Raceala si o sarcina incipienta

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

quote:
Originally posted by nyny

Buna fetelor.
Am si eu un bebe in burtica de 16 saptamani si bineinteles ca am racit si eu ca si voi. Sunt la a doua sarcina (pe prima am pierdut-o anul trecut la 10 saptamani) si imi doresc din tot sufletul un copil sanatos. Acum tin tratament cu gravibinon si utrogestan ca sa sustin sarcina si sunt optimista din punctul asta de vedere. Ma enerveaza foarte tare faptul ca am racit tocmai acum. Cel mai mult ma sperie tusea. Febra nu am avut deloc si nasul parca nu-mi curge foarte tare. Medicul mi-a spus ca pot sa iau sirop de muguri de pin si nurofen de 400mg. Siropul am inceput sa-l iau pentru ca este natural si am auzit ca este foarte bun dar nurofenul mi s-a parut prea mult si nu l-am luat. Ma chinui cat pot sa nu tusesc de teama sa nu pierd sarcina. Sunt eu prea fricoasa sau chiar e atat de periculoasa tusea pentru bebe...?
Va rog mult sa imi spuneti si voi ce parere aveti despre asta...
nyny


Eu am o raceala din sapt a 5-a acum am 13 sapt , tusesc f tare dar nu am luat nimic, sapt viitoare ,ma duc la doc sa vad ce zice.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Eu am racit saptamana asta, dar n-asi zice ca am avut febra (37.2 maxim). M-a durut tare in gat si am tusit zdravan... inca mai tusesc. Sunt in saptamana a 9-a. Am luat 2 bombonele de tantum verde si niste sirop de tuse homeopat - medicul mi-a zis sa iau. Stiti cumva daca poate afecta sarcina aceasta raceala, in perioada asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Buna fetelor...in seara asta am aflat ca sunt insarcinata din nou (lucru pe care de altfel mi-l doream),...insa luna aceasta am luat niste medicamente despre care nu stiu daca sunt permise in sarcina sau nu: este vorba despre Claritine, Strepsils plus Anestezic si Cholinex. Ce ma sfatuiti? sau unde as putea gasi o lista a medicamentelor cu risc teratogen?

MADALINA si SOFIA MARIA(12.08.2004)

Mergi la inceput