Copilasi de iulie-august 2004 (114)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

si inca ceva, sa fie copilul meu stangaci? ca ii dau ligurita pe partea dreapta si si-o muta in mana stanga, cu dreapta tine si cu stanga rupe din paine.

si ca sa ma linistesc si eu...mai sunt copilasi de iulie-august 2004 care NU urca singuri treptele (Danut abia le urca pe alea de la bloc tinut de mana si greeeeut, ca are cracii scurti cred) si care NU merg perfect (adica fara sa cada?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna seara!

Eu sunt fara Stefi, fac bagaje, inca nu am terminat, dar nu am nici un spor, deja mi-e dor de ea. Eu am si racit, asa ca am o stare super proasta .

V-am citit, dar nu am avut timp sa vad poze, promit sa recuperez.
Lia, inaite de ati spune retete, vreau sa-ti spun ca eu am un mixer vertical Braun, care are si un mini tocator si cu care am tocat toate legumele. Iata procesul tehnologic: Am dat un clocot la ficatei, numai atit cat sa se ridice spuma. Am calit in 2 linguri de ulei si 3 de apa (merci Andreea) o jumatate de ceapa, apoi am adaugat un morcov, o radacina de patrunjel si o bucatica de telina. Apoi 1/2 de dovlecel si un gogosar. Am lasat vreo 5 minute, apoi am pus ficatelul si apoi cartofii. Dupa alte 10 min (aproximativ) si 2 rosii curate de coaja. Siun pic de sare. A iesit super, mi-au iesit mai bine de 2 portii, inainte sa-i dau Stefaniei l-am bagat in blender. I-a placut la nebunie, tati a spus "parca s-au batut turcii la gura ei", manca si ea cu lingurita ei si ce ii dadea tati. Pofta buna!

Eu va urez un week-end placut, cu cat mai mult soare si sa ne revedem cu bine! Pupici!

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefi mica-mica si Stefi - mica

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Helllouuu girls

Kim - bine ca mai scrii

Polux - si Giulia are zile de tacere si altele de logoree, io zic ca sunt perioade trecatoare si la Adeluta
Da chiar, pozici noua nu ne arati cu printesa ta mica ???

Lia Lia Ciocarlia - Giulia nu umbla bine, nu stie sa cada, nu urca scari singura decat catarandu-se de dejtele mele, deci nu te preocupa, Danut nu e singurul. Aaa, cu stanga subscriu si eu, o fi definitiv oare ? Giulia are clar preferinta asta de pe la 3-5 luni si inca nu i-a trecut, asa ca eu cand vreau sa-i dau ceva ii pun drept in fata sa aleaga ea cu care mana sa ia obiectul, papaica ... ea prefera stanga !

Amironeanu - asteptam vesti, sper sa va relaxati un pic si voi stiind ca Stefania e pe maini bune

Philip - hihihi si Giulia ii are verzi acum, dupa ce i-a avut aproape negri la nastere, apoi albastr inchis, apoi albastru deschis, acum verzi ... oare vor ramane asa ?

Gata, fug la pranz !!!

O duminica frumoasa sa aveti alaturi de cei dragi !


_
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Buna!

S-a culcat sanatos tun si s-a trezit cu febra si de azi dimineata de la 6 e treaz si n-a dormit de loooooooooooc, ma doare capul ingrozitor din cauza ganditului intensiv si pt ca-s necajita si ingrijorata si nu stiu cum sa-l fac sa doarma, a tipit 30 de minute si atat, ca a obosit cat am fost la medic si cat am asteptat pe acolo o ora.

Azidimineata la 6 s-a trezit puiutul meu febra, i-am luat-o doar la nivel axilar si avea 38.2, i-am pus un paracetamol supozitor si l-am dus la medic mai tarziu. I-a scazut febra cu supozitorul in aprox 40 de minute. Are obrajorii rosu aprins si la medic ne-a pus diagnosticul de herpangina. Ne-a recomandat paeracetamol, echinaceea, tot asa de 3 ori pe zi si ceva picaturi in nas ser cu efedrina, parca asa am retinut, nu stiu exact acum e sotul plecat cu reteta in cautare de medicamente. Ne-a spus ca daca nu cedeaza febra sau nu trece dupa 3 zile sa mergem din nou pt antibiotic. Am inteles ca boala asta e de natura virala....

