dupa masa la scoala

dupa masa la scoala | Autor: gabibarta

Link direct la acest mesaj

Fiul meu e clasa a II-a si e de dupa masa, adica are ore de la 1 la 5 sau de la 12 la 5. Cei care mai au copii in situatii asemanatoare, ai vostri cand invata? Ca Robert e cam obosit cand vine de la scoala, il fortam sa-si faca temele totusi seara, dar daca il pun dimineata sa invete, ajunge obosit la scoala. Cum e mai bine?

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Gabi,hai sa-ti povestesc din "activitatile" noastre de dupa scoala.Alexandru a intrat in clasa a III-a.Primele doua clase a invatat dimineata,iata ca anul asta merge dupa-amiaza,deoarece dimineata invata clasa I in sala lor de curs.Noi procedam astfel:la ora 12.30 pleaca la scoala,ajunge acasa la ore 17.15-17.30.Mananca pana pe la 18.00(el de obicei mananca in reluare,foarte incet,de parca ar gusta mereu fiecare imbucatura),apoi trece la scris temele pentru a doua zi.Eu sunt politistul de servici in 99% din cazuri,adica stau langa el sa scrie frumos,sa nu haleasca literele din graba de a scrie mai rapid si sa ii dau sugestii de rezolvare unde se incurca.Bun,temele sunt gata in jur de ora 21.00-21.30.Apoi mananca cina,daca ii e foame,daca nu trece direct la dus si pe urma somn de voie.Diumineata se trezeste pe la 08.30,luam micul dejun si pe la 09.30 se apuca de invatat ,daca are ceva de invatat.De exemplu:de citit bine lectia la engleza si de stiut cuvintele(citit si tradus),de invatat la romana sa citeasca corect,sa stie vocabularul si sa raspunda la intrebarile din carte,sa citeasca teoria la mate,sa invete la religie,educatie civica sau stiinte despre natura...Cand este putin de invata,si cam asa se intampla,citeste si lectia urmatoare,in avans,ca sa aiba habar despre ea la clasa cand li se va preda...Terminam pe la 11.30-12.00(uneori mai devreme),se imbraca si pleaca la scoala...Cam asa e toata saptamana.Vineri seara,cand vine de la scoala,isi scrie temele pentru toata saptamana,ce are de scris si pentru luni dimineata ii ramane sa invete lectiile din ziua de luni.Asa ii raman sambata si duminica libere pentru joaca de dimineata pana seara sau sa faca orice altceva vrea,atat timp cat e frumos afara.Daca ploua,cum a fost cazul weekendului asta,sta in casa si face exercitii la mate din culegere sau citeste...Cam asta e programul baiatului meu...Si Alex e obosit cand vine de la scoala,insa dupa ce mananca isi revine si,lucru bun,constientizeaza singur avantajul de a scrie temele seara si de a avea mai mult timp liber dimineata,cand,zice el,parca intra in criza de timp...
Mult succes la scoala lui Robert!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Aualeu, mamici, ma speriati!

Chiar asa este la a III-a, lectii dupa masa lectii dimineata si joaca in week-end? Eu speram sa le mai ramana timp si pentru vreun sport, si pentru relaxare in timpul saptamanii! Rog incurajari urgent, ca-mi vine sa-mi tin copiii acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Ana68, si mie mi se pare prea incarcat de lectii programul copilului tau, dar poate nu stiu eu ce vorbesc. Andrei a inceput scoala de cateva saptamani, are lectii in fiecare zi dar nicodata nu dureaza mai mult de 30 de minute. Ii place sa le faca pentru ca ii este usor si se bucura cand ii iese bine. In rest ne jucam mult, e innebunit sa-i citesc din carti serioase (enciclopedii, larrouse, etc, etc) iar eu pun si asta la capitolul "invatat", dar asa... fara sa ne dam seama.

Gabibarta, Andrei e la scoala de la 8.30-15.30, deci 7 ore in total, dar pranz inclus, cu pauze, cu diverse alte activitati (piscina, gimnastica, morala, ateliere creative), asa ca nu vine de la scoala obosit. Cand ajungem acasa (putin inainte de 16.00), pregatim masa, mananca, se joaca cu fratele lui sau se uita un pic la televizor si apoi temele, cum am povestit mai sus. Cam dupa toate astea vine tati de la lucru, si iar joaca, eventual o gustarica, povesti despre cum a fost la scoala, baita, povestea de seara, minutele de iubiteala in 4 (the best moment of the day) si culcarica pe al 20.30. Asta e programul unei zile obsinuite, miercuri&sambata avem fotbal, iar duminica piscina.
Faptul ca incepe scoala la ora 1pm e cam anapoda, dar daca n-ai ce face... Parerea mea e ca-i mai usor sa-si faca temele seara, dar depinde si de cat de multe/putine sunt. Daca dureaza mai mult, poate sa le mai faca si juma-juma, seara-dimineata.

Pupici si succes la scoli, bietii copii, au intrat in vartejul vietii...

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

mersi fetelor,
ieri parca a inceput sa-si intre in ritm, nu a mai comentat atat. Eu incerc sa-l conving sa invete seara dupa ore, sa nu lase totul pe a doua zi, ca mai uita ce are de facut, mai trage de timp si poate ramane cu tema nefacuta...

