Dr. Tutunaru ( 8 )

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Buna tuturor!Vreau sa va scriu in mare cum a decurs nasterea fetitei mele Sarah Marie; pe 28 sept. am fost la cabinet la dr. Tutunaru(aveam 40 sapt.) si mi-a spus ca bebelusa are 3700g si se poate naste fara probleme. Cum eu tineam neaparat sa nasc natural m-am gandit ca bebelusa poate avea chiar 4000g asa incat am decis sa-mi provoace nasterea pe 29 sept. M-am internat la ora 11 cand mi s-a si declansat nasterea; la 12 noaptea aveam dilatatie 1 cm si contractii suportabile; dr nu a vorbit nimic cu mine, mi-a spus doar ca vor incepe contractiile si atat. La 1 noaptea mi-au rupt membranele si pana la 6 dimineata m-am chinuit cu niste contractii infernale iar colul se dilatase doar 2 cm; mi-au montat epidurala in speranta ca ma voi dilata; nici dimineata medicul nu a vorbit cu mine. Pana la 11 si jumatate nu m-a mai bagat nimeni in seama(desi fusesem tare "draguta") iar la 11 si jumatate cand m-au controlat au ramas uimiti ca aveam dilatatie 10cm(cine stie de cat timp); s-au grabit sa ma duca in sala de travaliu doar ca intre timp au mai venit 2 gravide care trebuiau sa nasca si care au si nascut inaintea mea; mie mi-au zis sa imping in pat pt. ca ajuta. Cand a venit moasa sa ma mai controleze s-a speriat si a inceput sa tipe "aoleu naste, naste"; m-au urcat de urgenta pe masa in timp ce o alta doctora tipa la mine sa nasc mai repede ca are si ea o pacienta care trebuie sa nasca; din pacate moasa m-a impins pe burta de 3 ori de-am crezut ca-mi ies ochii din cap; copilul nu a respirat bine, nu a tipat si a iesit cu capul umflat si vanat din cauza ca a stat foarte mult acolo; mai mult medicul i-a taiat si nasucul putin in timp ce ma taia pe mine; cert este ca nimeni nu mi-a zis sa-mi traiasca si nici nu mi-au pus banderola din aceea pe mana (s-au gandit probabil ca nu mai am nevoie;au dus-o repede in sectia de neonato; Sfantul dr. Tutunaru nu a vorbit deloc cu mine; practic nu a venit nimeni sa-mi spuna ce e cu copilul meu; timp de 4 ore am plans si am tipat ca vreau sa-mi vad copilul insa nu m-a bagat nimeni in seama; pe seara m-am intalnit intamplator cu dr. Tutunatu si mi-a spus ca e frumoasa copila si ca are fard natural pe pleoape; fetita nu a avut nici pe departe greutatea de 3700g ci 3130; eu am fost tare dezamagita de dr. si din cauza lui era sa-mi pierd copilul sau mai rau, sa ramana toata viata cu sechele pt. ca a facut ulterior convulsii si a stat la terapie intensiva; cam asta a fost experienta nasterii fetitei mele; acum Sarah este o frumoasa si ne umple sufletele de bucurie.Gabriela, mamica Sareihttp://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriela_panait2000/album?.dir=/d765

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:

Buna!

despre experienta nasterii Sarei... no coment!... tu nu erai pacienta dr. Tutunaru? cum se poate sa nu vorbeasca cu tine? mai ales in asa momente?

cat despre moasa... si pe mine s-a apasat cu toata greutatea ei, de era sa-mi iasa okii, dar a iesit si bebe, uneori ajuta...moasele.

in schimb, am vizionat pozele cu voi, sunteti tare frumusele, si mami si fetita, lasa, a trecut, sa fie bine de-acum incolo! sa fie sanatoasa!

a, sa stii ca la cate nasteri au astia pe cap, crezi ca le mai sta mintea sa felicite pe fiecare? uite ca nici mie nu mi-au urat asta... si nu era nici pe departe inghesuiala la nasteri in ziua aia... e si? crezi ca-mi pasa mie? tot ce conteaza e bebele, si pe mine m-au repezit alea de la neonato, m-au ciupit de sfarcuri ca cica nu stiu sa alaptez(de unde naiba era sa stiu...) si mana mi-au invinetit-o cu perfuzii...chestii de astea naspa... don't wory! se intampla fiecareia cate ceva neplacut la nastere, ce putem face acum?

hai ca m-am intins, sa fiti fericiti alaturi de Sarah Marie!!!