Si pe prospectul de la echinaceea ce o aveam in casa scrie ca se copiilor da de la 3 ani in sus....oare sa-i sau, sa nu-i sau? ce efecte adverse are ca nu vad sa scrie, oricum prospectul e totalmente in italiana si nu-nteleg nimic, decat de la ce varsta se da si cat anume. Roxiii, sau cine le mai are cu astea...ce sa fac? sa-i dau?

Tare sunt suparata, ma intreb de unde a colectat viroza asta ca nu a intrat in contact cu nimeni bolnav din cate stiu eu. Si ma sperie puseele astea febrile. Acum iarasi la 1.30 PM i-am dat Calpol o lingurita ca iar ardea.
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

saluti`.
lia, binduie o viroza timpita, asa ca de colectat o putea colecta din multe parti. despre ser efedrinat, io stiu ca nu-i asa grozav, la modul ca se evita a se administra la copii, mai ales asa mici. asa stiu eu, dar fetele bazatele, adecalea roxana ori olivia ne pot lamuri. apoi, despre mers, ilinca merge bine as putea spune nu are ins a stabiliotate din care cauz adaca nu as pune-o in ham (afara, ca-n casa mergem in spatele ei) ar da cu nasu-n toate. scarile le urca tinuta de sub brat, asa ca, dupa cum vezi mai suntem si noi in grupul vostru. pupici si sanmatate lui danut iar tie nervi tari. a!!! sa nu uit, am vazut si eu pozele, da-mi in cap cu ce vrei, dar si mie mi se pare ca seamana cu tat-su, na! si apoi, las` ca mai ai o sansa ca macar celalalt sa-ti semene, io mi-am luat gindu`, da` banuiesc ca despre asta nu-ti mai arde acu.
liliana, sa stii ca si mie mi se pare ca ilinca nu mai spune multe din ce spunea, inca nu-mi fac griji, acum vorbeste o japoneza perfecta
olivia, de ce nu dormi?? ati patit ceva? sa stii ca ne lipsesti si vorba nu stiu cui, eram obisnuita sa cetesc dimineata mai multe pagini.
monica, la capitolul asta nu m-am bagat niciodata, al meu barbat i-o belea, pardon si-l bibilea, dar chiar asa, medicul ce zice?
andrea, ti-am mai urat da` o mai fac, petrecere maxima si dar mic!
oare mai vroiam sa zic ceva? nieee, iar mi-a plecat de-acasa neuronu`

Carmen,Ilinca&Ionut

tzucurei de tzucurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Am deschis si un subiect la "nasterea pe glob", haideti sa fim alaturi, virtual, de o familie al carei bebelus s-a grabit sa ii cunoasca pe mami si tati.


Allen s-a nascut prematur, pe 15 septembrie, la doar 24 de saptamani. A avut doar 681 de grame la nastere. E un luptator, are deja 9 zile, e bine, bea lapte pompat de la mamica lui.
E baietelul unei prietene din Japonia, abia am aflat ca a nascut. Mamica e la prima nastere, in decurs de 24 de ore a trecut prin o multime de socuri plus durerile fizice.

Va rog, haideti sa ne rugam impreuna pt acest mic sufletel sa fie sanatos, sa ia bine in greutate si sa plece acasa cu mami si tati cat mai repede.

Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

of, eli, micutul de el....

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Buna dupaamiaza fete cucuiete si copilasi buclucasi !!!
Aici tot , asa ca noi tot in casa sintem !!!
Lia, multa sanatate lui Danutz ! Sa se faca bine bine repede !!!

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)
Gizmo pina la un an
Gizmo dupa aniversarea de un an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

of-of...nici activitate pe forum cand am atat nevoie de sfaturi.....Danut tot face febra din 4 in 4 ore ...... adica tot la 4 ore isi pierde efectul antitermicul, nu mai stiu incotro s-o apuc cu el......Doamneeeeeee si vine noaptea, Ajuta-ne !!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

na` ca-s singura p-aci, fetili v-ati culcat?
lia, ce face danut?
schimbul 3, huzuriti?

Carmen,Ilinca&Ionut

tzucurei de tzucurei

Mergi la inceput