Tatar kizlar

Tatar kizlar | Autor: Iubika

Link direct la acest mesaj

Tare sunt curioasa cate tataroaice forumiste exista pe aici si se ascund sub diverse nick`uri
Ca doar n`oi fi eu singura....
Hai, uite am facut eu primul pas! Astept reactii!


If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bepii spune:

Hellooooo Iubika, eu sunt tataroaica iar numele de pe forum este doar un alint aiurea dat de sotul meu. Ma bucur ca ai deschis acest subiect si sper sa mai apara si alte semene de-ale noastre pe acest forum. Asta in cazul in care desigur nu-l vor scoate moderatorii prea curand. Sunt sigura ca sunt si alte tataroaice pe acest forum dar probabil ca si mine, intra mai rarut pe el sau daca intra gasesc alte discutii mai interesante care le ia tot timpul. Eu de exemplu cand apuc sa intru pe un subiect il iau de la capat si-mi trebuie o gramada de timp sa urmaresc dicutiile pe parcursul multor zile. Astept vesti de la tine.
Bepii

Bepii
Adevarul este pretutindeni, dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Selam Bepii!

Nici nu stii ce fericita am fost sa vad ca mi`a raspuns si mie cineva la mesaj! Incepusem sa cred ca sunt singurica pe aici He he he, dar stiam eu ca mai trebuie sa fie tataroaice pitite prin forum

Ma bucur ca am reusit sa facem un prim pas!

M`am uitat pe profilul tau si pe pozicile tale din yahoo - foarte dragut! Denis e un scumpic! Sa`ti traiasca! Cati ani are?

Tu esti plecata de mult in Belgia? Cum l`ai cunoscut pe sotul tau? Nu au fost probleme in neam? Ca`mi si imaginez tatarimea scandalizata de prezenta unor elemente nedorite.... Tare haiosi mai sunt tatarii nostri cateodata

Te pup! Ma duc la munca acum dar ... ne citim si de acolo

*Iubika*

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bepii spune:

Buna Iubika,
Wow ce de-a intrebari mi-ai pus
Sa sti ca si eu ma intrebam odata, unde-s tataroaicele noastre de pe acest forum? sigur ca exista si altele pentru ca eu personal am recomandat acest site catorva.....in fine, or sa apara ele .... putintica rabdare
Eu sunt plecata din tara din septembrie 2003 si imediat dupa ce actele au fost gata m-am si casatorit cu un belgian desigur si nu-mi pare rau deloc pentru ca sunt foarte fericita. Cum au reactionat ai mei parinti? Desigur ca nu au fost fericiti dar la varsta mea de atunci (44 ani) nu prea mai aveau influenta asupra deciziilor mele. Inainte de asta eram deja o femeie independenta cu casa mea, serviciul meu care-mi asigura un trai decent si din care puteam sa-i ajut si pe ei. Am plecat pentru ca nu mai suportam saracia, minciunile, stresul si toate celelalte din jurul meu. Pe sotul meu l-am cunoscut dintr-o joaca pe internet, joaca care curand s-a transformat in ceva foarte serios.
Iar tatarimea cum ii spui tu n-a avut nimic de comentat decat ca s-au alaturat suferintei parintilor mei fiindu-le mereu aproape, incurajandu-i si ajutandu-i asa cum fac rudele intre ele (cel putin rudele mele sunt tare sufletiste si mi-ar placea sa cred ca toti tatarii sunt asa). Acum vin in tara cu sotul meu si toti il primesc cu bratele deschise mai ales ca el, sotul este o fire foarte deschisa si prietenoasa si de fiecare data nu omitem niciodata sa vizitam vreun unchi, matusa sau verisoara iar de prieteni ce sa mai vorbim.....nici nu avem timp sa-i vizitam pe toti.
Parerea mea este ca intre timp chiar si cei mai "inchisi" tatari cei cu conceptii invechite au inceput sa perceapa altfel casatoriile mixte si le privesc deja cu mai multa bunavointa.
Au ajuns si ei la concluzia ca atata timp cat iti este bine, esti fericita si implinita nu are rost sa se impotirveasca.
Acum il am aproape si de Denis fiul meu de care sunt atat de mandra si care tocmai a terminat un master in Antwerpen. Ce mi-ar mai trebui? Sanatate desigur ca sa ma pot bucura de viata asta. Intrebai cati ani are Denis, ei bine, in curand va implini 25 de ani. Sunt cam batrana, nu, dar inima mi-e mult mai tanara. Joc tenis de 3 ori pe saptamana, merg la fitness de cel putin 2 ori pe saptamana si merg la scoala zilnic pentru invatarea limbii nederlands. Am o viata atat de activa ca nici nu simt cum trece timpul. Hai ca m-am cam intins cu vorba. Spune-mi despre tine. De asemenea astept reactii si de la alte persoane de pe forum.
Multa bafta

