Despre san

Despre san | Autor: dyana

Link direct la acest mesaj

Buna ziua !
Am citit acest forum si mi-a placut mult ca sunteti cu toate foarte saritoare. Poate ma puteti ajuta... Sunt in strainatate pana la vara si deaceea indraznesc sa va deranjez. M-am gandit ca daca vorbesc cu voi, imi va fi mai bine.
Ma aflu in strainatate de anul trecut si am simtit in mine o mare tristete, probabil depresie. In acelasi timp am vazut o emisiune la TV despre cancer de san si am inceput sa ma pipai exagerat de mult la sani. Dar de atunci pana acum , am facut ecografie si mamografie mamara si a iesit totul bine. Frica mea s-a concentrat intr-un loc unde , desi nu e o umflatura , am simtit la deget , apasand mai tare, o pernita mai tare decat restul. Atata pot sa va spun. Nici nu va pot descrie prin ce am trecut cand am asteptat rezultatele... Mai ales ca eram si singura aici.
As vrea sa va intreb cum se simte de fapt un nodul la pipait sau un chist? Si daca mai simtiti si altceva , orice , cand va pipaiti sanii, cum ar fi muschi mai mici, sau pernite mai tari, orice.
Cred ca multe fete, femei, pot intra in panica daca nu prea stiu ce sa caute.
Am mai invatat ceva in perioada asta, care vreau sa va spun si voua: se pare ca nu e bine sa pipaim sanii si sa comparam. Structura fiecarui san poate sa difere.
Va rog sa ma iertati ca am indraznit, ma gandesc ca e bine sa vorbesti cu cineva cand esti atacat de tot felul de ganduri.
Pe curand!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Bine ai venit printre noi Dyana. N-as putea sa te lamuresc prea mult la intrebarea ta, insa daca ai fost la doctor si ti-au spus ca e ok....crede-i. Nu-ti mai fa probleme.

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela spune:

Hihihi - credeam ca doar eu am o problema!
Dar daca ai facut si echo si mamografie - nu are rost sa-ti mai faci griji! Cum zice Floricica noastra - gandeste pozitiv!
Si eu simteam ceva mai tare la sanul stang - iar acum, cand alaptez, acolo se aduna mereu lapte si se formeaza ca un nodul, tare dar nedureros. Dr. mi-a explicat ca tine de structura tesutului, fara sa aiba nici o legatura cu vreun nodul!

Continua sa-ti faci un control anual (cum cica ar fi normal dupa 30 de ani) si nu te mai stresa!

Bine ai venit!

Numai bine la mamici si la bebici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Dragele mele,
Sunteti pe cale sa ma faceti bine de o mare depresie, asa cum nu mi-am imaginat niciodata sa am. La baza motivele au fost altele, dar acum se pare ca s-a localizat pe sani...
Deci e vorba de o pernita de muschi sa zic asa, mai tare la pipait, sub piele, care se simte la nivel de pernita de deget. Daca ma palpez cu podul palmei sau cu degetele intinse , nu simt nimic. Dar eu apas si cu degetele si am ramas blocata pe locul asta...
M-am gandit ca solutia este intr-adevar , sa va intreb pe voi , ce simtiti si voi la pipait, asa imi dau seama ce e normal si ce nu.
E enervant, credeti-ma , sa fac aceste analize si sa constat ca tot nu ma fac bine..., la cap.
Va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns, cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

este posibil ca acea "pernita" sa fie doar tesut fibros, ceva destul de des intalnit. si eu m-am panicat, am fost la medic, am citit, m-am calmat. cred ca cel mai bine ar fi sa te linistesti si sa nu mai cauti nod in "san" (in papura).incearca sa gandesti pozitiv si totul va fi ok:)

ariel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Poate fi o acumulare de tesut adipos, "pernute de grasime" mai bine zis, care este absolut normala. Iar daca analizele au fost OK, poti sta linistita, un cancer la sin nu apare de la o luna la alta, mai ales cu asa dimensiuni. Ca sa fii deplin linistita, repeta anual sau chiar la 2 ani analizele. Nu mai fii asa fricoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

cand m-a palpat, doctorul a descoperit 2 noduli, cate unul la fiecare san. insa cand m-a pus si pe mine sa palpez, am simtit doar unul, cel de la dreptul. culmea e ca la ecograf s-a vazut doar un nodul, cel de la stangul pe care eu nu l-am simtit. in fine, diagnosticul final a fost fiber aedenoma, iar nodulii mi s-a spus ca se vor reabsorbi in timpul alaptarii. deocamdata se pare ca asa este, eu una nu am mai simtit nimic, insa vreau sa repet testul in mai, pt siguranta.

