa cred ce scenarii au unii oameni in cap. Campaniile s-au schimbat, cate mi-au auzit urechile… nici nu-i mai ascult, eu imi vad de ale mele, cine vrea sa ajute, ajuta. Inca nu m-am decis ce ma deranjeaza mai tare, indiferenta sau reactiile negative. Pe de alta parte, tot timpul exista si surprize placute, oameni de la care nici nu te asteptai iti dau o mana de ajutor.


Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588/" target="_blank">Ajutati-l pe George!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Mihaela,
o dedicatie pt o mama speciala


Mama Specială
de Erma Bombeck

Cele mai multe femei devin mame accidental, altele vor, puține datorită presiunii
sociale și câteva din obișnuință.

Anul acesta aproape 100 000 de femei vor deveni mame ale unor copii handicapați.
V-ați pus vreodată întrebarea cum sunt alese mamele copiilor handicapați?

Eu L-am vizualizat cumva pe Dumnezeu privind în jos spre Pământ și alegânu-Și instrumentele
de procreație cu multă grijă și prudență. El se uită și Își instruiește
îngerii care notează într-un registru uriaș.

"Armstrong, Beth; băiat. Sfânt protector...dă i-l pe Gherasim. El e obișnuit cu
blasfemia."

"Forrest, Marjorie; fiică. Sfânt protector, Cecilia."

"Rutledge, Carrie; gemeni. Sfânt protector, Matei."

La sfârșit El dă un nume unui înger și zâmbește, "Dă acesteia un copil
handicapat"

Îngerul e curios. "De ce tocmai aceasta Dumnezeule? E atât de fericită."

"Întocmai," zâmbește Dumnezeu, "Aș putea da un copil handicapat unei mame care
nu știe să râdă? Aceasta ar fi crud."

"Dar are ea răbdare?" întrebă îngerul.

"Nu o vreau cu prea multă răbdare căci astfel s-ar îneca într-un ocean de
auto-compătimire și disperare. Odată cu prelucrarea șocului și a resentimentului, ea
se va descurca."

"Am privit-o azi. Ea are acea conștiință de sine și independență,
atât de rare și de necesare la o mamă. Știi, copilul pe care-l voi da
ei are propria sa lume. Ea va trebui să se transpună în viața lui și
aceasta nu-i va fi ușor."

"Dar, Dumnezeule, cred că ea nici nu crede în Tine." Dumnezeu zâmbește, "Nu contează,
pot să repar aceasta. Aceasta este perfect㠖 are destul egoism."
Îngerul comentează - "egoism? e cumva o virtute?"

Dumnezeu dă din cap. "Dacă nu se poate separa din când în când de copil,
nu va supraviețui niciodată. Da, iată o femeie pe care o voi binecuvânta cu un copil
mai puțin perfect. Încă nu-și dă seama, dar va fi invidiată.
Pentru ea nu va fi firesc niciodată un ‘cuvânt rostit’. Ea va considera ‘un pas’
ca fiind firesc. Când copilul ei va spune 'Mama' pentru prima dată, ea va
trăi un miracol, și va ști aceasta!"

"Îi voi permite să vadă clar lucrurile pe care le văd...ignoranță, cruzime,
prejudecată....și-i voi permite să se ridice peste acestea. Nu va fi niciodată singură.
Eu voi fi lângă ea în fiecare minut din fiecare zi din viața ei, deoarece ea
Îmi face lucrarea ca și cum ar fi aici la sânul Meu ".

"Și cum rămâne cu Sfântul protector?" întrebă îngerul, cu condeiul ridicat în
aer.

Dumnezeu zâmbește, "Oglinda va fi de ajuns."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_72 spune:

Doralina, e super.M-au trecut fiori cand am citit.
Am sa o pun si pe sora mea sa o citeasca.

Din pacate sau din fericire e tare real tot ce scrie acolo.