Bepii
Adevarul este pretutindeni, dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Bepii draga, ma bucur pentru tine ca ai reusit sa iti iei viata in propriile maini si sa pleci departe de tara. Si mai bine imi pare ca "joaca" de pe net s`a transformat in ceva serios. Personal nu prea am crezut in implinirea unei relatii incepute pe net, dar uite ca se poate! Bravo!

Nu stiu ce sa zic de casatoriile mixte... un var al mamei e insurat cu o unguroaica si au doua fete destepte si frumoase. Nu stiu care a fost situatia cand s`a pus problema casatoriei, banuiesc ca au fost destul discutii, dar eu eram fff mica pe atunci. Oricum in timp s`a trecut peste. Cred ca e mai greu la inceput, si iti trebuie multa multa tarie (nu beutura! ) sa iti sustii punctul de vedere. In cazul tau insa, intr`adevar nu se mai pune problema de "ce`o sa zica mama si tata". Dar Denis cum a reactionat?

Despre mine ce sa`ti zic... am terminat facultatea de litere in iunie si acum lucrez la o firma de shipping. Intotdeauna mi`am dorit sa dau peste un grec care sa ma ia cu el Dadusem peste unul pe net dar n`am avut vointa necesara sa il cred Mi`a trecut cu lipelile virtuale. Ieri am facut un an jumate de cand sunt cu prietenul meu tatar (ca se terminasera grecii din stoc ).

Sper sa mai intre si alte fete in vorba cu noi.

Pupici!

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bepii spune:

Hello Iubika,
Nimeni deocamdata, nu-i asa? Sa fim doar noi doua reprezentatntele tatarilor din Romania pe acest forum? ma indoiesc.
HELLOOOOOOO tatar kazlar !!!
In fine, noi am incercat....
Ce mai e nou pe la tine Iubika?
Pe aici se intampla mereu cate ceva dar nu atat de semnificativ ca sa le si scriu. Vremea s-a stricat, e frig si ar ploua.
De luni incep iar lectiile de iarna de tenis, m-am inscris si la un turneu care tine pana la primavara si in care voi juca cate o partida saptamanal. Imi place asa de mult ca as juca zilnic. In ianuarie am avut un accident la schi si nu am putut sa fac sport cam 5 luni. Acum cand sunt iar in stare nu m-as mai opri.
Ma intrebai de Denis cum a reactionat atunci cand a fost vorba sa ma marit in Belgia. A fost foarte fericit pentru mine. El m-a sustinut intotdeauna in tot ce am facut. De altfel intre noi doi a existat o relatie speciala. Cand era la faculatate la Bucuresti vorbeam zilnic la telefon si intotdeauna cand el sau eu am avut o problema am discutat-o impreuna si ne-am sustinut. Cred ca daca era fata tot n-am fi fost atat de apropiati. Este un copil deosebit.
Iubika draga, astept vesti de la tine. Acum ma opresc aici ca sunt cam obosita dar voi reveni curand.
Pupici,
Bepii

Bepii
Adevarul este pretutindeni, dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Salut Bepii!

Scuze ca n`am mai scris... de cate ori aveam de gand se ivea cate ceva.

E super ca joci tenis! Sper sa te clasezi pe un loc onorabil la sfarsit! Ce vroiam sa te intreb: pari foarte implicata in activitati sportive. Nu ai un job, nu?

Mi se pare super ok sa fii "casnica". Daca as fi avut destui bani, mi`ar fi placut sa stau acasa, sa redecorez, sa incerc tot felul de retete de mancaruri noi Deocamdata stau 8 ore/zi intr`un birou si surfez Poate odata....

E super nasol si acum cu ploile astea ca nu se mai opresc... Nici nu`ti mai vine sa te dai jos din pat. Dimineata cel putin e chin!
Tu de cand ai plecat mai sarbatoresti Bayram? Sau ai facut si schimbare de religie?...

Te pup!

