Retete de post

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliprejbeanu spune:

Sa va ajute Domnul sa treceti cu bine postul Craciunului.
Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patisor spune:

ICRE DE FASOLE SAU FASOLE BATUTA (PE ROMANESTE).
DACA VRETI VA SPUN CUM O PREPAR EU .


RAMONA SI PATRICIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

niste retete de post luata de pe un forum reclamaaaaaa si care mi s-au parut atragatoare:

CROCHETE DIN LEGUME CU SOS DE MUSTAR SI USTUROI

Ingrediente:
pentru crochete: 1/2 kg. cartofi, 2 buc. morcov, 2 buc. radacina patrunjel, o conopida mijlocie, 1 buc. ceapa, piper, boia dulce, verdeata tocata, sare, o lingura margarina vegetala, 200 ml ulei, o cana pesmet;
pentru sos: o capatina usturoi, 2 linguri mustar, o legatura de patrunjel verde, ulei, sare
Mod de preparare
Crochetele: Legumele se fierb bine, apoi se paseaza cu furculita sau la mixer. Ceapa se taie marunt si se rumeneste in ulei. Se incorporeaza in piureul de legume, apoi se adauga condimentele si verdeata tocata. Se formeaza crochete rotunde sau alungite - nu prea mari - si se tavalesc prin pesmet. Se prajesc in uleiul incins bine, in care se adauga margarina.
Sosul: usturoiul se piseaza si se amesteca bine cu mustarul si patrunjelul tocat marunt. Se adauga uleiul, putin cite putin, amestecind continuu. Se sareaza la urma.

Mod de servire
Crochetele se pot servi cu garnitura de orez sau cartofi natur


Cartofi fierti cu mujdei de usturoi

Ingrediente:
1/2 kg. cartofi, o capatina de usturoi, o ceasca de ulei, o ceasca apa minerala, sare, piper

Mod de preparare
Cartofii se spala, se fierb in coaja, apoi se curata. Usturoiul se curata, se piseaza, se freaca cu ulei si apa minerala. Cartofii se amesteca cu mujdeiul de usturoi si se incalzesc.

Mod de servire
Se servesc fierbinti.

Cartofi cu sos picant

ingrediente:
1 kg cartofi, 1 ceapa, 2 catei de usturoi, 5 rosii, 1 lingura de bulion, boia de ardei iute, ulei, sare, piper

Mod de preparare

Ceapa tocata marunt si usturoiul zdrobit se calesc in ulei pina se inmoaie. Se adauga rosiile taiate cubulete,1 lingurita de boia de ardei iute si bulionul. Se potriveste de sare si piper si se inabusa pina se ingroasa sosul. Cartofii, curatati si taiati in cuburi mari, se prajesc pina se rumenesc. Se pun intr-un castron si se toarna deasupra sosul. Se orneaza cu masline

Pilaf cu ciuperci si legume

ingrediente:
orez, 3 cepe, 3 ardei gras, 1 telina, 1 morcov, 1 cutie ciuperci, rosii, ulei

Mod de preparare
Se toaca ceapa marunt, se pune in tigaie si se caleste, se adauga ardeiul, telina, morcovul si ciupercile, rosiile si se calesc bine. Se adauga orezul si se mai caleste un pic. Se adauga apa si se pune la cuptor.

Mod de servire
Se serveste cu marar si patrunjel tocat pe deasupra, rece sau cald


Tocanita de ceapa


Ingrediente:
6 cepe, 4 buc. rosii, 1 buc. morcov, 3 catei de usturoi, o legatura marar, 1 pahar de ulei, otet, boia, zahar, sare, piper

Mod de preparare
Ceapa se curata, se taie solzisori, se caleste impreuna cu morcovul ras si cu boiaua. Cind ceapa s-a inmuiat, se adauga rosiile taiate marunt, otetul, zaharul, sarea, piperul si se lasa la fiert 10 minute. La sfirsit, se adauga mararul tocat marunt.

andreea si baietii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

quote:
Originally posted by valentinag

azi a inceput postul craciunului,post de bucurie,cu o gramada de dezlegari la peste incepind cu 21.
eu azi am ciulama de ciuperci,daca a mai fost postata reteta puteti sa o stergeti:

Ciulama de ciuperci

2 linguri de ulei,1 lingura zdravana de faina,ciuperci,cuburi magy,patrunjel
se incinge uleiul dupa care se pune faina si se amesteca bine sa nu faca cocoloase,apoi se stinge cu apa calda in care am dizolvat magy,se lasa sa se fiarba,apoi se pun ciupercile fierte in prealabil si tocate marunt,la final patrunjel tocat.daca nu vi se pare destul de sarat mai puneti putina sare,piper.mie imi place sa maninc cu mamaliga.

