Ajutati-o pe Alina sa afle cum arata mama!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucia_lia spune:

Imi permit sa va reamintesc ca medicului trebuie sa-i spuneti despre diagnosticul de toxoplasmoza mostenit de la mama. In alta ordine de idei, v-as ruga sa ma anuntati daca ar trebui sa vorbesc cu parintii in privinta pasaportului si alte formalitati. Trebuie sa va spun ca personal am experienta neplacuta a precipitarii in ultima zi a unor probleme legate de plecarea in strainatate. Pe scurt, am trimis parintii impreuna cu un copil (Sebastian Adam) in Germania, am rezolvat cu cei de acolo cazare, masa, translator, bilete de avion la pret redus etc si AM UITAT ca le trebuie asigurare medicala si cum era anul acesta in luna mai, cate 500 euro de persoana la vama. Noi am omis sa procuram programarea de la medicul care l-a consultat, adeverinte de cazare etc. Norocul nostru si al lor a fost ca aveau la ei toate articolele decupate din ziar si lipite pe un album. Vamesilor li s-a facut mila de ei si au inteles situatia iar asigurare au facut in aeroport. Deci?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

fetelor sa ma lamuriti si pe mine...ca vreau sa imi mentin relatiile cu acest doctor minunat..
imi trimite si mie cineva un mail cu datele corecte si coerente ale acestui copil..DE LA NASTERE SI PANA AZI...ca uite , daca trimiteam pana acum..ar fi insemnat sa revin cu alt fax cu extra documente...nu se face asha..sa stiti ca omul ala vrea si el sa ucreze profesional..
anda, te rog mult sa te ocupi tu..asha cum mi-ai trisis acel mail..in romana..gaseste pe cineva sa imi traduca acele analize frumos..si de asemenea ce alte suferinte mai are copilul..ca sa stim o treaba..daca nu mai e nevoie..nu e nici o suparare..insa....va rog sa imi spuneti ca sa stiu cum rezolv..
sanatate

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Mai eu tot ce am primit am pus la mine ina album aici : http://community.webshots.com/album/458374864PFSoVQ Nu stiu cine poate traduce. Dar sa intre si sa le copieze de aici. Asta e tot ce am si tot ce se vede si la mine.
Lucia, te-as ruga sa le trimiti prin fax ca sa se vada. Le poti trimite la mine pe fax. Iti dau numarul :021/2704087. Astept.

Aino, te poti ocupa tu de traducere???

Ajutati-l pe Mihaita

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_lia spune:

Nu stiu ce fidelitate mai mare ar puteaavea faxul... Eu v-am trimis tot ceea ce are si mama despre fetita, am discutat acum 2 zile si cu medicul care a asistat-o la nastere. Ramane sa iau legatura cu medicul de familie azi, sa vad daca as putea sa aflu mai multe. In mod cert, diagnosticul este cataracta congenitala, confirmata si toxoplasmoza congenitala. Dupa cum se vede si pe ce am trimis eu scanat, trebuie sa revina pentru operatie, care nu se face in Ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aino spune:

Da,ma ocup eu de traducere.
Am contactat-o pe Anda pe privat.

A.K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Lucia, cred ca pe fax se vede mult mai bine. Nu se intelege bine de pe foile scanate. Daca intelegi tu, te rog, scrie aici tot ce contine folile care mi le-ai trimis. Aino vrea sa ajute cu traducerea, dar nu intelege textul. De ce nu vrei sa incerci sa le tirmiti si prin fax? Sau sa le scrii tu. Uite deja pierdem vremea, a trecut atata timp si stam pe loc ca nu intelegem ce scrie .

Ajutati-l pe Mihaita

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_lia spune:

IVASCU ALINA GEANINA – ZORLENI – judetul VASLUI
data nasterii: 29 septembrie 2004
prematur gradul III – 1000 grame la nastere
diagnostic la 3 luni
Spitalul Clinic “Sf. Maria” Iasi
internata la sectia III pediatrie cu diagnosticul “cataracta congenitala, hemangiom tuberos gamba stg, hernie ombilicala

Rezumat foaie de observatie – sugar de sex feminin in varsta de 3 luni cu greutatea de 3600 grame. Este innternat cu suspiciune de toxoplasmoza congenitala (in urma analizelor efectuate ambulator la Barlad). Examenul clinic la internare arata hemangiom tuberos gamba stg, hernie ombilicala, nu tine capul, strabism convergent si exista suspiciune de surditate. Examenul oftalmologic releva cataracta congenitala ochiul stang si glaucom congenital ambii ochi si fibreoplazie retrolentala. Cataracta congenitala este interpretata ca o consecinta a prematuritatii grad III (resuscitare postnatala) ce a generat fibroplazia retrorentala.