si ca sa-ti raspund la e-mailul trimis, in cazul meu, la palpat se simtea o bila dura, deci nici vorba de pernite moi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Eu sunt si mai. De frica sa nu gasesc ceva nu ma pipai. Mai bine bag capul in nisip ca strutul. Rar cand am prins curaj, la dus, nu am gasit nimic-nimicut si am mai prins curaj.
Am si eu o intrebare, si pe mine ma framanta ceva dar nu am indraznit sa deschid subiectul: Pentru gravidele din ultimul trimestru si pentru cele care au trecut prin experienta sarcinii: Cum se tansforma sanii in timpul sarcinii, cand apare secretia, apare fara sa faci nimic sau doar daca storci? Mie mi-au crescut sanii si s-au intarit doar in primele 2-3 luni, apoi au dat inapoi si nu m-au mai deranjat deloc. Sunt normal de moi si de mari ca inaintea sarcinii, singura deosebire este culoarea areolei mai inchisa. Nu am nici o secretie,decat daca "insist" mult. Inseamna asta ca nu voi avea lapte la fel ca la sarcina trecuta cand "productia de lapte pe cap de vaca furajata" a fost mult sub pretentii si sub capacitatea marisoara a sanilor (stiu ca marimea nu conteaza, am simtit-o pe pielea mea). Ce sa fac sa am mai mult lapte de data asta?
Iertati-ma pentru indiscretii, indrazneste cineva sa ma ajute?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Va multumesc ca v-ati oferit sa ma mai lamuriti si pe mine. Cred ca solutia este intr-adevar sa fim sincere una cu alta, cred ca multe femei au spaimele lor care, mai devreme sau mai tarziu ies la suprafata, mai ales in perioade mai grele de timp. Important este sa nu radem una de alta , ci sa incercam sa ne luam in serios si sa ne lamurim, asa cum ati facut voi aici.
Pe internet , dupaparerea mea, lipseste ceva in informarea noastra: in unele articole spun sa ne pipaim , dar nu spun cum, in altele specifica sa o facem cu podul palmei, si nu cu varful degetelor, s.a.m.d. Deasemenea ne spun sa fim atente sa gasim noduli, dar nu prea am gasit sa ma lamureasca cum arata la pipait nodulii de exemplu, sau chiar chisturile. Incercand sa aflu toate astea, am ajuns sa citesc despre cancer, ceea ce nu trebuie sa se intample in mod normal.
Am fost marcata si de moartea unei Doamne dragi mie, care a neglijat o viata intreaga aparitia unui nodul la un san, si cand a ajuns la menopauza s-a trezit ca are deja metastaza. Nu vreau in ruptul capului sa va sperii, dar nu e vina mea ca am fost martora la asa ceva, si nu voi intelege niciodata de ce a trebuit sa se intample acest lucru ingrozitor.
Pana ajung acasa, am dat de voi si ma bucur. Acasa, probabil ca voi cauta sa rup de la radacina aceasta depresie, ma voi odihni si linisti.
Am scris asa de mult pentru ca mi-e dor sa vorbesc cu cineva, deaceea va rog sa ma iertati.
Cu drag si multa sanatate,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Secretia laptelui incepe la nastere, daca e primul bb(da' se poate instala si mai inainte putin), la mine a aparut mai greu, a trebuit sa "muncesc" putin sa obtin primii stropi iar la al doilea bb nu stiu, te tin la curent, ca bb vine abia pe la sfirsitul lui octombrie! iar sinii sint intr-adevar moi, incepind cu luna a 2-a, nedurerosi, numai ca, incet-incet se maresc in volum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Dyana, eu am fost operata ,acum multi ani, la san datorita unui nodul format pe motive hormonale. Pt ca nu l-am bagat in seama desi l-am simtit la mana, s-a marit si dupa ce a fost scos nu prea a mai ramas mare lucru din san. Sanul a crescut la loc aproape cat celalalt. Nodulul a fost localizat fix pe centru si il simti ca e tare la pipait. Insa in mare a fost greseala mea, eram la facultate, nu am avut cu cine ma sfatui si nici informatii nu prea aveam la vremea respectiva. Prietenul meu de atunci si sotul meu de acum mi-a tot spus saracul sa ma duc la dr. da' n-a avut cu cine discuta. Asta e, a trecut. Important e sa-ti faci echo si/sau mamografie 1 data pe an pana la varsta de 40 ani si apoi la 6 luni, in felul asta stai linistita. In rest, nu te mai controla si nu mai intra in panica, daca analizele au iesit bine nu ai absolut nici un motiv sa te ingrijorezi, un nodul nu scapa la nici una din astea 2 analize. Si o persoana draga mie a murit tot de cancer la sani, insa asta nu inseamna ca de-acuma tb sa tocim usile dr-lor si sa ne gandim ca daca am una, daca am cealalta. Bunicii mei dragi amandoi au murit de cancer, si tot asa. Dumnezeu sa-i ierte si sa ne dea intelepciunea de a de pastra drumul drept in viata. O alimentatie sanatoasa face mult mai bine decat pipaitul, grijile, gandurile... Am citit ca asiaticile au cea mai mica rata de aparitie a cancerului la san datorita alimentatiei sanatoase. Insa o data ce au ajuns in america, de ex., se incadreaza rapid in rata ridicata de acolo, tot datorita alimentatiei. Asta e doar o paranteza...
In cocluzie, nu foloseste nimanui, cu atat mai putin tie, sa te chinui in felul asta, mergi regulat la controale si stai linistita, fiecare cu soarta lui si cu viata lui. Tu bucura-te ca esti sanatoasa si asteapta cu nerabdare ziua de maine, cand ai sa faci iar ceva bun pentru tine si pt. familia ta. Te-am pupat. pa.pa.

Cristina

Mergi la inceput