Valentina
Never say never!




sau la sfarsit mai puteti adauga si usturoi
un deliciu

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samila spune:

Buna,
a inceput postul si vreau retete cu tofu. Are cineva ceva retete?
Ieri de post am gatit:
supa de cartofi
orez, ciuperci cu sos de soia
prajitura negresa (gasita aici la retete),multumiri cui a postat
Toata lumea a fost multumita.
Pe vineri doresc ceva cu tofu. Please niste retete daca aveti!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:

Fetelor, aveti ceva idei/retete
pt. zilele de miercuri si vineri din post,
adica fara ulei?

pana cum m-am gandit la:

1.cartofi copti si ciupercute coapte
2.ar mai fi paine cu gem si ceai
3.tofu cu ceapa verde si soya sos.

dar poate mai veniti si voi cu ceva idei,
tare m-as bucura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

idei de mancaruri de post fara ulei:
-cartofi natur(se taie 2-3 cartofi in patru care se pun intr-o craticioara peste care se pune o ceasca de apa si 1/2 lingurita de adaos pt. mancaruri vegetal, vasul se acopera cu un capac etans,pt cel care doreste se pun si cateva linguri de ulei. Se verifica cu furculita,cand sunt fierti cartofii,sosul care se formeaza este delicios)Se servesc cu verdeata sau mujdei de usturoi.
-orez (o cana orez 3 de apa,o lingurita de vegetal, ulei facultativ) cu sau fara masline
- orez sarbesc,la cel de sus, se adauga sos de rosii,de ardei, morcov sau orice leguma chiar ciuperci
-ciorbe de legume
-supe de legume
-grau,porumb sau orice alta cereala fiarta cu/fara zahar
-fasole batuta
-salate de legume amestecate cu fructe
-paste fainoase cu nuca macinata si zahar; paste cu sosuri(rosii,ardei,etc)
-budinca cu zahar ars(Se face un amestec din faina,putin zahar si apa care se fierbe pe foc usor ca orice budinca, cand s-a ingrosat, se lasa sa se racoreasca putin, se rastoarna in cratita pregatita cu zahar ars si se da la cuptor putin).Budinca se mai poate servi cu dulceata sau gem,fara zahar ars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samila spune:

Buna,
nasuc cum prepari tofu cu ceapa verde si soya sos?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

quote:
Originally posted by mamicaluitheo

quote:
Originally posted by valentinag

azi a inceput postul craciunului,post de bucurie,cu o gramada de dezlegari la peste incepind cu 21.
eu azi am ciulama de ciuperci,daca a mai fost postata reteta puteti sa o stergeti:

Ciulama de ciuperci

2 linguri de ulei,1 lingura zdravana de faina,ciuperci,cuburi magy,patrunjel
se incinge uleiul dupa care se pune faina si se amesteca bine sa nu faca cocoloase,apoi se stinge cu apa calda in care am dizolvat magy,se lasa sa se fiarba,apoi se pun ciupercile fierte in prealabil si tocate marunt,la final patrunjel tocat.daca nu vi se pare destul de sarat mai puneti putina sare,piper.mie imi place sa maninc cu mamaliga.

Valentina
Never say never!




sau la sfarsit mai puteti adauga si usturoi
un deliciu

andreea






Usturoiul il adaugi taiat bucati in ciulama sau se serveste cu mujdei de usturoi??vreau sa fac si eu ciulama azi si as vrea sa ma lamuriti,va rog..

Si inca o rugaminte:stiti cumva vreo reteta de post cu spanac??
Multumesc pt eventualele raspunsuri,

Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Flory,eu nu pun usturoi la ciulama,dar cred ca Andreea il pune in compozitie,nu cred ca mujdei,nu are cum,parerea mea!
Din spanac poti face piure,eu il fac asa:
fierbi spanacul bine tot inainte pina se rup frunzele prin presarea intre degete,scurgi apa in care a fiert,il pasezi pina obtii o pasta.Pui ulei la incins in care calesti o ceapa,adaugi spanacul pasat,apa(in care a fiert sau simpla)da nu multa rau ca por'ma iese o ciorbasi lasi sa fiarba in continuare.Desfaci o lingura de faina in putina apa,o torni peste spanac,lasi sa fiarba,adaugi delikat si gata.
Daca nu am fost explicita,intreaba-ma si mai explic odata.Unii pun si usturoi pisat la final,mie nu-mi place,eu pun usturoi doar la piure-ul de urzici.

Valentina
Never say never!

Mergi la inceput