Mami Gabriela si fetitzuca Mariuca(31 dec 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Valen, ce-ai povestit tu aici mi-a dat dat fiori reci pe shira spinarii, mai ales ca-s in s. 37 si peste foarte putin timp va trebui sa nasc si eu tot natural, tot cu Tutunaru. Pana acum am avut o parere foarte-foarte buna despre Tutunaru: m-a ajutat enorm in timpul sarcinii, mai ales ca a fost cu ceva probleme. Nici nu vreau sa ma gandesc ca la nashtere ar fi posibil sa nu ma bage-n seama...ar fi chiar tragic.
Acuma, ce nu-nteleg eu din povestirea ta:
1. Ai incercat sa iei totusi legatura cu el pe perioada travaliului? L-ai sunat sau ti-ai trimis sotzul sa stea pe capul lui? Chiar nu pricep de ce te-a abandonat acolo...uitase ca tre' sa nashti sau ce mama naibii? Era plecat din spital, sau cum a motivat faptul ca n-a trecut deloc pe la tine?

2. Moasa repartizata tzie nu trebuie sa vina mai des sa vada ce faci? Aveai posibilitatea sa dau ushor de ea?

3. Daca ti-au montat epidurala, nu trebuia cineva sa te controleze in permanentza? Au disparut cu totzii si te-au lasat asha, la voia sortzii?

4. In tot acest lung rastimp cat a tzinut travaliul, n-ai incercat sa dai de nimeni? Macar poate cu un scandal mai rezolvai ceva. Sotul tau nu era cu tine? Stia in ce situatie esti?

Itzi pun intrebarile astea fiindca simt nevoia sa fiu pregatita de orice...macar, daca am ghinionul sa patzesc si eu vreo chestie d-asta, sa stiu ce masuri sa aplic.

Hai bine ca s-a terminat totul cu bine si sanatate multe amandurora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

gabriela,
mi se pare destul de tragica povestea ta... bine ca finalul e fericit, sarah marie e tare frumoasa
Dar dincolo de asteptarile pe care le are cred fiecare de la medic la naster, chiar u integ cum de te-au abandonat asha - mai ales ca inteleg ca nu a fost o problema de cotizare...

oricum, bine ca fetiza e bine sanatoasa!
Magg 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Valen, inca 2 intrebari mai am la tine: Tutunaru te-a informat asupra eventualelor riscuri posibil aparute la o nashtere provocata? (travaliu prelungit si mult mai dureros, probleme pt. bebe...)
Si doi: de ce n-ai mai avut totusi putina rabdare cu nasterea? In fond, termenul limita pt. bebe e de 42 de saptamani, nu 40. Ai fi putut sa nashti natural in cateva zile dupa trecerea termenului de 40, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Intrebare la fetele care au nascut deja: Cat de prezenta in sala de travaliu/nashtere e moasa? Din cate stiu eu, are un rol foarte important, nu?
Eu una nu ma astept ca Tutunaru sa ma tzina de māna pe perioada travaliului. Probabil ca va aparea doar in momentul expulziei....nu-mi fac iluzii ca-l voi vedea prin preajma mea mai devreme. Insa, moasa ar trebui sa ca ma tzina sub observatzie, nu? Ca, la urma urmei, ea este cea care-l cheama pe doctor cand se ajunge la dilatie 10 si practic, incepe expulzia. Pot sa stau linistita ca o voi avea prin preajma sau tre' sa-mi fac griji ca nimeni nu se va uita la mine?
Cam care-i procedura: o chem periodic sau vine ea doar cand ishi aduce aminte de mine? In cazul din urma, poate-i bine sa-i intind un stimulent financiar from the begining, macar sa am certitudinea ca cineva ma ingrijeshte totusi.
In cazul vostru cum a fost? Evident, ma refer la nashterile naturale, ca la cezariene se schimba fundamental foaia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Lordra - iti explic eu cum e cu nasterea provocata la dr T: pe mine m-a chemat el de 2 ori sa-mi provoace nasterea. Prima data nu am vrut, pt ca era 6 aprilie si DPN era 8 aprilie (asta dupa UM, ca ecografic bebe era inca in sapt 39 - de-asta nici n-am vrut), iar a doua oara, cand m-am si dus, adica pe 13 aprilie. Bebe inca tot nu implinise 40 sapt ecografic, deci mai puteam sa astept.
Dar m-a chemat iar, era si de garda, mi-a invocat si faptul ca are anestezist (perfect adevarat, se pare ca n-ar fi venit noaptea), asa ca a doua oara m-am dus.