*G*

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bepii spune:

Hello Iubika,
Nici eu nu am mai scris in ultima vreme pentru ca am fost foarte prinsa cu treburile mele. Abia am avut putin timp sa ma uit pe forum daca a mai aparut ceva nou. Deocamdata statutul meu este intr-un fel de "casnica" si nu prea. Adica merg zilnic de la ora 9 la 12 la scoala pentru invatarea limbii nederlands.Cursul este foarte intensiv, volumul de invatat este foarte mare si-mi trebuie ceva timp de studiu. Apoi unele dupa-amieze merg la biroul sotului meu unde-l mai ajut punand ordine in acte iar seara dupa servici mergem la tenis atunci cand trebuie sa jucam. Printre picaturi mai merg si la fitness pentru ca de cand ma stiu am avut un corp de invidiat dar dupa ce am venit aici am pus 10 kg si lucrul asta ma obsedeaza de aceea fac eforturi macar sa raman in forma si chiar daca sunt mai plinuta macar sa am muschii modelati si sa ma misc firesc.
Totusi dupa ce voi stapani cat de cat limba as vrea sa ma angajez undeva pentru ca nu-mi place sa stau si sa "parazitez" in casa, nu e genul meu. Imi place sa fiu independenta, sa am o ocupatie, sa am cercul meu de prieteni si desigur sa invat lucruri noi.
Acum trebuie sa ma apuc de invatat desi e tarziu dar weekendul asta a fost atat de incarcat ca n-am avut timp sa deschid manualul. Abia am venit dintr-o calatorie cu motocicletele. Sotul meu e mare maniac de condus motocicleta si uneori in weekend ne intalnim cu un grup de prieteni si plecam prin imprejurimi. Azi am fost in Ardeni cu inca 5 motociclete si a fost foarte frumos.
In legatura cu religia sa sti ca nu mi-am schimbat-o si n-am s-o fac niciodata si nu pentru ca sunt o mare credincioasa dar consider ca daca te-ai nascut cu o religie, ea face parte din tine si trecand la alta mi se pare o tradare. In adancul sufletului meu cred, mereu inainte de culcare imi spun "dua-ul" dar nu exagerez. Sotul meu stie asta, i-am spus de la inceput pentru a nu avea vreo surpriza pe parcurs Noroc ca el este un ateu convins si faptul ca sunt musulmanca nu l-a deranjat. De Bairamuri imi sun parintii si toti unchii si matusile. Sunt la curent cu toate sarbatorile principale poate chiar mai mult decat unii care traiesc in tara. Au grija parintii mei sa ma informeze. Si nici numele nu l-am schimbat pentru ca aici in Belgia dupa casatorie femeia isi pastreaza numele.
Cred ca acum ti-am satisfacut curiozitatea, nu? Dar sa sti ca nu ma deranjeaza unele intrebari pentru ca sunt mandra de ceea ce sunt si nu vreau sa ma schimb. Ar fi absurd la varsta asta.
Hai ca acum chiar trebuie sa plec sa mai deschid cartea de nederlands.
Pupici,
Bepii

Bepii
Adevarul este pretutindeni, dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Kurban Bayraminiz Mubarek Olsun!

SevdiklErim arasiNda en Sevdigim kim bilIyor musuN?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Cum ati sarbatorit Kurban Bayram, kizlar?

Eu am fost pe la tzara cu tata, apoi acasa am avut vreo 3 serii de musafiri... si apoi a fost prea tarziu sa mai merg si la toplanti. Pur si simplu eram prea obosita... Poate data viitoare

Nu stiu... dar obiceiul asta cu taiatul animalelor chiar ma oripileaza...

La anul Kurban Bayram cade de revelion? Sau Ramadan Bayram? Stie cineva?

Pupici!

SevdiklErim arasiNda en Sevdigim kim bilIyor musuN?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Ziua buna,

eu is un picutz, dar picutz tataroaica; prin alianta adica...
Ca in familia sotului drag s-a strecurat ceva sange tatarasc; de cateva generatii incoace apar acei ochi specifici. Si Matei, si verisoara lui ii au.

Partea masculina a familiei sotului drag sunt originari de prin Dobrogea.

Si in Constanta i se mai intampla sotului drag, sau fratelui sau, sa fie apelati in turceste/tatareste. (care-i diferenta ??). Din pacate, cel putin sotul drag, nu stie o boaba. Cumnatul, care are prieteni tatari, mai pricepe una, alta.

Stiu ca urmeaza o mare sarbatoare, numai ca nu stiu cum sa urez.

Ruxandra & Matei (4 ani) & sotul drag

Mergi la inceput