Copilasi de iulie-august 2004 (116)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_s spune:

Simona, eu ti-am trimis PM cu bona ca aveam mai mult de scris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

sugestia mea este sa ii spui de la inceput ce are de facut in cat mai multe detalii. si mai ales sa ii arati cum te joci tu cu bb, care sunt jocurile si jucariile preferate, cum ii distragi atentia de la lucrurile interzise, etc.
de ex bona mea o trata pe alexandra ca pe un bebelus. nu era atenta la jocurile pe care le initia moatza, ii impunea jucarii si jocuri pe care ea le considera potrivite fara sa-i astepte reactia... am avut o mica discutie cu ea, iar acum o lasa pe pitikutza sa-si aleaga activitatile si se minuneaza cat de multe idei poate avea un copil de 1 an. iar pentru alexandra e foarte bine, pentru ca o stimuleaza foarte mult.
si sa o lasi cat mai mult cu bb cand esti tu acasa, ca sa vezi cum se descurca.
pupici

foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Io'st prezenta, mai targ cu okiu' pe aici. Dar intre timp, fiindca am o zi mai lejera, ma ocup si de tramvaiele alea, sa nu mai umble de capu' lor pe strazi.

Ina32 & Raducu (14.07.2004)
poze Raducu
La mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

atentiune atentiune !!!
am facut rezervarea pentru 23 octombrie, ora 17 !!!!

as vrea ca pana sapt viitoare sa definitivam lista, sa stiu cate persoane vom fi ...

* Simo
* Monica (Cristalina)
* Monica
* AndreeaB
* Dana
Irina (nu vine)
* Nicole
* Adema
Caro
* Gabi
* Marcela
Adina
* Alice
* Andreea (Andries)
* AndreeaS
* SimonaR
* Alina
Miha ?
* Oana



Nicole & Andreea Alexandra (26.07.2004)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Neata!

Intru iute sa nu ma puna Nicol absenta.... Pupici Andreiutei!

Papadica draga, lasa nu mai fi depresata ca va fi poate mai greu la inceput, dar dupa aia, cine va fi fericita posesoare a doi copii frumosi? O sa vezi ce bine e sa fie diferenta mica de varsta intre ei....

Il pupam si pe pupi . Degeaba zice mami a lui ca nu-i frumos, ca minte...Am vazut si pozele de tinerete ale lui mami. Faine! faina mami!

Lia, zi-mi si mie unde e articolul ala, sa-l mananc...respectiv sa-l citesc si eu si sa ma crizez, ca nici al meu nu a facut nici un fel de infectie pana la 1 an. ma rog, a facut rubeola chiar la 1 an.
Sa stii ca din ce descrii tu seamana al dracului de mult cu rubeola lui Tudor, tot asa a avut febra fara alte simptome (ba nu, a avut si rosu in gat) si dupa multe zile i-a aparut eruptia pe corp, despre care doi medici mi-au zis ca e reactie la antibiotic. Abia in a treia zi de eruptie, cand era generalizata, au recunoscut ca e rubeola. asa ca ai in minte si varianta asta...

Si mie mi-e ciuda cand vad mamicile plimbandu-se agale cu caruciorul...mi-aduc aminte de mine anul trecut pe vremea asta. Cand ma gandesc ce stresata eram atunci, ca n-a papat, ca nu doarme decat o jumate de ora, ca se scoala noaptea, etc. etc.....ar fi trebuit sa fiu si eu mai relaxata si sa ma bucur mai mult. dar deh, neuronu mic si smochinit nu m-a lasat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

io lesin de ras, citind capitolul de anul trecut, de pe vremea asta, am gasit ceva scris de Monica ...despre ingrijirea copilul de 2 luni ...nu mai pot de ras

"In cartea minunata "Ingrijirea sugarului si copilului mic"...din 1966 toamna, zice asa:
"mama e de preferabil sa doarma intr-o camera cat mai departata de cea a copilului, ca sa nu-l auda cand plange.."
Daca stiam ne faceam casa d'aia stil vagon! Sa nu auz neica nimic cand dorm!...hahaha

Si acum sa va zic cum devine cu programul copilului la 2 luni...luati aminte!
Incepe apoteotic:
"Ora 5.30-schimbarea copilului si pregatirea pentru masa...
...
ora 6.30-9.45-culcati copilul care va dormi linistit
ora 9.45-10-pregatirile pentru a doua masa
ora 10.00-10.15-a doua masa!
....
ora 14.15-17.30-masa de pranz a mamei urmata de odihna ei binemeritata. Copilul doarme linistit!
...
ora 22.00-22.30 a cincea masa. Dupa aceea, sugarul doarme linistit!
Mama aranjeaza lucrurile folosite. Urmeaza odihna, o lectura placuta etc."

Nicole & Andreea Alexandra (26.07.2004)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Simona-eu ii dau 3 milioane/luna +abonament pe toate liniile (inca 700 mii), pt program 7.45-16.45. Uneori mai sta peste program si compensez cu liber cand mai vin ai mei. Si intr-adevar, fff important sa-i spui clar de la inceput ce pretentii ai. Eu am fost oarecum presata cand am angajat-o (ma lasase in balta precedenta bona) si unele lucruri le-am omis. Dupa aceea e mai greu, orice i-ai spune suna ca o observatie/critica. Si mi se pare super buna ideea Dariei cu notatul in caiet.

Ina32 & Raducu (14.07.2004)
poze Raducu
La mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

Irina ...cu tramvaiele astea o sa te descurci tu, da sa vezi acolo la contraventii ce misto este, io am picat prima data sala din cauza lor ...nu ma pricep la luat amenzi

v-am motivat absentele ...hehehehe!!!

Nicole & Andreea Alexandra (26.07.2004)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Dorsilia pe principiul mai sus enuntat de tine ar insemna ca procent intunecat din pop.ulatia Romaniei sa faca meningita dat fiind ca io copilasi de/ai lor bolnavi n/am vazut de cand sunt.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58070" target="_blank">Cum arata mama mea?

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57873" target="_blank">De la inima la inima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi notam ... ca io intru in casa, ea iese ... deci in 2 vorbe nu retin nimic din ce ar trebui, asa ca avem urmatoarea schita, nu radeti, de exemplu azi:
lapte de vaca : 05,35
iaurt+painica - dupa trezire, olita
pranz: supa Giuliei + felul II omleta cu cascaval+painica+Tedy cu paiul
lapte : de vaca, Milli sau formula ... ce-o fi prin casa :)
somn: ... - aici scrie ea intre ce ore, de obicei 14-16 ...
fructele: ... la fel, ora la care le-a papat - de obicei 17,00
ultimul Pampers - ca sa nu o schimbam aiurea ...
Cam atat; daca am ceva extra, de ex. sa-i scriu sa-i dea ceva anume de rontait, vreo haina, ii scriu tot aici, macar nu are motiv sa nu execute ...


_
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput