iar fondurile

iar fondurile | Autor: boo lina

Link direct la acest mesaj

fetelor am fost la prima sedinta, deja s-a discutat de 1 milion si asta e doar fondul clasei, de cel al scolii nu s-a zis nimic...
stiu ca acum exista un nou regulament, din pacate nici asta nu interzice scolilor sa primeasca aceste fonduri...dar pe mine chiar ma exapereaza ideea asta de fondul scolii...mi se par bani aruncati, nimic din lucurile pe care chipurile s-au dus nu-i folosesc copilului meu
la voi care sunt "scorurile"?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Aoleu........un milion?......da la ce scoala mergeti mama?Pai cu bani astia si cu ce va urma poti sa-ti trimiti copilul la sc. particulara.
Eu am rezolvat mai simplu.Cand a venit vorba de fond am spus in gura mare ca eu nu-mi pot permite asemenea sume si nu voi da nici un ban la nici un fond.Nu trebuie sa-ti fie rusine sa spui ca tu nu poti plati asemenea cadouri.
Sunt convinsa ca toate sumele astea nu sunt folosite pt. copii.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Fetelor, se cer banii astia pentru folosul scolii, si implicit al copiilor. Adica de genul var, linoleum, clor pentru wc, hartie xerox secretariat. Daca sunt pentru fondul clasei, hartie, dosare, lipici, ce folosesc copiii in fiecare zi...Suma de genul 1 milion este intr-adevar exagerata, dar probabil ca sunt copii putini, sau nu dau toti copiii banii astia si de undeva trebuie sa le iasa figura...Sincer, nu cred ca vreun director care se respecta cat de cat pe sine ar baga mana in banii copiilor...dar mai sunt si exceptii...dar cereti chitanta pe toti banii pe care ii dati, si cereti sa se justifice fiecare banut. Eu stiu ca invatatorul nici nu are voie, legal vorbind, sa stranga bani pentru nici un fel de fond, tocmai datorita interpretarilor...Bafta in noul an scolar si succes la bani!!!

pestoaica visatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

La noi la 190, nu exista fondul clasei (aici aduc parintii cele necesare: sapun lichid, igienica, servetele, coli xerox, lipici...) iar fondul scolii va fi maxim 15RON/semestru. In plus vom plati cam 2RON/luna paza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

noi din fondul clasei (suma minima) cumparam strictul necesar: hartie igienica, sapun, pahare plastic, etc, iar cu fondul scolii nu stim ce se intampla. Anul trecut a fost 500mii.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Am avut si noi prima sedinta cu parintii...Fondul scolii este de 20 RON /trimestru in care intra si paza. Daca o familie are mai multi copiii in aceasta scoala tot 20 RON plateste( ptr totii copiii, nu se cer 20 RON la fiecare copil). Iar fondul clasei va fi de 10 RON/trimestru, din care se va cumpara hirtie ptr copiator, sapun, servetele de hirtie, hirtie igienica, creta etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

Alina, culmea este ca-s la o scoala de cartier...ca daca eram la una de fitze m-as fi asteptat.Milionul este ptr perdele si caietele ajutatoare - inca nu am dat banii...Ma enerveaza faptul ca numai grupele mici platesc intotdeauna genul asta de "achizitii" La intrebarea de ce nu contribuie si clasa de dupa masa raspunsurile sunt de la nu vor, pana la sunt saraciAnul asta cred ca m-am hotarat si eu sa fiu saraca
Rory, fondul scolii e un mister, noi linoleumul l-am platit tot din fondul clasei (adica schimbarea lui)...Hartie igienica, lipici, servetele si sapun isi aduc fiecare. Sunt de acord ca directorul nu baga banii in buzunar dar face investitii de genul TV, cuptor cu microunde si alte chestii la fel de "folositoare" ptr copii. Ca sa nu mai spun ca m-a revoltat faptul ca anul trecut erau puse afise de genul cine nu a platit fondul scolii nu participa la nu stiu ce eveniment
Invatatoarea nu cere si nu pune mana pe bani, dar exista cate un parinte "indoctrinat" de directoare care ne toaca marunt...Da' anul asta sunt hotarata sa rezist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Cred ca procedura de strangerea fondurilor scolii este una gresita. Ar trebui sa convocati comitetul de parinti pe scoala(cred ca aveti unul, nu?) si sa cereti chitante si justificare pentru fiecare banut pe care il dati...Va dati seama in ce situatie sunt pusa eu, cand mi se cer bani pentru fondul scolii la clasa fie-mii si eu chiar nu pot sa dau...Si mai sunt neshte mamici revoltate la genul: "spuneti, doamna, cat va trebuie, dam oricat, copiii sa fie bine!!!" Ma intreb cateodata de unde atata elan pe ele!!! Cum de n-am eu parte de mamici din astea??? La mine dau din colt in colt si le cred, pentru ca viata multora este nu grea, foarte, foarte grea!!! Ma mir cum se descurca din 2 alocatii ale copiilor si pensii de urmas sau somaj... De aceea le-am justificat intotdeauna banii pe care mi i-au dat si am rugat si directiunea sa faca la fel. Asa nici parintii nu se mai simt escrocati, nici noi nu ne simtim penibili...

pestoaica visatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Nu exista nici o lege scrisa ca trebuie sa platim fonduri de acest gen. De fapt acesti bani se trateaza ca si contributii din partea parintilor, si nici un parinte nu are curaj sa spuna ca nu da.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pentru Teodora am platit din start 1 milion pentru carti, pentru manuale noi (cele preluate de la clasa a 2-a le statea in gat), culegeri, tempera la toti la fel ca sa nu se certe si nu mai stiu ce. Ca sa va dati seama daca-i scoala de fitosi, va dau un exemplu: asta vara, inainte de plecarea in tabara, doamna le-a spus ca nu au voie cu telefoane mobile. Proaspetii absolventi de clasa I au facut crize de i-a stiut toata scoala.
De fondurile clasei si scolii ne va anunta la sedinta.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

La Alexa mea se cer 300 000 lei fondul clasei , 250 000 lei fondul scolii , 250 000 lei pentru schimbatul usii , 600 000 caietele speciale , 100 000 lei cumparat draperii .De fondul scolii sa ma scuteasca ca nu au facut nimic pentru clasa aia .Invatatoae a vopsit peretii si bancile din banii ei , a adus suporturi de flori , flori si a cumparat cate un pix si un creion la fiecare copil din banii ei .In rest nimic de la mai marii scolii .Si noi suntem tot la o scoala de cartier .



Comorile mele:http://community.webshots.com/user/nickysweet4u
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

Mergi la inceput