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Nora sa sti ca si eu am zis acelasi lucru,inca de la clasa I...Am incercat sa ii organizez eu timpul in asa fel incat sa ii ramana mai mult timp liber...Trebuie sa iti spun ca Alexandru,desi e elev foarte bun,istet si descurcaret...e,cum ne zicea noua doamna noastra invatatoare,branza buna in burduf de caine.De ce ?Pentru ca stie sa-si faca temele,le face corect,insa la el,3 exercitii simple la mate dureaza mai mult de o ora.Nu sa le rezolve,ci sa le scrie pe caietul de antrenament,cum ii spunem noi,apoi sa le treaca pe curat...L-am spionat sa vad ce face,de ce dureaza asa mult.Pai el se uita pe geam,viseaza,isi roade unghiile de la maini,se scobeste intre degetele de la picioare,mazgaleste pe o foaie....L-am certat si chiar am si discutat la modul cel mai serios cu el si i-am spus ca el pierde din timpul lui liber procedand asa...Apoi a venit fiica sotului meu,fata de liceu in ultimul an,are 18 ani deja si am rugat-o si pe ea sa ii explice,gandindu-ma ca poate,na ,ea va sti sa ii spuna altfel....S-a simtit o ameliorare,dar tot nu e cum trebuie....Cum sa scapam de caii verzi de pe pereti?Si daca as face o renovare a casei tot acolo cred ca ar ramane caii astia...Asa ca eu trebuie sa stau de fiecare data politai langa el,ca sa isi poata termina temele la timp.
In plus ritmul asta de lucru asa l-a impus colectivitatea lor,clasa lor...Aproape toti copiii din clasa lui studiaza la fel,asa cum face si Alex.Toti lucreaza din culegeri in timpul liber.Asa ca Alex nu a avut de ales si a trebuit sa se adapteze ritmului...
A fost si Alexandru la sport,la karate.Eu optasem pentru inot,insa nu a vrut absolut deloc,nici sa nu auda.A dorit karate.Si a mers pana a primit o scatoalca de la antrenor si nu a mai vrut.Pe urma il obligam sa mearga.A renuntat.Apoi a vrut la inot,ne-a batut la cap sa il dam pana a venit un coleg de al lui si i-a povestit ca la bazin nu mergi la balaceala,ci trebuie sa inveti cu antrenorul cum sa inoti.A renuntat si la ideea asta.Mai nou vrea la fotbal...
Cam asta e cu Alex ...Trebuie tot timpul sa il imping de la spate.Stiu ca i se pare obositor si greu,dar sa-l schimb la alta scoala nu as vrea.Cea la care este acum e una din cele mai bune din oras...N-as vrea sa dau vrabia din mana pe cioara de pe gard...
Azi,de exemplu,are 5 ore:pleaca de acasa la 12.30 si se intoarce diseara la 18.15.O sa stam la teme....pana pe la 10 noaptea,parca vad...
Mult succes tuturor si sa aveti parte numai de bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

hai sa va intreb si eu cum sa procedez cu dormitul?copilul meu invata dimineatza in clasa aIIa, iese in jur de 12 de la scoala;merge in parc o ora cind e timp frumos sau vine acasa cind e urit, maninca si....pica lata de somn!!!doarme vreo 1-2 h dupa care face temele;seara intre 9 si 10 ma lupt cu ea sa se duca la culcare si n-are somn foindu-se pina pe la 11 si comentind ca nu ii este somn;dk nu doarme o ora la prinz este obosita si nu poate face lectiile, dk doarme la prinz nu mai adorme seara, ce sa-i fac????????

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Ana-MAria, si eu eram un copil gen Alex la inceput- visatoare, trageam de timp... Insa mama (profesoara de meserie) mi-a spus in felul urmator: ma lasa o ora (sau mai mult, sau mai putin, in functie de cat aveam de lucru) sa-mi termin temele. Indiferent daca am terminat sau nu in timpul impus de ea lectiile, dupa expirarea timpului impachetam ghiozdanul si cu asta basta. Prima data nu am reusit sa respect termenul, m-am si speriat tare de tot, ce va zice doamna a doua zi, am promis la mama si luna si toate stelele sa ma mai lase vreo 10 min, si de atunci nu am avut ptobleme:)

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Melina,

si noi aveam probleme cu somnul de seara, cit dormea la amiaza; acum are 5 ani si jumatate, si astia-i tin la scoala pina la ora 15; adica un copilas de 5 anisori, in clasa prescolara- dar in cadrul scolii, are 7 ore pe zi de stat in scoala; pe deasupra autobuzul scolii pleaca la ora 16, deci mai sta o ora in scoala- dar in afara claselor, in regim de gradinita si jocuri cit cuprinde pentru ora aia;
asa ca am desfiintat somnul de amiaza, si acum piciul meu- cu care ma luptam seara pina la 22-23 sa adoarma, cade frint la opt seara, si-n cinci minute sforaie, iar dimineata la 7 e fresh.

poate va fi mai bine si pentru voi asa, incercati si varianta asta; prima zi e mai greu, seara era "rupt" de oboseala, dar acum e perfect.


Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

quote:
Originally posted by melina34

hai sa va intreb si eu cum sa procedez cu dormitul?copilul meu invata dimineatza in clasa aIIa, iese in jur de 12 de la scoala;merge in parc o ora cind e timp frumos sau vine acasa cind e urit, maninca si....pica lata de somn!!!...

Poate ar fi mai bine sa vina direct acasa, fara parc, sa manance, sa-si faca temele si abia dupa aceea sa se joace. In felul asta poate puteti trage de timp si sa n-o mai lasati sa doarma de pranz. O sa se culce devreme (8.00-8.30) si a doua zi o sa se trezeasca mult mai odihnita.

La noi toate merg mai bine de cand nu mai dorm la pranz. Se culca la 8.00-8.30 si ne mai ramane si noua un pic de timp in doi, fara copilasi.

Nora

Mergi la inceput