Retete de post

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

loremari2000

pepene umplut

Ingrediente
Un pepene galben, un mar, o portocala, doua caise, o piersica, cateva boabe de struguri rosii, putina frisca pentru ornat.
Cum se face?Se taie un capac in partea de sus a pepenelui prin care se scot semintele,marul, caisele, portocala, piersica se taie in cubulete relativ mici apoi se introduc in interiorul pepenelui,impreuna cu boabele de struguri.Se lasa la macerat fructele, cam trei ore, la frigider.Se scoate se orneaza cu putina frisca si se decoreaza.Este un regal al fructelor de vara, ideal pentru bebicii nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Pilaf cu legume,

Se pune intr-o tigaie de 2, 3 litri ulei sau margarina cu o ceapa taiata fin,putin delicat , piper, sare dupa gust apoi se pune o cana de orez peste care se adauga 3 cani de apa .Cind orezul este aproape fiert se taie,o rosie , un ardel, un dovlecel,se rade un morcovel, si cam ce mai ai prin casa(vegetale) dupa voia ta, se mai da vreo doua clocote,se presoara patrunjel taiat fin si gata este bun de papa. Se serveste cu muraturi.

Spagheti de post,

intr-o tigaie se caleste putin o ceapa cu un morcovel ras fin,se adauga vreo 2 linguri de faina cu apa pina se face o crema ,daca o vrei mai lichida poti pune apa mai multa daca nu adaugi apa mai putina dupa ochi, apoi se pune o lingurita vegeta,marar,piper,sare dupa gust, 2 picaturi de otet , o jumatate lingurita zahar,pasta de tomate 1 ,2 linguri sau ketch-ul se fierbe bine sosul iar la sfirsit se adauga un catel de usturoi taiat fin si un ardel sau doi taiati cubulete , se mai da un clocot dupa care se amesteca cu spaghetele fierte bine si scurse de zeama.
TRIMIS DE ERICUTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

PILAF CU PRUNE USCATE

Ingrediente:
300g orez
600g prune uscate si afumate
300g ceapa
un cub concentrat de legume
o legatura patrunjel
o legatura marar
praf de busuioc
ulei, sare, piper

Preparare:
Ceapa se taie marunt si se caleste in ulei, impreuna cu orezul ales si spalat. Se adauga apoi o cana de supa de legume si prunele oparite. Se condimenteaza cu sare, piper si un praf de busuioc. Se adauga verdeata tocata marunt si se introduce la cuptor 25min.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Dragele mele,


ptr ca miine incepe postul Craciunului vreau sa va spun cum anume gatesc eu , cind sunt infometata si nici ceva gata preparat nu am.
Spre exemplu aseara , cind m-am intors lihnita, si miercuri fiind , am facut in 10 minute spaghetti regulamentare, intre timp o salata de varza alba , cind spaghetti au fost gata le-am prajit cu ulei si suc de rosii , 2-3 minute nu mai mult si in final le-am amestecat cu salata de varza (care insa poate fi orice salata).


A fost foarte bun ! binenteles retetele voastre sunt mai elaborate , insa cind nu aveti timp si nici frigiderul nu ofera prea multe... asta e o solutie experimentata!
Pofta buna si ma grabesc sa iau forumul pagina cu pagina sa mai notez niste retete .
Multumesc !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

O reteta asemanatoare, tot de post si tot foarte usor de pregatit, fac si eu cand sunt in criza de timp. E foarte gustoasa si papa baiatul meu...

Pun spaghetele la fiert in apa fierbinte cu sare si, in timp ce ele fierb, pregatesc sosul: pun apa la fiert intr-o oala, cu sare, si cand incepe sa clocoteasca dizolv in ea niste bulion de rosii concentrat, dar mai multicel, ca sa iasa mai grosut sosul. Adaug 1 lingura de zahar (sau mai mult, dupa gust) si 1 lingurita de oregano. Amestec bine si las sa dea cateva clocote, amestecand mereu. Cand spaghetele sunt fierte, le scurg de apa, le clatesc sub un jet de apa rece si le pun peste sos. Le mai las sa dea cateva clocote impreuna, sa se patrunda pastele cu sos. Gust de sare si de zahar. Si gata!

Daca nu tineti post, puneti in farfurie, peste spaghetele cu sos pregatite mai sus (fierbinti), cascaval ras (din cel gras - de oi, sau mixt, sau parmezan). Sau telemea de oi, rasa. E minunat! Si rapid!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Dragele mele ,


eu si sotul meu am incercat simbata sa facem gogosi (de post) si au iesit tari si nu prea grozave. Vreau sa va rog sa-mi dati si mie o reteta ca lumea de gogosi , dar fara ou si lapte ...cum ziceam de post.

Va sarut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

fetitele retete de gogosi bune de post stiti????


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cat spune:

Uite o reteta de gogosi de post:
3 cesti apa, 1 ceasca ulei,1 ceasca zahar, 2 lingurite drojdie uscata sau drojdie proaspata cat o nuca mare, 1 lingurita scortisoara,
1 lingurita coaja rasa de lamaie, 1 lingurita sare, 1 plic zahar vanilat, faina cat cuprinde
Se dizolva drojdia in putina apa calda cu 1 lingurita de zahar. SE amesteca intr-un vas apa calda, uleiul, zaharul, sarea si mirodeniile. Faina se cerne intr-un lighean si se toarna drojdia si amestecul cu apa, ulei, zahar, sare+mirodenii. Se framanta bine avand grija ca aluatul obtinut sa fie moale. Se lasa aluatul la caldura sa creasca. Se intinde o foaie de 1 cm si se taie cu un pahar gogosile, apoi se mai lasa 15 min sa creasca. Se prajesc in ulei incins si apoi se pudreaza cu zahar sau se servesc cu dulceata.
Pofta buna!


Catrinel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

asta cred ca a fost:nu le-am lasat sa creasca si au iesit tari

Cat, merci frumos o incerc in weekend .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Multumiri moderatorilor pentru organizarea retetelor.
Acum in post e tare util sa le gasesti usor.Sa fiti binecuvintati cu totii!

Joanna

Mergi la inceput