diagnostic 6 luni
Spitalul Clinic de Urgenta “Sf. Treime” Iasi
diagnostic externare: ambii ochi cataracta congenitala piodermita
Epicriza: AV AO nu colaboreaza
internat pentru operatia cataractei congenitale. Deoarece pacientul este diagnosticat cu piodermita se recomanda tratamentul afectiunii si revine pentru operatie


Restul se stie! parintii au fost trimisi la acel dr. Balta Florian de la Spitalul de Urgenta Bucuresti, care le-a spus ca singura solutie este operatia in Belgia si ca atunci cand vor avea cei 4000 de euro cat ar costa operatia sa revina la el ca sa le dea alte indicatii. Asta e tot ce s-a putut descifra de pe copiile actelor medicale pe care le detin parintii.
Cu respect,
Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aino spune:

Multumesc,Lia.
O sa incerc maine sa ma ocup de traducere.

A.K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

fetelor, eu si azi si peste un an va pot ajuta cu micuta....dar nu stiu in ce masura nu este prea tarziu...ce Dumnezeu , se sta de doua saptamani la niste traduceri..ganditi-va la micuta!!!!!!
va rog frumos sa imi traduceti actele care au ajuns la Anda si foaia ei de nastere, unde scrie de toxoplasmoza..plus alte acte daca mai aveti...dar va rog mult nu mai lasati sa treaca timpull. Eu nu pot efectiv sa fac mai mult..trimiteti-le apoi traduse pe fax andei...si mie pe mail...ma voi uita pe ele..daca sunt ok, eu ii dau nr de fax al doctorului si o scrisoare pe care i-o voi scrie eu, si totul este ca si aranjat...
hai va rog mobilizati-va...eventual luati un traducator autorizat si gara...o sa coste 2 milioane..nu se strang de aici 2 milioane sa fie platit?
astept vesti de la voi, mamici cu suflet mare

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aino spune:

Traducerea promisa.Imi cer scuze ca nu m-am putut tine de cuvant si sa o traduc mai repede.Nu sunt profesionista si nici nu stau in Italia,asa ca fetele care stapanesc bine italiana pot face corecturi unde e nevoie.Nu ma supar.
fibroplasia retrorentale,pe asta nu l-am gasit in nici un dictionar,dar sper ca se zice asa.


Ivascu Alina Geanina.
Data di nascita:29 settembre 2004
Prematuro,terzo grado-100 grammi alla nascita
Diagnosi a 3 mesi
Ospedale Clinico “Santa Maria”-Iasi
Ricoverata nella sezione pediatria con la diagnosi :cataratta congenitale,emangiomma tuberose gamba sinistra, ernia ombilicale.

Riassunto del foglio d`osservazione: neonato di sesso femminile, età di 3 mesi, col peso di 3600 grammi. E ricoverato col sospetto di toxoplasmosi congenitale ( secondo le analisi effetuate nel ambulatorio a Barlad-Romania). L`esame clinico al ricovero indica emangiomma tuberoso gamba sinistra, ernia ombilicale, non si tiene la testa, strabismo convergente e c`è il sospetto si sordità. L`esame oftalmologico rileva cataratte congenitale all`occhio sinistro e glaucoma congenitale ad entrambi gli ochii e fibroplasia retrolentale.
La cataratte congenitale e interpretata come una conseguenza della prematurità, terzo grado (risuscitazione postnatale) che a generato la fibroplasia retrorentale.
Diagnosi 6 mesi.
L`ospedale “Sf. Treime” Iasi,pronto soccorso.
Diagnosi all uscita dall`ospedale: entrambi gli occhi cataratte congenitale, piodermite.
AV (aquità visuale) AO (ambedue gli occhi) non collaborano.
Ricoverato per l`operazione della cataratte congenitale.
Siccome il pazinete e diagnosticato con poidermite,si raccomada la medicazione dell`affezione e ritorna per l`operazione.

I genitori sono stati mandati dal dottor Florian, all` Ospedale in Bucarest , dove e stata indicata come l`unica soluzione un operazione nel Belgio e di ritornare da lui,quando avranno avuto i 4000 mila euro necesari per l`intevento, per darli altre informazioni.


A.K.

Mergi la inceput