Suflet de copil - ANDREI ONICIUC (3)

Suflet de copil - ANDREI ONICIUC (3) | Autor: alexia_free4ever

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50738" target="_blank">Prima parte
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52159" target="_blank">Partea a doua

====================
Original postat de CryssUK

„E greu de descris in cuvinte
prin ce trec parintii acestui copil”


Draga redactie a revistei „Formula AS”,
Va scriu cu speranta si convingere in suflet ca nu veti ocoli aceasta scrisoare si va veti opri cateva clipe asupra ei pentru a o parcurge. Am vazut atatea cazuri disperate care s-au rezolvat cu ajutorul revistei dvs., incat mi-am permis sa sper ca veti aduce o raza de lumina si in sufletul unor oameni care traiesc o drama la care sunt partas si nu pot ramane indiferent.

Ma numesc Nistor Bogdan si sunt profesor de geografie, de 7 ani, la Scoala cu clasele I-VIII din localitatea Zamostea, judetul Suceava. Acum duc la final, spre capacitate, a doua mea generatie de copii. In clasa la care sunt diriginte, din decembrie, un loc in banca de la geam a ramas gol, iar de fiecare data cand intru in cabinetul de geografie, un gust amar, o tristete si un sentiment de neputinta ma cuprind. In banca de la geam a stat pana in decembrie elevul Andrei Oniciuc. Acestui copil i-am devenit diriginte doar din clasa a VIII-a, nu pentru ca a ramas repetent, ci pentru ca a pierdut un an din motive medicale. A suferit un transplant de ficat la Iasi, ficatul nu a fost perfect sanatos si a facut hepatita B. In acest timp, a suferit mai multe interventii chirurgicale. Din ce mi-a spus tatal sau, in doi ani a suportat 7 operatii. Cand totul parea ca intra pe un fagas normal si copilul a inceput din nou scoala, boala si-a facut si mai crunt aparitia. El sufera acum de osteosarcom peroneu stang - op. recid. Pentru a confirma ceea ce va scriu va trimit o anexa cu biletul de iesire din spital si alte documente. In ianuarie, a suferit o operatie pentru a stopa boala si i s-a amputat piciorul stang, un pic mai sus de genunchi. E greu de descris in cuvinte prin ce trec parintii acestui copil. El este cel mai mare, iar in urma mai are patru frati, unul in clasa a V-a, unul in clasa a II-a, si cei mai mici sunt doi gemeni de 11 luni, o fata si un baiat carliontati si frumosi ca niste ingeri.

Dintr-o familie cu gospodarie frumoasa, pamant si magazin in sat, au ajuns sa nu mai aiba ce sa vanda ca sa-si vada sanatos baiatul. Nu mai au efectiv de ce sa se agate. Traiesc din alocatiile copiilor si ajutorul de insotitor. Tatal copilului ar dori sa incerce si un alt centru universitar specializat in astfel de probleme si ar face toate eforturile pentru a-l vedea si alti medici. Dar fara un sprijin si o recomandare, toate drumurile raman deocamdata blocate. Mi-am dat seama ca, chiar daca ar ajunge la sapa de lemn, nu renunta sa-si ajute baiatul. Dar indoiala si intrebarile: se va opri boala? Se mai poate face ceva? macina in continuare sufletele acestor parinti. Acum, in aceasta perioada, am inceput sa strangem bani pentru proteza baiatului, proteza a carei dimensiune se va stabili peste doua saptamani, cand va merge la Iasi sa faca alte analize. Oricum, suma e infima in comparatie cu costurile tratamentului si al protezei. Dar atat am putut face, cu aceasta suma si un cos de alimente, sa aducem un licar de speranta ce parea a fi murit in ochii parintilor.
Desi soarta i-a fost potrivnica pana acum, in privirea lui Andrei am putut vedea optimism, speranta, dorinta de a lupta pana la capat si a nu se lasa infrant de boala, lucru care m-a impresionat profund. Va rog din suflet, acordati o sansa acestui copil si faceti ca macar de acum incolo sa rasara soarele si pe ulita sa.
Adresa lui: ANDREI ONICIUC, loc. Zamostea, jud. Suceava, cod 727630
Cu stima si respect,

BOGDAN NISTOR

P.S. Daca sunt necesare mai multe informatii, ma puteti contacta la numarul de telefon 0230/51.10.10, 0742/96.30.29 sau la e-mail: nistorbobo@yahoo.com
____________________

In cazul acesta grav orice informatie,un ban ,o incurajare face enorm de mult!
Haideti sa ne mobilizam si pt Andrei!Are nevoie de noi!

Pagina de web a lui Andrei:
http://storm.prohosting.com/oandrei/ro.htm
Prin GuestBook puteti trimite mesajele de incurajare catre Andrei.

