Vopseaua de par

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralush spune:

buna intrebare,,,tocmai vroiam sa iau un nuantator sa ma fac bella:))!Desi ,,,mai bine stau cumintica!
Din cate stiu cel mai periculos este amidonul pentru ca poate afecta ochisorii bebelui! am vazut cazul unei mamici care se vopsise si bebe s a nascut cu conjunctivita,asa cum am cunoscut femei care nu au avut absolut nimic desi se vopsisera!Dar asta e o chestiune de noroc..ca multe altele in viata!Daca e urgenta si nu poti asteapta incerca nuantator,sampon orice altceva dar fara amidon si cu o formula cat mai light,cam greu pt o vopsea de par,pentru ca poate dauna!
Oricum sunt sigura ca burticile is frumoase oricum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

M-am vopsit la greu (blond, cu decolorare cu tot) toata sarcina trecuta si in asta deja de doua ori si n-am nici pe dracu'! Copilul e bine-sanatos si stiu multe mame care s-au vopsit si au copii perfecti, in schimb, invers..n-am auzit.
Fiecare alege ce crede, dar decat sa te simti urata si sa faci depresie...mai bine da-i repede cu vopsea.
Nici nu va imaginati cate chimicale ingrozitoare respiram zi de zi. Ce sa facem, sa nu mai respiram in timpul sarcini? Sa punem masti de gaze?
Mie mi se pare exagerat.
Fiecare are insa dreptul la o opinie.


Ioana 14 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Subscriu la ceea ce a scris inaioana. Sunt in 13 sapt si 5 zile si deja m-am vopsit de 2 ori, bineinteles, blonda. Eu zic sa nu se faca din tantar armasar. Oricum mi-am intrebat si dr. care mi-a raspuns ca nu exista nici un studiu serios despre sarcina si vopsitul parului. Doar un medic suedez sau danez, ma rog pe acolo, a facut un studiu pe cobai si la sf.lui rezultatele erau neconcludente,doar un procent de 2% din cobai aveau probleme, iar problemele erau diferite, si puteau fi date de orice altceva si nu de vopsea, si pe langa asta nici nu erau grave. Cica e singurul studiu omologat de cercetatori (ma rog nu ma pricep la detalii de genul asta)dar nu este acceptat de nu stiu cine ca nu s-a demonstrat eficienta experientelor, asa ca va dati seama... Dar cand o sa ma mai merg la dr. meu am sa-l intreb numele acestui medic care a facut studiul acesta. SI nu uitati, nu conteaza ce zice un medic sa altul, ce crede sau nu crede, toate afirmatiile medicale se bazeaza pe studiu de caz si nu pe presupuneri si se pare ca singurul studiu a fost asta cu privire la vopsitul parului.
Of, oricum cred ca am scris degeaba, ca atunci cand esti speriata si daca ti se dem. alb pe negru tot ca tine o tii...vorbesc din proprie experienta.
13+

Mergi la inceput