Nu cred ca Valen a luat decizia de una singura, si dupa cum am observat, e o practica din partea lui asta.

Si NU, nu m-a informat nici un moment asupra posibilelor riscuri aparute la o nastere provocata. Si la mine, bebe a intrat la un mom dat in suferinta fetala (lichidul verde).

Iar cu moasa... din 3 cate le stiam super de treaba, eu am nimerit-o pe aia mai nashpa... Eram 3 in salon, eu ultima venita am nascut prima, dar toata lumea se invartea in jurul celorlalte doua, care erau de dimineata acolo cu contractii, deci mai avansate decat mine.
Mi-au pus aparatul ala de monitorizat pe burta, si m-au cam lasat acolo, mai veneau din cand in cand sa verifice...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Andira, daca asha stau lucrurile, e cam nasoala treaba. Inseamna ca nu-mi ramane decat sa ma rog ca fiica-mea sa nu fie prea lenesha si sa dea semne singura ca vrea sa iasa afara.
Daca am ghinionul sa ajung la 40 de s., o sa incerc sa negociez cu Tutunaru data si felul nashterii. In fond, e vorba despre mine si copilul meu, nu? Daca ma voi arata reticenta si-i voi spune ca stiu care sunt riscurile nashterii provocate, poate devine mai maleabil. La urma urmei, nu e vorba de orgolii aici, ci de ceea ce e mai bine pt. pacient.
Sper sa nu fie cazul sa ajung la discutzii in contradictoriu cu el si natura sa-si faca treaba cand/cum trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Mai fetelor, tare rau imi pare ca mai exista si astfel de experiente naspa la nastere. Iar acum de ce sa ne dam dupa deget, sunt mult mai puternic resimtite in functie de asteptari. Iar dupa ce toata sarcina ai bantuit pe aici e imposibil sa nu ai asteptari mari din partea "sfantului"
Ce sa va spun, la mine nu a fost deloc asa. Pe scurt am nascut in 5 ore interval in care l-am vazut pe doctor si el pe mine de 3 sau 4 ori. Moasa nu mi-a apartinut in exclusivitate, dar a fost destul de prezenta. Nu m-am simtit abandonata chiar daca sala de travaliu era plina de gravide, nu in travaliu dar venite sa acapareze UNICUL aparat de monitorizare, in defavoarea celor doua proaste care si nasteau (eu si inca o fata), si care chiar aveau reala nevoie de acel aparat. Ma rog una peste alta la mine a fost si mi-a ramas in memorie ca o experienta chiar placuta, in ciuda durerilor. Nici cand am fost insarcinata nu mi-a fost frica de nastere iar acum cand stiu cum este nu mi-e frica s-o iau de la capat. Am convingerea ca datorez in mare parte aceasta nastere rapida doctorului Tutunaru.
Daca vreti varianta lunga cititi povestea nasterii lui Filip.
Va pup si va doresc sa nasteti usor si bine ca mine!

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Valen cred ca ne-am intalnit intamplator prin Elias in data de 1 octombrie, sambata dimineata cand tu probabil erai la control, iar eu asteptam sa-mi verifice atzele dupa laparo..L-ai chemat parca sa vb cu el si el ti-a zis sa pleci... si tu i-ai zis ca "ne mai intalnim noi"... Dupa poze parca tu esti acea mamica..

Mie imi pare rau ca s-a intamplat asa. Eu sper ca si tu si fetita sunteti sanatoase si ca poate a fost totusi o lipsa de comunicare. T prefera pacientele care pun intrebari. Si eu am patzit la fel cu el da' l-am prins la coltz si mi-a raspuns la toate intrebarile posibile, a vb cu mine si mi-a explicat tot ce am avut nevoie sa-mi explice,

cami



Mergi la inceput