Pt oamenii cu inima mare care vor sa dea un ban din putinul lor pt Andrei,aici aveti conturile unde se pot face donatii:

Transfer bancar IBAN (International Bank Account Number): Banca Comerciala Suceava, Stefan cel Mare, nr.31

Euro: RO97RNCB4300000373870003
USD: RO70RNCB4300000373870004
Lei: RO54RNCB4300000373870001

Pentru Donatii PayPal va rugam sa folositi link-ul din pagina de web.

In cazul in care vreti sa ajutati cu alimente, imbracaminte, incaltamine, jucarii, va vor fi de folos urmatoarele date despre copii familiei Oniciuc:

1. ONICIUC VOIREL..........11 ani, 1,30m inaltime, circa 40-45 kg;
2. ONICIUC VLADUT-FLORIN....8 ani, 1,10m inaltime, circa 30-35 kg;
3. ONICIUC GEORGEL-ROBERT...1 ani, 0.60m inaltime,
4. ONICIUC GEANINA-MAGDA....1 ani, 0.60m inaltime,

==================

Total donatii la data de August 18, 2005, $1.421.29

Apasati aici pentru situatia detailata a donatiilor.

==================



Salutare tututror,imi pare rau ca am absentat, insa acum vin cu vesti bune.Aseara am vorbit cu Andrei si tatal sau si totul e foarte bine.A intrat deja in cura, analizele i-au iesit foarte bune, de aceea pe luni, marti se intoarce acasa. O sa sunam din nou la cei cu proteza sa vedem poate saptamana viitoare ajung in Moldova si ii vor face o bucurie si lui Andrei.
Am zis sa pistonam un pic cu telefoanele ca sa aiba copilul cum merge la scoala.
Alina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Andrei e un curajos, lupta impotriva cancerului si se pare ca este victorios. Ne rugam in continuare pentru el si incercam sa-l ajutam cat putem.
Sa nu-l uitam pe Andrei, pentru a putea merge usor, el are nevoie de bani de proteza, haideti sa-l mai ajutam cu ce putem.

Alina, ar fi extraordinar ca Andrei sa poata merge la scoala.

_

La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!
- Web
Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

Am fost la Andrei la spital si tatal lui mi-a spus ca i-au iesit analizele f bune si miine pleaca acasa.
O sa-i conduc la gara ca au bagaj.
Sint f fericiti ca totul este bine.
Ma bucur mult pt el.Sa-i dea Dumnezeu multa santate.

Silviu si mamica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Silviu, au plecat cu bine? Cum era Andrei?
Iti multumesc mult pentru ca in tot necazul tau esti alaturi de Mitahita si Andrei.

_

La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!
- Web
Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

Andrei este f bine.Analizele sint f bune.
Vine la spital la inceputul lunii sept.

El si tatal lui va multumesc din suflet pt tot.

Silviu si mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

Mamica a vorbit cu Oniciu- tatal si am aflat ca Andrei a mincat ceva si a facut o indigestie.A fost internat in spital la Sv. poi transferat la infectioase in Iasi si acum este la Sf. Maria. Ieri cind am fost sa vb cu d-na Chirila nu am stiut ca Andrei e in spital ca mergeam la el.Eu m-am imprietenit cu Andrei si tin mult la el.

Printre altele d-na Chirila i-a spus lui d-l Oniciuc ca este adevarat ca am folosit banii lor dati de fundatie, iar lui d-na Anda 141 i-a spus ca nu stie nimic de fundatie??!!

Miine voi merge la spital sa-l vad pe Andrei.
Silviu si mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

Am fost la Andrei la spital, slabit putin si miine vor sa plece acasa ca apoi sa revin la cura pe 10 sept.
Va transmite tuturor salutari.
Silviu si mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Despre proteza ati aflat ceva, Alina?

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei

Are 6 luni de zile dar lupta sa traiasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Slilviu, ce zic doctorii despre starea lui Andrei?

_

La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

Andrei a mincat ceva care nu ia priit si din cauza scaunelor proaste este slabit, cind se ridica din pat ameteste,analizele sint putin scazute si ii fac tratament.Daca si miine ameteste nu pleaca acasa.

Silviu si mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_free4ever spune:

Buna tuturor,din pacate cu proteza s-a amanat.Andrei s-a imbolnavit si a trebuit sa plece la Iasi. Am vorbit azi si o sa ne anunte miercuri, daca vin saptamana asta. Ei trebuiau sa o aduca acum o saptamana, dar s-ar parea ca si la acolo la fundatie au intervenit probleme. Cum aflam va dam de stire.Multumim ptr. tot in numele lui Andrei si multa sanatate tuturor.

Mergi la inceput