Cum este a doua cezariana?

Cum este a doua cezariana? | Autor: ribana

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Am nascut acum 4 ani prin cezariana, iar acum sunt din nou insarcinata si trebuie sa nasc in decembrie. Desi prima cezariana a decurs fara probleme, in primele 24 ore durerea a fost destul de mare, dar nu chiar insuportabila. la a doua este la fel, mai rau sau mai putin rau?

Cele care ati mai trecut prin asa ceva poate imi puteti spune. Multumesc,


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

La mine a fost mult mai usor la a doua cezariana. Contractiile uterine din primele ore au fost muuult mai putin dureroase (si totusi uterul s-a retras foarte bine), m-am ridicat dupa 6 ore din pat, laptele mi-a venit dupa nici doua zile (nici furia laptelui nu a mai fost ca prima data). Durerile au fost mai mici si refacerea mai rapida. In plus lohii am avut numai doua saptamani si cicatricea arata mai bine ca prima data.
Oricum, daca ai dureri dupa operatie, nu ezita sa ceri calmante, algocalmin sau piafen.

fetele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Adaug si eu o intrebare, daca se poate:

Cum este a doua taietura ? Tot orizontala ? Departata de prima ?

Daniela (18+) si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
ALBUM 1 OANA MARIA
ALBUM 2 OANA MARIA
www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">MAMICI DE IANUARIE/FEBRUARIE 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

a doua taietura a fost exact peste prima, dupa ce s-a indepartat tesutul cicatriceal (adica zona aceea ingrosata) s-au cusut noile margini (maaama ce limbaj "medical" am )

fetele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Buna! Dupa a doua cezariana pot spune ca m-am refacut mai repede...Am ales si alta anestezie, epidurala in locul generalei, perioada post-operator a fost mai usor de suportat, m-am si mobilizat mai repede, intr-un cuvant, a fost mai bine. Ca era sa fac infectie dup'aia...asta nu tine de a doua cezariana...ci de faptul ca mi s-a inchis colul si nu se scurgeau lohiile!

Dana, e pe aceeasi taietura. Iti dai seama, ar fi inestetic cu 2 taieturi!

_Ella, Emma & Matei

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ribana spune:

Va multumesc mult fetelor pentru raspunsuri si incurajari. Sper sa fie mai usor ca prima data!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

quote:
Originally posted by vali02

a doua taietura a fost exact peste prima, dupa ce s-a indepartat tesutul cicatriceal (adica zona aceea ingrosata) s-au cusut noile margini (maaama ce limbaj "medical" am )]



Vali, vad ca ai avut operatiile la interval destul de mic! Cum a fost, totul ok?

http://www.desprecopii.com/forum/copilas.gif

Mergi la inceput