Cosmina, matusa Sabinei

http://sabinac.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mia73 spune:

Doralina
sper ca ceea ce ai scris e adevarat si nu e totulpura intamplare
si mai ales noi toate care am fost alese sa putem duce la bun sfarsit
lucrarea lui Dumnezeu si ca ne vom putea ridica deasupra lacrimilor si a autocompatimirii ca sa putem face ceea ce trebuie ptr copilasii nostri
poate cel mai dureros in aceste cazuri este ca nu toata lumea intelege si se avanta in tot soiul de speculatii facut de pe pozitia intangibilitatii lor
dar asta este Dumnezeu ne cheama pe toti la mintuire insa pentru unii alege si mijloacele
Asta nu e o garantie a castigarii statutului de mantuit
este cale lunga si grea pina acolo
Ce sa va spun de george
ieri dupa amiaza inainte de a ne pregati de lectie cand pregateam materialele el si-a luat frumos scaunelul s-a asezat pe el si astepta sa faca ceea ce trebuie ptr ca altfel nu ar fi primit sucul pe care si-l dorea
Asta inseamna ca el a inteles ca trebuie sa munceasca ca sa primeasca
E si asta unprogres
Mihaela

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza-daniela spune:

Draga Mihaela, draga Elena, uite ca nu am mai apucat sa scriu deloc pe forum. Sambata 19 noiembrie va fi o emisiune la postul de radio romanesc din Toronto (1430 AM, radio Nostalgia, de la 9 seara), in care vom vorbi si despre George. Speram sa aiba un impact cat mai mare in comunitatea romaneasca din Toronto. Mai avem si alte actiuni in curs de desfasurare, dar vom vorbi despre ele cand se va concretiza ceva.
Am sa intru si eu pe forumul Romanilor din Italia, am sa le raspund cu frumosul, si am sa la le explic ca nici noi, cei care am demarat campania pentru George in Toronto, nu suntem escroci. Ieri am incercat sa ma inscriu pe acel forum, dar nu am reusit, diseara sper sa intru. Apoi am sa ii las in pace, pt ca, intr-adevar, nu merita sa insisti cu asemenea oameni. Pot sa spun insa ca revin cu bucurie pe acest forum, unde ma simt ca acasa, intre oameni buni, si cu dragoste in suflet.
Am primit un raspuns si de la Episcopia de la Vatra Romaneasca, Statele Unite, nu au promis inca nimic, dar ni s-a spus ca apelul familiei Cuzuc va fi inaintat Inalt Prea Sfintitului Nathaniel

Doamne ajuta!
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Buna, lucrurile incep sa se miste... O colega de serviciu mi-a dat astazi pentru George 60 CAD, si va transmite multa sanatate si putere sa duceti asa o lupta. O cheama Gabriela, e un om deosebit.

Am actualizat pe site situatia donatiilor:1,300 EURO; 1,795 USD; 105 CAD

Daca mi-a scapat ceva, sa-mi spuneti.

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588/" target="_blank">Ajutati-l pe George!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Corina,
am fost foarte impresionata de promisiunea ta de a traduce,n-am indraznit,prioritatea e acum stransul banutilor pt George.
Intre timp am luat legatura cu mai multi parinti care traduc capitole dintr-un manual aba,le-am centralizat, cam 3 sferturi e gata.
Ma gandeam daca ai putea sa deschizi tu un topic separat"Hai sa ajutam cu o traducere", poate in alta parte,multi parinti din Romania ar fi incantati sa ajute asa, uneori cu banutii e tare greu,unii nici nu mai trec pe la Aj umanitar,spunea cineva ca e ca o rana deschisa...
Sau altcineva poate se ofera sa coordoneze "atelierul de tradus"
E o munca migaloasa, face fiecare cat poate,cand nu mai poate anunta si vine altcineva...
Eu nu mai pot o vreme voi fi f ocupata...
DAca se ofera cineva pot trimite pe mail si ce s-a tradus si ce mai e
mariana_1_2003@yahoo.com

Mergi la inceput