Stare de lesin

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

1. tensiunea (nu prea stiu sa ai ce face..)
2. cum stai cu hemoglobina?
3. hipoglicemie (ceva dulce in geanta)
4. altceva ... ceea ce implic asa vb cu un medic bun!

succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisu23 spune:

Buna seara la toata lumea

Referitor la aceste stari de lesin...eu cred ca din cauza tensiunii se intampla. Eu am patit-o acum 2 saptamani in autobuz...noroc ca a inceput bebitza sa dea rau de tot din picioare, altfel alunecam de tot in starea de inconstienta.
Cred ca cea mai buna treaba este sa evitam pe cat de mult se poate spatiile aglomerate, plimbatul pe caldura, si sa avem in permanenta o sticla cu apa la noi.

Pupici si sa veti grija de voi!

Crisu23 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_C spune:

Intradevar tensiunea era. Am fost la control si desi stiam ca de obicei am tensiunea mica, nu mi-a venit sa cred ce tensiune aveam: 8 / 4.5 !!!

De asemenea, si analizele de sange indica o usoara anemie, dar medicul a spus ca nu trebuie sa ma sperii, ca e o anemie de sarcina, si sa iau in continuare Sorbifer, 2 pastile / saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice11041973 spune:

Sa inteleg scumpele mele colege de suferinta(saptamana 30)ca nu sunt singura. Exact pentru acest aspect cautam si eu astazi un raspuns. Vreau sa spun ca e de groaza cu starile acestea. Eu sunt in concedii medicale non stop aproape. Am avut noroc de vacanta scolara fiind cadru didactic dar de pe 15 august de cand m-am dus ain activitate au inceput starile acestea de lesin. Pe mine ma tin si daca merg si daca stau acasa in pat. E cert faptul ca pana la ora 12 -13 nu pot pleca din casa asta daca nu vreau sa ma apuce pe strada si mi s-a intamplat chiar si dupa masa adica spre ora 18. Am vointa dar nu e putinta. Norocul meu ca mi-am facut mare parte din cumparaturi inainte sa ma apuce adica acum o luna jumate chiar doua. Simptomele sunt aceleasi stare de lipsa de aer, simt cum ma sufoc, ca nu pot vorbi, transpir foarte mult si e o transpiratie rece. Mi s-a intamplat si la scoala pt ca am avut tupeul sa urc 2 etaje la contabilitate. deci eu ma dreg cu intinsul la orizontala pe 2 scaune ca de nu avem paturi la scoala, apoi cu un evantai sa-mi fac aer, cu geamul larg deschis, cu apa neaparat si rece daca se poate. Nu dureaza mult dar senzatiile sunt dubioase. Iau materna si fier folic de cateva luni bune dar nu au nici un efect la aceste stari. Mai nou am inceput sa mananc ceva dulce atunci cand mie rau, sa mai beau si eu un pic de cafea pt ca nu am baut pana acum de cand sunt insarcinata ca nu o suportam la gust si miros. Iar despre tensiune ce sa zic de obicei e 10 cu 7 sau 11 cu 7 dar mi s-a intamplat sa o am si 9 cu 5 si poate si mai mica. Desi petrec mult timp in pat pt ca am avut o sarcina cu multe probleme (o sarcina pierduta anterior si acum tratament cu utrogestan de la 6 saptamani)nu scap de aceste senzatii de lesin. Biata mama are o frica de cate ori pleaca cu mine pe strada pt ca nu stie ce sa-mi faca daca ma apuca pe undeva starea de lesin. Nu am puttu sa stau decat o ora in picioare de la 9 la 10 la deschiderea scolii cu baiatul meu cel mare ca m-au luat durerile de mijloc si caldurile incat nu am nimerit sa ma asez pe un fotoliu pana mi-am mai revenit ca sa pot pleca acasa. Deci nu sunteti singurele. O sa trecem si peste asta si poate ca ajungem toate la concluzia ca merita sa suferim datorita faptului ca apoi apare un bebel frumos care o sa ne faca sa uitam prin ce am trecut. Eu nu mai am rabdare si abia astept sa treaca si aceste ultime saptamani. Multa sanatate tuturor burticilor si sa nasteti copii frumosi si sanatosi!

Mergi la inceput